شنبه 09 اسفند 1399
Flowers
  • یکشنبه 30 شهریور 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4614
  • منبع :

الزام احراز هویت امتا آگهی دهندگان خودرو و املاک + فیلم

الزام احراز هویت امتا آگهی دهندگان خودرو و املاک + فیلم

از اول مهر تمامی آگهی دهندگان املاک و مسکن و خودرو و وسیله نقلیه در ایران بایستی خود و کالایشان را در سامانه امتا ثبت کرده و هویت خود را اثبات نمایند.

جزئیات این خبر مهم و ویدئو را در ادامه مطلب مشاهده نمایید...

احراز هویت امتا آگهی های اینترنتی الزامی شد

طبق اعلام جواد بابایی، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور هدف از این اقدام را جلوگیری از کلاهبرداری ها و جرایم اینترنتی در فروش اینگونه محصولات؛ و نیز کمک به از بین بردن قیمت های کاذب و غیر واقعی ،و اصطلاحا حباب قیمت مسکن و خودرو ، در بازارهای سرمایه گذاری مانند خودرو و مسکن اعلام نمودند.

بر اساس گفته های ایشان چنین برداشت میشود که این اقدام در واقع مرحله اول یک طرح بزرگتر برای الزامی کردن اثبات هویت افراد در تمامی حوزه های فروش اینترنتی باشد. و فعلا در فاز اول مسکن و خودرو به عنوان بازار های تاثیرگذار بر تورم جامعه در این طرح گنجانده شده اند.

تغییر قوانین پلت فرم های مسکن برای درج آگهی

با اجرای این طرح از اول مهر، پلت فرم های مسکن مانند دیوار، شیپور، این پین ، آی هوم ، کیلید و... نیز از این پس بایستی تمام کاربران خود را از فیلتر سامانه امتا و احرازهویت رد کرده و سپس آگهی های ایشان را در سایت های خود درج نمایند.

که این الزام به قانون عدم درج قیمت مسکن در آگهی های املاک اضافه شده و کار خرید و فروش ملک را برای فعالان این حوزه و کارشناسان مسکن دشوارتر مینماید.

سامانه امتا - امتا چیست؟ - احراز هویت در امتا - ملک هفت

احراز هویت در سامانه امتا

این احراز هویت امتا دقیقا مشابه با روند احراز هویت دریافت کد بورسی و یا خرید خودرو از تولید کنندگان میباشد. و در واقع برای کوتاه کردن دست سوداگران و دلالان و سفته بازان از بازارهای مهم سرمایه گذاری و کاهش جرائم اینترنتی کشور ایجاد شده است.

متقاضیان درج آگهی در فضای مجازی بایستی با مراجعه به سامانه امتا ( سامانه یکپارچه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی ) اطلاعات خود و کالای مورد معامله را وارد نموده و کد رهگیری آن را برای درج آگهی دریافت نمایند.

طبق گفته آقای بابایی، سامانه امتا ، بستری در وزارت صنعت میباشد که توسط مرکز ملی تائید شده و پیش ازاین در طرح فروش فوق العاده خودرو ها توانسته است در عرض چند روز تا بیش از 7 میلیون نفر را احرازهویت و تایید نماید.

پیش از این سامانه شاهکار نیز تا حدی توانسته بود به این امر کمک نماید اما در حال حاظر و از ابتدای پاییز روند احراز هویت امتا و شفاف سازی افراد و کالاهای مورد معامله در فضایم جازی به صورت یکپارچه و با نظارت دولت صورت خواهد گرفت.

مخالفان طرح احراز هویت امتا

به غیر از مخالفان عمومی و کارشناسان فروش ، مخالفان اصلی این طرح یعنی احراز هویت امتا برای درج آگهی خودرو و مسکن، سازمان نظام صنفی رایانه ای (سازمان نصر) و شورای اجرای فناوری اطلاعات میباشند.

با وجود نامه نگاری های این دو سازمان با وزارت صمت و دادستانی کل کشور و درخواست تعلیق این طرح تا زمان برگزاری جلسه رسمی با ایشان، این طرح تایید و به مرحله اجرا رفت.

به طوری که مخافت های این دو نهاد و سازمان نیز راه به جایی نبرده و دادستانی کل کشور تصمیم به اجرایی شدن این طرح از ابتدای مهر ماه را دارد.

بابایی در مصاحبه تلوزیونی آنلاین خود اظهار داشت که احراز هویت در "سامانه امتا" در واقع به نفع وب سایت های آگهی املاک و خودرو میباشد. زیرا پس از اجرای این طرح، مشتریان با اطمینان بیشتری نسبت به قبل، به خرید و فروش اینترنتی مسکن و خودرو در فضای مجازی اقدام مینمایند.

گمنامی فروشندگان فضای مجازی و کلاهبرداری ها

به اعتقاد بابایی،بررسی جرایم فضای مجازی نشان میدهد گمنام بودن و دشواری شناسایی و پیگیری افراد در فضای مجازی مسبب ارتکاب جرم و کلاهبرداری های مجازی بیشتر میگردد. و جسارت بیشتری به شیادان و کلاهبرداران مجازی برای سواستفاده از این بستر مهم در شرایط موجود دنیا میخشد.

همچنین راه را برای اقدام و شکایت افراد زیان دیده بسیار سخت و ناممکن میسازد.

نحوه ثبت نام و اتصال کسب و کارها به سامانه امتا

در ادامه قوانین امتا را برای احراز هویت کسب و کارهای دارای نماد الکترونیک و بدون نماد الکترونیک مشاهده میکنید. همچنین برای کسب دسترسی های بیشتر کسب وکار خود نیز میتوانید به سامانه امتا درخواست دهید.

 ثبت نام کسب و کارها در سامانه امتا - ملک هفت

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.