سه شنبه 11 آذر 1399
Flowers
دوشنبه 18 فروردین 1399

جهش تولید درسال ۹۹و تسهیلات ساخت و ساز مسکن

جهش تولید درسال ۹۹و تسهیلات ساخت و ساز مسکن

به گزارش ملک هفت به‌نقل از اقتصادآنلاین، مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن جزئیات بسته ۲۲ ماده‌ای تأمین مالی نظام بانکی برای جهش تولید مسکن و تسهیلات ساخت مسکن را تشریح کرده است.

سیاست‌های این بانک در سال ۹۹ بر پایه تأمین نیاز تسهیلاتی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت ایجاد شده‌اند.

در بسته مصوب بانک مسکن برای جهش تولید در سال جدید، ۱۴۰هزار فقره تسهیلات برای اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن در نظر گرفته شده است.

وام ساخت و ساز بانک مسکن در سال 99

ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن، با اشاره به سیاست‌های اعتباری این بانک در سال جدید اعلام کرد:

«بانک مسکن برای انجام وظیفه خود در مسیر تحقق شعار سال جدید که توسط مقام معظم رهبری ارائه شده، بسته مالی مشخصی را طراحی کرده که سمت‌وسوی برنامه‌های بانک در سال ۹۹ را تعیین می‌کند.

هدف این بسته اثرگذاری مثبت اقتصادی بر جامعه و به‌ویژه بر بخش مسکن و ساختمان برای تحقق شعار جهش تولید خواهد بود».

 

بسته جهش تولید بانک مسکن

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه بسته جهش تولید بانک مسکن شامل ۲۲ جزو مهم و کلیدی است، ادامه داد:

«در گام اول سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال ۹۹ را تا ۴۷درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش دادیم.

سازندگانی که اقدام به عرضه واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت برای اقشار هدف می‌کنند، با دریافت این تسهیلات می‌توانند از پس بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های ساخت‌وساز بربیایند».

 

اولویت تسهیلات ساخت مسکن با چه سازندگانی است؟

رحیمی انارکی اولویت اعطای تسهیلات ساخت مسکن با سقف‌های بالا را شامل حال سازندگان حرفه‌ای و دارای صلاحیت عنوان کرد.

وی دراین‌باره گفت:

«هرقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت‌وساز افزایش پیدا کند، کیفیت واحدهای مسکونی و خانه‌هایی که به بازار مسکن عرضه می‌شود هم تقویت می‌شود.

تسهیلات ساخت مسکن با اولویت پروژه‌هایی پرداخت خواهند شد که متناسب با الگوی مصرف خانوار طراحی می‌شوند».

 

امتیاز فناوری های نوین در تسهیلات ساخت مسکن

به‌گفته مدیرعامل بانک مسکن، در این بسته مشوقی هم در نظر گرفته شده برای سازندگانی که از فناوری‌های نوین ساختمانی استفاده می‌کنند.

این مشوق عبارت از یک واحد درصد نرخ سود تسهیلات است که به سازندگان تخفیف داده می‌شود.

 

تسهیلات نوسازی و بازآفرینی خانه های فرسوده

رونق‌زایی در پروژه‌های نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده سرتاسر کشور هم در این بسته در نظر گرفته شده است.

بانک مسکن در سال جدید ۵۰هزار فقره تسهیلات برای ساخت ۵۰هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده به سازندگان این پروژه‌ها اعطا می‌کند.

نکته قابل‌توجه اینکه این تسهیلات نیازی به سپرده‌گذاری ندارند.

اما فقط به پروژه‌های تخریب و نوسازی در بافت‌های فرسوده پرداخت می‌شوند.

 

بسته تسهیلات مسکن برای پروژه های زیرساختی شهر

بانک مسکن بر اساس این بسته، مأموریت خود را برای تحقق شعار سال ۹۹، صرفا به پروژه‌های مسکن‌سازی محدوده نکرده، بلکه قصد دارد بخشی از پروژه‌های زیرساختی کشور را هم که توسط وزارت راه و شهرسازی اجرا می‌شوند، تأمین مالی کند.

به همین خاطر ۱۰هزار میلیارد ریال از طرح‌های زیرساختی این وزارت‌خانه توسط بانک مسکن و پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط تأمین مالی خواهد شد.

 

تسهیلات سرمایه در گردش و خرید کالای ایرانی

رحیمی انارکی اعلام کرده است:

«در سال جدید امکان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به متقاضیان فعال در بخش‌های تولیدی و صنعتی، و همین طور برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی موردنیاز واحدهای تولیدی و امکان پرداخت تسهیلات مرابحه عام به خانوارها جهت خرید انواع کالاهای ایرانی فراهم شده است.

این دو اقدام تأثیر مستقیمی بر رونق و جهش تولید کشور در سال ۹۹ خواهند داشت».

 

محور های بسته جدید بانک مسکن

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش دو برابری اختیارات مدیران شعب بانک مسکن در اعطای انواع تسهیلات ساخت مسکن و خدمات در سال جدید خبر داد .

که این موضوع باعث کاهش زمان موردنیاز برای ارائه خدمت به متقاضیان می‌شود و بهره‌وری اقتصادی را بالا می‌برد.

 

به‌گفته رئیس هیئت‌مدیره بانک مسکن، تداوم عملیات فروش اموال مازاد و تملیکی جهت افزایش توان تسهیلات‌دهی، و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، مانند صندوق زمین و ساختمان برای تأمین مالی بخشی از منابع موردنیاز طرح‌های بزرگ بخش مسکن و ساختمان، و همین طور انتشار ۲هزار میلیارد تومانی اوراق رهنی و اوراق بهادار برای افزایش توان بانک برای تأمین مالی بخش مسکن، سه محور دیگر بسته جدید بانک مسکن هستند».

 

رحیمی انارکی عنوان کرد:

«بانک مسکن در سال جدید سامانه تأمین مالی زنجیره تأمین صنعت ساختمان را پیاده‌سازی می‌کند و نقش عاملیتی این بانک در بخش مسکن و ساختمان بیشتر از همیشه خواهد شد».

 

استفاده از روش‌های جدید تأمین مالی مانند تأمین مالی زنجیره‌ای در بخش مسکن و ارائه الگوهای جدید ساخت برای تأمین مسکن در استطاعت اقشار هدف جامعه هم از سایر محورهای این بسته جدید بانک مسکن هستند».

 

طبق گفته‌های مدیرعامل بانک مسکن، این بانک در سال ۹۹ برای کمک ویژه به بنگاه‌های تولیدی و صنعتی در مسیر دستیابی به جهش تولید، شرایط مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی و صدور انواع ضمانت‌نامه‌ها را هم تسهیل می‌کند تا شرایط برای واردات مواد اولیه موردنیاز صنعت، فراهم شود».

 

از دیگر محورهای بسته تسهیلاتی بانک مسکن می‌توان به انعقاد قراردادهای کارگزاری با بانک‌های داخلی برای توسعه فعالیت‌های ارزی و مجازی‌سازی خدمات در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اشاره کرد.

 

تمدید مهلت تسویه وام های شرکت های تولیدی بانک مسکن

رحیمی انارکی در پایان از اعطای مهلت به شرکت‌های تولیدی بدهکار جهت تسویه مطالبات بانک در سال ۹۹ خبر داد.

این اقدام ویژه بانک مسکن می‌تواند در نقش فرصت بانکی برای تولیدکنندگان، زمینه تداوم فعالیت آن‌ها را بیش از پیش ایجاد نماید.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.