چهارشنبه 12 آذر 1399
Flowers
دوشنبه 26 آبان 1399

برنامه ریزی دولت یونان برای بازگرداندن نخبگان

برنامه ریزی دولت یونان برای بازگرداندن نخبگان

پس از بحران مالی سال 2008 بسیاری از نخبگان یونانی به دلیل اوضاع نامناسب اقتصادی از این کشور مهاجرت کردند.

اکنون اما با توجه به پشت سر گذاشتن پیامدهای این بحران و بهبود وضعیت اقتصادی، دولت یونان که به خدمات این متخصصان نیاز دارد با طراحی و اجرای برنامه  Rebrain Greece سعی دارد که روند این مهاجرت را معکوس کرده و زمینه بازگرداندن نخبگان به  این کشور را فراهم کنند.

مهاجرت نخبگان یونان در پی بحران مالی

در پی بحران مالی سال 2008 در یونان، بیش از 500 هزار نفر از نخبگان یونانی از این کشور مهاجرت کردند. وضعیت اقتصادی این کشور در آن زمان بسیار نا به سامان بود؛ به طوری که نرخ بیکاری به 30 درصد رسیده بود و قدرت خرید افراد جامعه نیز به یک چهارم کاهش پیدا کرده بود.

بسیاری از نخبگان در چنین شرایطی به کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و برخی نیز به امارات مهاجرت کردند. حدود 270 هزار نفر در رده سنی 20 تا 39 سال و اغلب پزشکان و مهندسان ماهر این کشور بوده اند.

افزون بر 90 درصد این مهاجران، از دانش آموختگان دانشگاه های یونان بودند و 64 درصد آن ها تحصیلات تکمیلی را نیز گذرانده بودند.

حدود 76 درصد از نوجوانان این کشور به فکر مهاجرت برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن شغل در خارج از کشور هستند. با استناد به آمار بانک مرکزی یونان، تنها 40 درصد نخبگانی که مهاجرت کرده اند حاضر شده اند که در شرایط وجود حقوق برابر به این کشور بازگردند.

تأثیر فرار مغزها بر اقتصاد یونان

مهاجرت نخبگان یونان یا به عبارت دیگر فرار مغزها آسیبی جدی به اقتصاد یونان وارد آورد. بررسی ها نشان می دهد که متخصصان یونانی که مهاجرت به سایر کشورها را بر زندگی در یونان ترجیح داده اند، سالانه حدود 13 میلیارد یورو به اقتصاد این کشورها کمک کرده اند که از این میزان حدود 9 میلیارد یورو توسط دولت بابت مالیات اخذ شده است.

این در حالی است که دولت یونان برای آموزش این متخصصان حدود 8 میلیارد یورو هزینه صرف کرده است.

بنابراین در صورتی که این متخصصان یونانی به کشور خود بازگردند سهم قابل ملاحظه ای در رشد اقتصادی این کشور خواهند داشت.

وضعیت اقتصادی فعلی کشور یونان

پس از پایان یافتن بحران مالی سال 2008 و در مسند قدرت قرار گرفتن دولت جدید متمایل به غرب در یونان در سال 2019، اقتصاد این کشور در مسیر بهبود قرار گرفته است.

یک دهه طول کشید تا این کشور به طور نسبی از پیامدهای بحران مالی نجات پیدا کند. نرخ بیکاری در حال حاضر در این کشور به 15 درصد رسیده است که نسبت به شرایط دوره بحران بسیار بهبود یافته است؛ اما نسبت به سایر کشورهای اروپایی همچنان بالاترین نرخ بیکاری است.

وضعیت اقتصادی فعلی کشور یونان

رشد قیمت مسکن در یونان پس از بحران

آمارهای رسمی حاکی از آن است که در ابتدای دوران بحران مالی، قیمت ملک در این کشور افت شدیدی داشته است؛ به طوری که قیمت برخی ویلاها تا 50 درصد کاهش یافته بود و حراج املاک به یکی از شیوه های تأمین مالی دولت برای تسویه بدهی های بین المللی خود تبدیل شده بود.

اکنون اما قیمت املاک در این کشور به بالاترین حد در طول 12 سال اخیر رسیده است و این رونق بازار مسکن باعث جذابیت سرمایه گذاری افراد خارجی شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی یونان، قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در این کشور در سه ماهه دوم سال 2019 نسبت به زمان مشابه سال گذشته 7/7 درصد رشد داشته است.

بیشترین رشد قیمت مسکن در آتن پایتخت یونان اتفاق افتاده است به طوری که میانگین قیمت واحدهای مسکونی در این شهر در سال 2019 حدود 1/11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

پیش بینی پیری جمعیت در یونان

با توجه به بررسی های صورت گرفته پیش بینی شده است که جمعیت یونان تا سال 2050 حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر کاهش یابد؛ بنابراین جمعیت این کشور به حدود 10 میلیون نفر می رسد که حدود 30 درصد آن ها در سن سالخوردگی خواهند بود.

به همین دلیل، دولت یونان اقداماتی را برای جلوگیری از پیری جمعیت در نظر گرفته است. از جمله این اقدامات می توان به اختصاص مبلغ 2 هزار یورو به هر کودک تازه به دنیا آمده از شهروندان یونانی اشاره کرد.

برنامه دیگر دولت یونان، تأمین نیروی کار ماهر برای بخش های مختلف اقتصادی این کشور از جمله شرکت های دانش بنیان است؛ این امر نیازمند اندیشیدن تمهیداتی برای بازگرداندن نخبگان و نیروی کار متخصص به یونان می باشد.

بیشتر بخوانید
اقامت در اروپا با خرید ملک در یونان

زمینه سازی برای بازگرداندن نخبگان به یونان

دولت یونان طرحی به نام Rebrain Greece برای بازگرداندن نخبگان به کشور طراحی کرده و در طول یک سال گذشته در صدد اجرای آن بوده است.

این طرح که برای انگیزه بخشی به نیروی کار و معکوس کردن پدیده فرار مغزها از یونان است توسط شبکه ای از دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی پشتیبانی می شود و برای بازگرداندن حداقل 500 نفر از متخصصان یونانی به کشور در نظر گرفته شده است.

بر اساس این طرح، برای نخبگانی که به کشور یونان باز می گردند به مدت 2 سال یک شغل مرتبط با درآمد ماهانه 3 هزار یورو در نظر گرفته می شود. بخشی از این حقوق در سال اول استخدام آن ها توسط دولت پرداخت می گردد؛ به طوری که 70 درصد آن توسط دولت و 30 درصد باقی مانده را کارفرما پرداخت می کند. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های یونانی در حال حاضر با کمبود نیروی کار متخصص خصوصاً در زمینه فناوری های نوین روبرو هستند؛ کارفرماها نیز در قالب این طرح می توانند نیازمندی های شغلی خود را اعلام نمایند و سرمایه انسانی مورد نیاز خود را استخدام نمایند.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.