پنجشنبه 06 مهر 1402
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

راهنما و شرایط وام مسکن به مستاجران

راهنما و شرایط  وام مسکن به مستاجران

با وجود اینکه وام ودیعه مسکن مستأجران هنوز پرداخت نشده است، اما کارشناسان اعتقاد دارند این وام مسکن می‌تواند تا حدودی مشکلات مستأجران را برطرف کند.

 

مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تا بهمن ماه

به گزارش ملک هفت، در بخشنامه ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، با توجه به تمدید مهلت ثبت نام وام اجاره، بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا پایان بهمن ۱۴۰۰ تسهیلات یادشده را پرداخت کنند.

 

اعطای وام مسکن به مستاجران

به گزارش بانک مرکزی، بازار مسکن و اجاره‌بها، از نیمه دوم سال گذشته، سیگنال‌هایی مبنی بر افزایش قیمت مسکن را نشان می‌داد.

 با شروع سال جدید و شیوع کرونا، به علت تعطیلی دفاتر مشاوران املاک در فروردین و اردیبهشت ماه، اجاره خانه با افزایش قیمت و گرانی روبرو شد.

در خرداد ماه، افزایش قیمت اجاره‌بها به اوج خود رسید و کارمندان و کارگران مستأجر را در تنگنا قرار داد.

وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکل مستأجران پیشنهاد اعطای وام مسکن به مستأجران را داد، که این پیشنهاد با استقبال رئیس‌جمهور مواجه شد.

آقای روحانی طی تماس تلفنی با رئیس بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی از آن‌ها خواست تا اواسط مردادماه که فصل جابه‌جایی مستاجران است، وام بانک مسکن به آن‌ها پرداخت شود.

این تسهیلات از محل بودجه 75 هزار میلیاردی صندوق توسعه ملی، که برای مشاغل آسیب‌دیده از کرونا تخصیص داده شده است، پرداخت می‌شود.

بانک مرکزی نرخ سود، سقف پرداخت وام مسکن، بانک‌های عامل، میزان اقساط و دیگر شرایط دریافت وام مسکن را تعیین خواهد نمود.

وزارت راه و شهرسازی، مستأجران واجد شرایط و نوع واحدهای مسکونی که مشمول وام مسکن میشوند را مشخص خواهد نمود.

شرایط پرداخت وام مسکن به مستاجران

 بر اساس اعلام وزارت مسکن و شهرسازی، وام مسکن در تهران به خانه‌های کمتر از 75 متر و در سایر شهرها به خانه‌های کمتر از 90 متر تعلق می‌گیرد.

 تمامی مستأجرانی که وام ودیعه مسکن را دریافت می‌کنند، باید قرارداد رسمی با مالک داشته و قرارداد آن‌ها کد رهگیری داشته باشد.

البته هنوز مشخص نشده است که این وام به چه اقشاری داده می شود و یا اینکه آیا متقاضیان تحت حمایت سازمان‌های حمایتی،  این وام مسکن را دریافت می‌کنند، یا همه متقاضیان؟

 همچنین، کارشناسان درباره سوءاستفاده موجر یا دلالان در این زمینه هشدار داده‌اند و وزارت راه شهرسازی اعلام کرده است که رقم وام مسکن را اعلام نخواهد کرد.

عوامل افزایش تورم و جلوگیری از آن

بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل بالا بودن تورم را رشد نقدینگی میدانند و معتقدند، تزریق منابع جدید مالی در ابعاد وسیع، باعث می شود افسار تورم از دست بانک مرکزی خارج‌شده و کنترل آن بسیار سخت شود.

برای جلوگیری از رشد زیاد تورم،  تشکیل صندوق وام ودیعه مسکن، یکی از راه‌حل‌هایی است که ، باعث می شود پول جمع‌آوری‌شده از دست موجران هدایت‌شده و وارد بازارهای مانند بورس ، سکه و  ارز نشود.

نحوه پرداخت اقساط وام ودیعه مسکن

کارشناسان پرداخت وام ودیعه مسکن را اقدامی مثبت ارزیابی کردند

یکی از جنبه‌های مثبت این وام این است که فقط مبلغ سود ودیعه توسط مستأجر پرداخت می شود واصل پول در اختیار مالک قرار می‌گیرد.

 در پایان قرارداد مالک و مستأجر، اصل پول به بانک برگشته و اصل مبلغ وام به دیگر مستاجران اعطا می شود، و این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت.

آیا مبلغ وام ودیعه به مستأجران کمکی خواهد کرد؟

در پاسخ به این سؤال، کارشناسان اعتقاد دارند، با توجه به کمبود منابع بانکی دولت، پرداخت این ودیعه به همه متقاضیان، کاری سخت و زمان‌بر است.

پرداخت وام ودیعه مسکن به همه مستاجران در همه اقشار و طبقات جامعه اقدام مثبتی است، و اگر دولت بخواهد فقط به دهک‌های مشخصی این وام را پرداخت کند کاری سخت در پیش روی خواهد داشت.

اعطای وام ودیعه مسکن به مستاجرانـملک هفت

مبلغ وام مسکن برای مستاجران تهرانی

رقم اعلام شده برای تسهیلات و وام مسکن، در خبرگزاری‌ها، نشان می‌دهد که این رقم برای شهرهای بزرگ چندان چشمگیر نیست.

 در سال جاری میران اجاره‌بها در شهر تهران به‌شدت افزایش داشته است و تعداد زیادی از خانوار، قادر به تأمین رقم ودیعه مسکن نیستند؛ اما همین‌که مستأجر فقط باید سود این وام را بدهد، ممکن است بتواند بخشی از ودیعه را تأمین کند و برای برخی از دهک‌ها اتفاق مثبتی باشد.

اگر مبلغ وام 30 تا 50 میلیون تومان باشد شاید در ظاهر چندان برای مستأجر کارگشا نباشد اما با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، تورم و بیکاری، تأمین همین مبلغ برای بسیاری از خانواده‌ها مشکل است.

 البته این وام، برای کسانی که باید کرایه بدهند، به دلیل پرداخت سود ودیعه،  مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد و از طرفی دیگر، داشتن پس‌انداز در شرایط کنونی برای بسیاری از خانواده‌ها غیرممکن است.

بیشتر بخوانیم 
روش های خرید ملک برای خانوار کم درآمد

ازآنجایی‌که شرایط خاص و سختی بر جامعه حکم‌فرما است، جنبه مثبت این وام ودیعه، بر جنبه منفی آن غلبه می‌کند.

با توجه به شیوع کرونا در بسیاری از کشورهای دنیا که از نشر اقتصادی بالاتری برخوردار هستند، دولت‌ها به کمک مردم آمده‌اند و با توجه به اینکه موجران،  از افزایش ودیعه مسکن استقبال می‌کنند این ودیعه می‌تواند مفید واقع شود.

 از نظر تأثیر وام ودیعه مسکن بر تورم نیز می‌توان گفت: این وام از محل تسهیلات صندوق ملی ستاد کرونا به بازار نقدینگی تزریق می شود و به‌هرحال این پول وارد بازار می‌شد و چه بهتر که به توانایی مالی مستأجران کمک کند.

البته اعطای این وام نیز ممکن است منجر به افزایش اجاره‌بها شود و تکاپویی را در بازار مسکن ایجاد کند.

شرایط بازار اجاره‌بها، از شرایط اقتصادی کشور متابعت میکند و احتمال اینکه تناظر یک‌به‌یک ایجاد کند ضعیف است.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.