جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • چهارشنبه 11 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4460
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

سازمان زمین و مسکن و سهم کارکنان نیروهای مسلح از طرح مسکن ملی

سازمان زمین و مسکن و  سهم کارکنان نیروهای مسلح از طرح مسکن ملی

طرح مسکن ملی از سوی دولت تدبیر و امید برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه ارائه شده است. مراحل ثبت‌نام از افراد واجد شرایط انجام ‌شده و قرار است افرادی که شرایط دریافت مسکن را دارند وارد این طرح شده و مسکن ملی دریافت کنند.

تامین هزینه مسکن ملی از صندوق ها و بانک ها

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ بر اساس طرح مسکن ملی افرادی که تاکنون از تسهیلات و حمایت‌های دولتی درزمینه مسکن و زمین برخوردار نبوده‌اند و همچنین از سال 84 تاکنون مالکیتی به نام آن‌ها نبوده، می‌توانند در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده و مسکن ملی دریافت کنند. قرار است بخشی از هزینه ساخت مسکن ملی از آورده‌های متقاضیان تأمین‌شده و بخشی دیگری نیز از تسهیلات بانک‌ها و صندوق‌ها تأمین گردد.

طرح ثبت‌نام مسکن ملی از استان کرمان آغاز شد و سپس استان‌های دیگر ازجمله سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و جنوبی، قم، همدان، کهگیلویه و بویراحمد نیز به آن پیوستند. ثبت‌نام در استان تهران نیز انجام‌شده است و قرار است بعد از پالایش افراد واجد شرایط واگذاری زمین به وزارتخانه‌ها و ساخت مسکن ملی آغاز شود.

سامانه و سایت مسکن ملی –tem.mrud.ir

در حال حاضر سایت مسکن ملی به آدرس tem.mrud.irبرای ثبت‌نام و ثبت اعتراض برای افرادی که واجد شرایط شناخته‌نشده‌اند، فعال است.

 

نقش وزارتخانه ها در اجرای طرح مسکن ملی

ساختمان‌های مسکن ملی در استان‌های مختلف در بافت‌های فرسوده و زمین‌های واگذارشده از سوی سازمان‌ها و ادارات ساخته می‌شود. این طرح در ساختمان‌های 7 طبقه و یا ویلایی به همراه زیرساخت‌های زیربنایی و روبنایی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

طرح مسکن ملی طرحی است که قرار است با همکاری وزارت دفاع و نیروهای مسلح، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت تعاون و رفاه اجتماعی در کشور اجرا شود. در این راستا نیز تفاهم‌نامه‌هایی بین این وزارتخانه‌ها به امضا رسیده است. اخیراً وزارت راه و شهرسازی شیوه‌نامه اجرای این تفاهم‌نامه را اعلام کرده است.

بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است هر یک وزارتخانه‌های نام‌برده بخشی از طرح مسکن ملی را اجرا نمایند. به‌عنوان‌مثال وزارت آموزش‌وپرورش برای فرهنگیان، وزارت کار و رفاه اجتماعی برای کارگران و بازنشستگان و وزارت دفاع نیز برای فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی طرح مسکن ملی را اجرا خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ادغام بانک های نظامی و مسکن

نقش سازمان ملی زمین و مسکن در طرح مسکن ملی چیست؟

این سازمان قرار است مجموعه تفاهم‌نامه‌های لازم بین این سازمان و وزارتخانه‌های نام‌برده را منعقد کند تا بتواند زمین‌های مناسب برای اجرای طرح ملی مسکن را فراهم کند. در این راستا نخستین تفاهم‌نامه با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام‌شده است تا بخشی از زمین‌های این وزاتخانه در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار گیرد.

بخشی از زمین‌های واگذار شده مربوط به مناطق نظامی و در اختیار وزارت دفاع و بخشی نیز متعلق به سازمان ملی مسکن بوده است. با تجمیع این زمین و در اختیار قرار دادن سازمان ملی مسکن بخشی از مقدمات کار فراهم شده است.

در تفاهم‌نامه‌های تهیه شده بر لزوم واگذاری زمین از سوی وزارتخانه‌های دولتی تأکید شده است. بر همین اساس کلیه وزارتخانه‌ها در سراسر کشور زمین‌های خود را در اختیار طرح ملی مسکن قرار می‌دهند تا با بررسی و تغییر کاربری برای ساخت خانه آماده شوند.

به‌عنوان‌مثال زمین متعلق به سازمان راه و شهرسازی در استان‌های مختلف با هماهنگی بخش شهرسازی و معماری انتخاب شده و برای تغییر کاربری به کمیسیون 5 استان‌ها فرستاده می‌شود. در آنجا بررسی‌های کارشناسانه برای تغییر کاربری انجام شده و اراضی برای ساخت مسکن ملی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تامین زمین مسکن ملی از 4 وزارت خانه کشور

در حال حاضر چهار وزارت خانه مکلف‌اند زمین‌های موردنیاز ساخت مسکن ملی را فراهم کنند. برای گام نخست با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مکاتباتی صورت گرفته است. در مناطقی که نیز زمین برای ساخت وجود ندارد مکاتباتی با ادارات راه و شهرسازی در استان‌ها انجام شده است تا کلیه زمین‌های موجود در استان‌ها شناسایی و در اختیار سازمان ملی مسکن قرار گیرد.

برای ساخت مسکن برای فرهنگیان از سوی وزارت آموزش‌وپرورش نیز مقدمات کار فراهم شده است. مقرر شده است که شهرهایی که آموزش‌وپرورش زمین دارد مقدمات کار برای تغییر کاربری برای ساخت مسکن فراهم شود.

مقرر شد در شهرهایی که وزارت آموزش‌وپرورش زمین ندارد از زمین‌های متعلق به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن ملی استفاده شود و این زمین‌ها در اختیار این وزارت خانه گذاشته شود. این کار علاوه بر پیشبرد مؤثر طرح مسکن ملی باعث رونق ساخت‌وساز در این مناطق خواهد شد.

طی توافقی که وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش‌وپرورش داشته‌اند تعدادی از زمین‌های متعلق به سازمان عمران شهرهای جدید به وزارت آموزش‌وپرورش واگذار شد تا برخی از پروژه‌های مربوط به این وزارت خانه در این زمین‌ها اجرا شود.

همچنین در مناطقی نیز زمین‌های متعلق به سازمان ملی مسکن شناسایی‌شده و در اختیار وزارتخانه‌ها برای ساخت مسکن ملی گذاشته شده است. رایزنی‌های دیگری برای اختصاص زمین‌های مناسب برای ساخت از سوی سازمان مسکن همچنان ادامه دارد تا زمین‌های کافی برای ساخت مسکن تأمین شود.

 

اقدامات دولت تدبیر و امید در سال پایانی آن برای مسکن

دولت تدبیر و امید امیدوار است در سال پایانی خود بتواند گامی هرچند کوچک برای خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و کم‌درآمد بردارد. باید منتظر ماند و دید که آیا مسکن ملی نیز به سرنوشت مسکن مهر دچار خواهد یا نه.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.