دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 12 مرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خرید ملکی
  • کد خبر: 4522
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

اقدسیه محله‌ ای قدیمی و میزبان خانه‌های لوکس تهران

اقدسیه محله‌ ای قدیمی و میزبان خانه‌های لوکس تهران

منطقه اقدسیه از نظر ساختار، از مناطق قدیمی شهر تهران به حساب می‌آید. هر دو بافت سنتی و بسیار لوکس را همزمان می‌توانید در این محله پیدا کنید. اقدسیه امکانات دسترسی بسیار زیادی دارد اتوبان‌های متعددی به آن می‌رسد. مترو و BRT نیز برای دسترسی به این محله وجود دارد. بهترین مراکز خرید، بیمارستان‌ها و مجموعه‌های ورزشی را نیز می‌توان در اقدسیه پیدا کرد.

محله اقدسیه، محله ‌ای قدیمی و میزبان خانه‌های لوکس

محله اقدسیه از محلات قدیمی شمیرانات بوده است که در زمان ناصردین شاه احداث باغ و آبادانی آن شروع شده و زمان رضا شاه باغ‌های تهران به زمین کشاورزی تبدیل شد. اوایل سال 57 دیگر اثری از زمین زراعی در این منطقه نبود و ویلاسازی و ساخت خانه‌های خانواده‌های اشرافی که روز به روز هم گسترش پیدا می‌کردند ادامه‌دار بود تا آنکه تهران به کلان‌شهر پر جمعیتی تبدیل شد و ویلا و خانه یک طبقه پاسخگوی این جمعیت نبود و به مرور سر و کله برج‌های بلند مرتبه پیدا شد.

محله اقدسیه ، همان باغات شمیراناتی است که به جای درختان آسمان خراش‌ها در آن خودنمایی می‌کند.

پیشینه محله اقدسیه

همسر ناصردین شاه قاجار با نام اقدس الدوله، علت نام‌گذاری این محلات است. صندوق دار ناصردین شاه اراضی مربوط به قسمتی از شمیران را به همسر شاه قاجار هدیه داد و از آن زمان به بعد نام محله اقدسیه گذاشته شد. پس از مشروطه این اراضی به دولت واگذار شد. روزهای آخر سلطنت قاجار بود که به دلیل بدهی دولت به محمد حسن میرزا ولیعهد تمامی اراضی و باغات این محل به او واگذار شد.

طولی نکشید که رضا شاه پهلوی، حکومت را از قاجار گرفت و زمین‌های ولیعهد شد زمین کشاورزی و زراعی. به سرعت اشراف دربار زمین‌ها را تصاحب کردند و ویلاسازی‌ها از آن زمان آغاز شد. منطقه اقدسیه هنوز هم از نظر ساختاری همان بافت روستایی را دارد، اگر با دقت به خیابان کشی‌های کوچه‌ها و باغ‌ها نگاهی بیندازیم می‌توانیم روستایی را ببینیم که مانند شهر با آن رفتار می‌شود.

اقدسیه کجاست

این منطقه از شرق به میدان شهدای ارتش یا همان میدان اقدسیه می رسد. از غرب نیز به تقاطع پاسداران می‌رسد. شمال آن بزرگراه ارتش است و شرق آن بزرگراه امام علی. خیابان اقدسیه در میانه راه به خیابان آجودانیه می‌رسد. بزرگراه صدر و بزرگراه صیاد شیرازی از جنوب به این محله می‌رسد. غرب منطقه ، محله ازگل واقع شده که یکی از قدیمی‌ترین مناطق تهران است.

دسترسی به محله اقدسیه

با توجه به موقعیت و نقشه اقدسیه مشخص است که این محله در طرح ترافیک قرار نمی‌گیرد. به راحتی به اتوبان امام علی و صدر و ارتش دسترسی دارد.

از اتوبان امام علی بی آر تی خط 9 عبور می‌کند. به این معنی که دسترسی به وسیله بی آرتی نیز به منطقه وجود دارد. ایستگاه‌های اتوبوس متعددی هم در بزرگراه ارتش و خیابان موحد دانش وجود دارد.

خط 3 مترو به این منطقه دسترسی از طریق مترو را نیز می‌دهد. این منطقه به میدان نوبنیاد که ایستگاه مترو نیز دارد نزدیک است. روبروی مسجد امام جعفر صادق، ایستگاه مترو اقدسیه وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت نسبت به بسیاری از مناطق شمال شهر تهران، از نظر دسترسی شرایط خوبی دارد.

