چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

قیمت مسکن در ایران در نیمه دوم سال ارزان می شود؟

قیمت مسکن در ایران در نیمه دوم سال ارزان می شود؟

روز به روز، تعداد افرادی که قصد دارند صاحب ملک شوند، افزایش پیدا می کند. ممکن است شما به عنوان یک مطالعه کننده این مقاله، نیز به دنبال خرید مسکن و یا خرید زمین باشید.

از این جهت بسیار مهم است که بدانید قیمت مسکن در ایران به چه صورت خواهد بود

همه چیز درباره قیمت مسکن در ایران

در طی 5 سال اخیر، در ایران دچار نوسان بسیار زیادی شده است و در طی دو سال گذشته، قیمت ملک در ایران بیش از حد افزایش پیدا کرده است.

به گونه ای که در تهران، قیمت متر زمین از 13 میلیون، به 100 میلیون افزایش پیدا کرده است و البته ناگفته نماند که قیمت خودرو نیز، دچار نوسان بسیار شدیدی پیدا کرده است.

روز به روز، تعداد افرادی که قصد دارند صاحب ملک شوند، افزایش پیدا می کند. ممکن است شما به عنوان یک مطالعه کننده این مقاله، نیز به دنبال خرید مسکن و یا خرید زمین باشید.

از این جهت بسیار مهم است که بدانید قیمت مسکن در ایران به چه صورت خواهد بود. همانطور که ذکر شد، قیمت مسکن در طی چند سال اخیر، با نوسان بسیار شدیدی روبرو بوده است، از این جهت، بسیاری از افراد در طی این سالها، اقدام به خرید خانه و یا خرید مسکن کردند که توانستند، "صرفا" ارزش پول خود را حفظ کنند.

نمودار بازار ملک انگلیس، به بازار ایران بسیار نزدیک است و از این جهت، می توان مقایسه ای تقریبا دقیق، انجام داد.

نظر شما درباره قیمت مسکن در ایران چیست؟

آیا به نظر شما قیمت مسکن در ایران با رکود مواجه خواهد شد؟

به شما پیشنهاد می شود تا این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید، تا ببینید که قیمت مسکن در ایران به چه صورت خواهد بود.

قیمت مسکن چگونه تغییر کرده است؟

خیلی زود است که بگوییم ویروس کرونا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد و به احتمال زیاد ارقامی که در ماه های آینده میبینیم، تغییرات قابل توجهی دارند.

معتبرترین فشارسنج قیمت خانه ها، Land Registry UK Price Price Index است.

 این شاخص در حین قفل به دلیل کرونا ویروس، به حالت تعلیق درآمد، اما هفته گذشته سازمان ثبت اسناد و املاک ارقام تاخیری در ماه مه را منتشر کرد که حاکی از افت ماهانه 0.3 درصدی و افزایش 2.9 درصدی قیمت سالانه است.

سازمان ثبت اسناد و املاک میگوید که تا 21 اکتبر، گزارش های برنامه ریزی شده خود دوباره در مسیر خود قرار خواهد گرفت و تا آن زمان ممکن است نشانه واضح تری از آنچه واقعا برای ارزش های اتفاق افتاده قیمت مسکن، داشته باشیم.

شاخص قیمت مسکن در ایران به چه صورت است؟

شاخص Rightmove که براساس درخواست قیمت به جای قیمت فروخته شده است، افت 0.2٪ ماه به ماه در آگوست را گزارش کرد.

شاخص Nationwide که براساس وام مسکن است، افزایش 2 درصدی ماه به ماه را گزارش کرد، در حالی که هالیفاکس که همچنین براساس وام است، افزایش 5.2 درصدی را گزارش داد.

پیش بینی های بازار املاک در حال حاضر خوش بینی زیادی در مورد بازار املاک وجود دارد، در حالی که Rightmove در ماه اوت شلوغ ترین ماه 10 سال اخیر برای خرید خانه است و Zoopla گفت که فعالیت در قوی ترین سطح در پنج سال گذشته است.

