جمعه 14 آذر 1399
Flowers
دوشنبه 28 مهر 1399

زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان و مشکلات صاحبان زمین

زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان و مشکلات صاحبان زمین

مردم بهبهان که به وضعیت معیشتی خود اعتراض داشتند و با تحریک عده‌ای دیگر در میدان بانک ملی تجمع کردند که با گفتگوی پلیس و به صورت مسالمت‌آمیز پایان یافت؛ اما خبرهای مربوط به شهر بهبهان  بیشترمربوط به اوضاع معیشتی مردم این شهر است که یکی از آن‌ها ماجرای خرید زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان توسط مردم است.

این در حالی است که اداره مسکن بهبهان می‌گوید مردم فریب زمین‌خواران را خورده‌اند.

ماجرای زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان

ماجرای زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان از سال 83 آغاز شده است. زمین‌هایی که به مردم فروخته شد و با هزاران امید و آرزو تبدیل شد به سرپناهی برای اقشار مختلف مردم. خانه‌هایی که اکنون با حکم تخلیه و تخریب روبه‌رو شده‌اند به این دلیل که زمین‌ها به دولت تعلق دارد و امکان ساخت‌وساز در آن‌ها وجود ندارد.

در حال حاضر نزدیک به 300 نفر از شهروندان بهبهانی پیگیر حل مسئله‌ای هستند که 14 سال است با آن روبه‌رو شده‌اند.

به گفته ساکنان، زمین‌ها در سال 83 از دولت خریداری شده است اما از سال 97 به‌یک‌باره اعلام ‌شده است که زمین‌ها به دولت تعلق داشته و مجوز ساخت برای این زمین‌ها وجود ندارد. به همین دلیل خریداران زمین شکایتی را برای حل این مسئله به ثبت رسانده‌اند.

به گفته یکی از ساکنین و مالباختگان بهبهانی زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان در محله تامین اجتماعی قرار داشته و این افراد در سال 83 اقدام به خرید این زمین‌ها کرده‌اند.

پروانه ساخت خانه از سوی شهرداری صادر شد و استعلامات لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، منابع طبیعی و دیگر ادارات مرتبط گرفته شده است.

این در حالی است که مالکان زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان خود اقدام به ساخت پل و آب‌رسانی به زمین‌ها کردند. درحالی‌که اداره مسکن و شهرسازی بهبهان در حال حاضر اقدام به تخریب پل و قطع آب و برق ساکنین کرده است. به همین علت تاکنون چندین جلسه و تجمع با مسئولین انجام شده است.  

بیشتر بخوانید 
تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن

فرمانداری، دادستان و دیگر مسئولین شهر بهبهان قصد دارند که زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان که متعلق به مردم است را تصاحب کنند این در حالی است که دولت درصدد است با تأمین زمین موردنیاز مردم برای اقشار ضعیف خانه بسازد.

این مسئله باعث درگیری و آشوب در این منطقه شده است و در حال حاضر مسئولان در این زمینه پاسخگو نیستند.

در حال حاضر دولت برای اجرای طرح مسکن ملی به دنبال واگذاری زمین‌های دولتی برای ساخت است. هنوز مشخص نیست که چگونه بعد از 14 سال پرونده زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان دوباره به جریان افتاده است و مجوزهای ساخت چگونه برای این زمین‌ها صادرشده است.

البته تغییر ریاست اداره مسکن و شهرسازی بهبهان نیز می‌تواند از دلایل این اتفاقات باشد.

صدور پروانه ساخت قانونی زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان

برخی دیگر از مالکان در توضیح مسئله می‌گویند زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان در سال 83 خریداری شده است و آب و برق زمین‌ها نیز توسط مالکین تأمین شده است.

همان سال تمام استعلامات قانونی برای صدور مجوزها انجام شده است و مشخص نیست بعد از 14 سال چگونه اداره مسکن و شهرسازی این ادعا را در مورد زمین‌ها مطرح کرده است.

بسیاری از مالکان معتقدند که این اقدام اداره مسکن غیرقانونی بوده و زمین‌ها قانونا به آن‌ها تعلق دارد. بسیاری از مالکین قصد ساخت‌وساز این زمین‌ها را دارند و می‌گویند دیگر توان اجاره‌نشینی را ندارند.

درحالی‌که دولت به دنبال تأمین مسکن اقشار ضعیف است به نظر می‌رسد این افراد برای واگذاری زمین‌ها از اولویت بیشتری برخوردار خواهد بود. هنوز مشخص نیست چه کسی پاسخگوی این مالباختگان بهبهان و پرداخت خسارت به آنها خواهد بود.

زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان و مشکلات صاحبان زمین

بالا رفتن قیمت زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان

این دعوا بر سر مالکیت زمین‌ها همچنان ادامه دارد. جلسات متعددی با فرماندار، شهردار و دادستانی صورت گرفته است اما راه‌حلی برای این مشکل پیدا نشده است.

مالکان زمین می‌گویند که زمین‌ها را به‌صورت قانونی در سال 83 خریداری کرده‌اند و دیوارکشی و لوله‌کشی کرده‌اند؛ اما شهرداری اقدام به تخریب آن‌ها کرده است درحالی‌که قیمت زمین‌ها روزبه‌روز افزایش داشته است.

افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در تمام شهرهای کوچک و بزرگ محسوس بوده است و دادستانی با ورود به مسئله و حل مشکل مالکان می‌تواند تأثیرگذار باشد.

پاسخ مسئولین درباره پرونده زمین‌های تأمین اجتماعی بهبهان

اما مسئولین در این میان این پاسخ را می‌دهند که مردم فریب زمین‌خواران را خورده‌اند. این زمین‌ها متعلق به دولت بوده و زمین‌خواران با سند جعلی اقدام به فروش زمین‌ها کرده است.

این زمین‌خواران که کسی از آن‌ها خبری ندارد، از اشتباه موجود در یک نامه سوءاستفاده کرده‌اند و خریداران را فریب داده‌اند. در حال حاضر نیز مسئولین این قول را داده‌اند تا در آینده نزدیک جواب قانع‌کننده‌ای به مالباختگان بهبهان بدهند.

به نظر می‌رسد برقراری عدالت اجتماعی در مناطق محروم و دورافتاده از پایتخت کاری بس دشوار و پیچیده است و نیاز به بررسی دقیق‌تر و کارشناسانه دارد تا حقی از این مردم مظلوم و رنجدیده ضایع نشود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.