زندگی در محله اقدسیه

این محل، قدمت طولانی دارد و اگر به ساختار خیابان کشی و معماری نگاهی بیندازید، هرج و مرج ادوار این شهر را به خوبی در آن می‌بینید. منطقه بدون آنکه تغییری در ساختار روستایی خود بدهد تنها میزبان ساخت و سازهای متعدد بوده است و هیچ نظمی وجود ندارد. در برخی محلات هنوز شرایط زندگی سنتی و خبردار بودن همسایه‌ها از هم و شناختن هم محله‌ای‌ها و بوی خوش نانوایی‌ها وجود دارد.

در این بخش‌ها زندگی عادی در خیابان‌ها جاریست. قسمت‌هایی نیز وجود دارد که زندگی لوکس و اشرافی غلبه کرده است و خانه‌های چند صد متری در نقطه بالای برج‌های گران‌قیمت جایی برای زندگی لوکس شده است. 

خرید خانه در اقدسیه

با توجه به قرارگیری در منطقه یک تهران باید انتظار قیمت‌های بالا داشته باشید. اما شرایط در همه مناطق محله  یکسان نیست. بافت قدیمی‌تری وجود دارد که کمتر برج‌های لوکس در آن قرار گرفته، محله اراج هنوز بافت قدیمی را حفظ کرده است. خیابان گلزار، بخش گران قیمت محسوب می‎شود و از آن مجلل تر و گران‌تر خیابان گلستان است. در این خیابان می‌توان واحد‌های بسیار لوکس و بسیار گران را بالای 200 متر پیدا کنید.

خیابان گلزار را اگر به سمت خیابان موحد بروید نیز ساخنمان‌های بسیار لوکسی مشاهده خواهید کرد. آگهی املاک در اقدسیه شامل مجموعه‌ای از آگهی‌های ویلاهای بسیار لوکس است و همچنین واحد‌های گران قیمت برج‌های منطقه و پنت‌هاوس و البته خانه‌هایی با قیمت معقول‌تر نیز در همین منطقه می‌توانید پیدا کنید. حتی خانه‌های کلنگی و قدیمی نیز در محدوده اقدسیه وجود دارد. 

برای اطلاع از آگهی های برتر ملکی در این محله میتوانید به بخش خرید ملکی مراجعه نمایید

 

مزایای زندگی در اقدسیه

یکی از مراکز مهم ورزشی و تفریحی این منطقه، مجموعه ورزشی نوبنیاد است. در منطقه فضای سبز بسیار گسترده‌ای وجود دارد و سرانه فضای سبز برای هر نفر بالاتر از استانداردهای شهر تهران است.

بوستان‌های متعدد بزرگ و کوچکی مانند بوستان اراج و گلزار میزبان ساکنین منطقه است. علاوه بر این دو بوستان که در خیابان‌های اصلی واقع شده است، بوستان لادن و بوستان آلبالو در کنار فضای سبز بزرگ مجموعه ورزشی نوبنیاد نوید محله‌ای سرسبز را به شما خواهد داد.

شرایط تفریحی و رفاهی اقدسیه تهران

از نظر بیمارستانی، دو بیمارستان بزرگ و مهم تهران، مانند بیمارستان نیکان و بیمارستان چمران در این منطقه واقع شده است.

از نظر رستوران و کافه نیز هیچ کم ندارد. کافه‌های بسیار شیک در این منطقه زیاد است و اغذیه فروشی‌های خیابانی هم در این محل دیده می‌شود. یکی از محبوب‌ترین مراکز تفریحی در محلات اقدسیه را می‌توان در مراکز خرید آن جستجو کرد.

برج و مرکز خرید اقدسیه و مجتمع تجاری الماس ایران که یکی از بزرگترین و لوکس‌ترین مراکز خرید تهران است در همین محله واقع شده.

امکانات اقدسیه

این منطقه از نظر ساختاری بخش‌های زیادی از زمین‌های خود را به زمین‌هایی اختصاص داده که در دست ارتش و سپاه است. بنابراین شما به نوعی ناهمگونی مشاهده خواهید کرد اما به طور کلی می‌توان گفت که امکانات زندگی مناسبی در این منطقه وجود دارد. اول آنکه به دلیل گسترده بودن سیستم حمل و نقل عمومی تا حدودی می‌توان گفت که ترافیک هولناک مناطق شمالی تهران شامل این منطقه نخواهد شد.

نکته دوم از نظر امکانات فضای سبز است که پیش‌تر در مورد گستردگی و پارک‌های متعدد آن صحبت شد.

نکته دیگر در مورد قرار گیری بیمارستان‌های بسیار معتبر است. به این ترتیب ساکنان این مناطق می‌توانند به خیالی آسوده به بهترین مراکز درمانی مراجعه کنند. مراکز خرید و تفریح و ورزش متعددی نیز در این منطقه قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.