بیشتر بخوانید 
گزارش آخرین تغییرات قیمت بازارهای سرمایه مهم کشور

ممکن است این شرایط، دوام نیاورد. کارشناسان معتقدند با پایان یافتن برنامه های حمایت مالی دولت از ویروس کرونا و کاهش هزینه تمبر، ممکن است بازار آغاز و رشد ، کند شود.

هالیفاکس میگوید: بازار مسکن در نهایت با فشار نزولی بیشتر بر قیمت مسکن در میان مدت، اثرات رکود اقتصادی را احساس خواهد کرد.

در سراسر کشور به این صورت خواهد بود که در صورت پایان دادن به برنامه های حمایتی دولت می تواند فعالیت مسکن را کاهش دهد.

Rightmove میگوید بازار احتمالا در کوتاه مدت به عملکرد خود، به خوبی ادامه خواهد داد، اما خریداران و فروشندگان هنوز هم باید مراقب نگرانی های اقتصادی گسترده تر باشند.

زوپلا معتقد است که قیمت ها و فعالیت ها تا پایان سال ثابت خواهد ماند.

مرکز تحقیقات اقتصادی و بازرگانی CEBR پیش بینی کرده است که قیمت مسکن در سال 2021 می تواند 14 درصد کاهش یابد.

آیا کاهش عوارض تمبر بر قیمت خانه تاثیر می گذارد؟

 خریداران میان رده در مناطق گران قیمت انگلستان احتمالا بزرگترین ذینفعان کاهش هزینه تمبر خواهند بود، با پس انداز 10 هزار پوندی در املاک 400 هزار پوندی و 15 هزار پوندی در املاک 500 هزار پوندی تحریک کننده، اقدامات برای خرید ملک بیشتر خواهد بود.

در کوتاه مدت، این امر می تواند باعث افزایش قیمت مسکن، به ویژه در املاک در مناطق متقاضی در فاصله رفت و آمد از شهرهای بزرگ شود.

اما خرید خانه بر اساس قطع تمبر می تواند اقدامی خطرناک باشد، زیرا ممکن است اکنون حق بیمه پرداخت کنید و در طی 12 ماه آینده شاهد کاهش ارزش ملک باشید.

شاخص قیمت مسکن به چه صورت است؟

جهت املاک به هنگام پیشنهاد ارائه نرخ مسکن

هنگام بررسی مقدار پیشنهاد، تحقیق خود را انجام دهید و به یاد داشته باشید که آژانس املاک برای فروشنده کار می کند، بنابراین به دنبال گرفتن قیمت هر چه بیشتر است.

اگر مطمئن نیستید، مشاوره از نماینده دیگر یا نمایندگی خرید خانه را در نظر بگیرید.

نمایش خانه در یک دقیقه چگونه کار می کند؟ در حین قفل بودن بازار در زمان ویروس کرونا، آژانس های املاک و مستغلات شروع به ارائه بازدید از خانه های ویدئویی کردند و این ها همچنان نقش پررنگی دارند.

آخرین راهنمایی های دولت می گوید که خریداران باید از فیلترهای نمایش مجازی برای فیلتر کردن املاک استفاده کنند و فقط وقتی به طور جدی به ارائه پیشنهاد می روند، خانه ها را شخصا مشاهده کنند.

بازدیدهای حضوری باید اقدامات فاصله یابی اجتماعی را دنبال کند. هنگام ورود به خانه ها باید دستان خود را بشویید یا آنها را تمیز کنید و از لمس سطوح خودداری کنید.

اگر فاصله اجتماعی امکان پذیر نباشد، هم بینندگان و هم نمایندگان باید ماسک صورت را در نظر بگیرند.

آیا امکان دستیابی به یک معامله رهنی خوب وجود دارد؟ از زمان ابتلا به بیماری همه گیر ویروس کرونا، تعداد معاملات وام در بازار به نصف کاهش یافته است، اما هنوز هم نرخ های خوبی وجود دارد، به ویژه اگر سپرده بیشتری داشته باشید.

اطلاعات حاصل از پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد که میانگین نرخ ها در ماه جولای به پایین ترین سطح ثبت رسیده است.

آنها اکنون دوباره شروع به رشد کرده اند، اما به طور قابل توجهی پایین تر از قبل از قفل شدن به دلیل ویروس کرونا، در ماه مارس هستند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.