جمعه 10 آذر 1402
Flowers
 • یکشنبه 07 شهریور 1400
 • دسته‌بندی:
 • شاخص ملکی
 • کد خبر: 4471
 • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

راهنمای خرید ارز مسافرتی

راهنمای خرید ارز مسافرتی

در چند سال اخیر با توجه به نرخ ارز و نوسانات این بازار، گرفتن ارز مسافرتی برای سفر به کشورهای خارجی از دغدغه‌های اصلی مسافران است. درواقع، تهیه ارزهای مسافرتی از الزامات سفر به کشورهای خارجی است. اما این روزها برای انجام این کار دیگر دلیل منطقی وجود ندارد.

ارز مسافرتی سال 1400

در سالهای اخیر قوانین زیادی برای دریافت ارز مسافرتی وضع شده است. به عنوان مثال: هر مسافر می‌توانست فقط یک‌بار در سال، اقدام به دریافت ارز مسافرتی به مبلغ ۵۰۰۰ هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر کند.

 

اما این قانون نیز تغییر کرد. به این گونه که افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، تا مرداد سال ۱۴۰۰، می‌توانند فقط یک بار در سال ارز مسافرتی را با قیمت دولتی دریافت کنند.

 

در حال حاضر، طبق تصمیم بانک مرکزی، ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی حذف شده است؛ بنابراین قیمت ارز مسافرتی  با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت چندانی نداشته و بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها و به صورت آزاد تهیه کنند.

 

با این شرایط اگر می‌خواهید اقدام به دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۰ کنید، مدارک زیر مورد نیازتان خواهد بود:

 

اصل پاسپورت

 

ویزای معتبر

 

اصل کارت ملی

 

تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی

 

مبلغ ریالی معادل قیمت دلار مبادلاتی در آن روز

 

اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی یا ارائه شماره بلیط

ارز مسافرتی سال99 

با توجه به افزایش نرخ ارز در ایران در سال‌های اخیر بسیاری از افراد، دیگر به سفرهای خارجی فکر نمی‌کنند. تا مدتی پیش با گرفتن ارزهای مسافرتی امکان سفر به کشورهای خارجی تا حدودی انجام شدنی بود. اما اخیرا با نزدیک شدن قیمت ارز مسافرتی به قیمت ارز آزاد، دیگر استفاده از ارز مسافرتی آن‌چنان هم منطقی به نظر نمی‌رسد.

با این حال باید گفت که دریافت ارز مسافرتی شرایطی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. چندین شعب برخی بانک‌های منتخب نظیر بانک ملی، بانک سامان، بانک تجارت و ... در سراسر کشور ارزهای مسافرتی را عرضه می‌کنند.

شرایط دریافت ارز مسافرتی چیست؟

شرایط دریافت ارزمسافرتی بدین گونه است که هر شهروند ایرانی بالای 12 سال برای یک بار سفر خود به خارج از کشور می‌تواند اقدام به دریافت ارز مسافرتی کند. این اتفاق تنها سالی یک بار انجام می‌شود. رقم این ارزهای مسافرتی با توجه به مقصد مورد نظر و زیارتی و سیاحتی بودن آن متفاوت است و این مبلغ شامل سفرهای زمینی و دریایی نمی‌شود.

افرادی که واجد شرایط دریافت ارز مسافرتی نیستند، عبارتند از متقاضیان زیر 12 سال، ایرانیان مقیم خارج از کشور، افرادی که گذرنامه‌های خدمات و سیاسی دارند و مسافرانی که قصد سفر زمینی دارند.

مدارک لازم جهت دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی مدارکی لازم است که در زیر شرح داده ایم:

 • اصل کارت ملی
 • اصل گذرنامه و یک برگ کپی از آن
 • بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی
 • ویزای کشور مقصد؛ البته اگر کشور مقصد به ویزا نیاز داشته باشد
 • اصل رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور
 • تکمیل فرم فروش ارز

چگونگی عرضه ارز مسافرتی

قیمت ارز مسافرتی معمولا از ساعت 9ونیم صبح به بعد از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود. برای تهیه حواله ارزی آن را به روز آخر قبل از سفر موکول نکنید و سریع‌تر برای آن اقدام کنید. اغلب ارز مسافرتی از ساعت 10 صبح تا 1 بعد از ظهر در شعب منتخب بانک‌ها عرضه می‌شود.

این نکته را باید بدانید که ارز مسافرتی تنها به دارنده بلیط و پاسپورت اعطا می‌شود و حضور فرد برای دریافت حواله ارزی الزامیست. و هم‌چنین قیمت ارز مسافرتی روز به روز تغییر می‌کند و نرخ ثابتی ندارد.

بهتر است برای دریافت ارز مسافرتی به بانکی مراجعه کنید که حساب شخصی در آن دارید. در غیر این صورت مجبورید پول نقد یا کارت بانکی به همراه داشته باشید.

ذکر این نکته الزامیست که تهیه ارز مسافرتی تنها از 4 روز قبل از تاریخ بلیت هواپیما امکان‌پذیر است.

ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به هر فرد تعلق می‌گیرد و قیمت ارز مسافرتی با توجه به نرخ روز و کارمزد آن محاسبه می‌شود.

بیشتر بخوانید
قیمت سکه، قیمت طلا و شاخص های ملکی

مقدار ارز مسافرتی چقدر است؟

مسافرانی که قصد سفر به کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع به جز عراق را دارند می‌توانند 500 یورو ارز مسافرتی دریافت کنند. برای سایر کشورها نیز این رقم تا 1000 یورو نیز می‌باشد. طبق مصوبه‌ای که در شهریور 97 تصویب شده است، ارز پرداختی به مسافران صرفا به یورو است و معادل دلاری آن پرداخت نمی‌شود.

متقاضی دریافت ارز مسافرتی پس از پرداخت معادل ریالی آن در بانک و اخذ حواله ارزی به قیمت روز، پس از ورود به فرودگاه می‌تواند با ارائه حواله بانکی ارز خود را دریافت کند. در ابتدا مهر خروج در گذرنامه شما درج می‌شود و سپس متصدی باجه ارزی، ارز مورد نظر را به شما پرداخت می‌کند.

آیا در شرایط حاضر اقدام برای دریافت ارز مسافرتی منطقی است؟

در گذشته با وجود اختلاف 10 هزار تومانی میان ارز مسافرتی و ارز آزاد، منطقی بود که برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کرد. این روزها و با توجه به نا‌به‌سامانی بازار ارز در داخل کشور، بانک مرکزی قیمت ارز مسافرتی را به صورت روزانه و با توجه به نرخ ارز در بازار آزاد اعلام می‌کند.

بدین صورت نرخ ارز مسافرتی تفاوت چندانی با نرخ ارز در بازار آزاد ندارد و حتی ممکن است با احتساب مالیات‌های مربوطه هم‌قیمت نرخ آزاد ارز یا بیشتر از آن نیز تمام شود. به همین جهت پیگیری برای دریافت ارز مسافرتی و طی کردن مراحل طولانی آن دیگر منطقی نیست و بهتر است با توجه به قیمت ارز مسافرتی در حال حاضر، قبل از سفر ارز مورد نیاز را به صورت آزاد تهیه کرد.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.