جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

بررسی دلایل کاهش 48 درصدی تعداد معاملات مسکن در آبان ماه 1399

بررسی دلایل کاهش 48 درصدی تعداد معاملات مسکن در آبان ماه 1399

بر اساس گزارش تحولات بازار مسکن، حجم معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه سال جاری به 4466 واحد رسیده است که نشان دهنده کاهشی 48.4 درصدی نسبت به ماه گذشته می باشد.

یکی از مهم ترین دلایل کاهش آمار معاملات مسکن صورت گرفته در شهر تهران در آبان ماه به تغییر انتظارات تورمی بر می گردد.

به عبارت دیگر، با توجه به نتایج انتخابات آمریکا و احتمال کاهش فشار حداکثری انتظارات تورمی در اغلب بازار دارایی ها کاهش یافته است.

کاهش میزان معاملات مسکن شهر تهران در آبان ماه

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، تحولات بازار مسکن در آبان ماه سال جاری نشان دهنده کاهش میزان معاملات صورت گرفته در شهر تهران نسبت به ماه گذشته می باشد.

بر اساس این گزارش، حجم معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران در این ماه به 4466 واحد رسیده است که نشان دهنده کاهشی 48.4 درصدی نسبت به ماه گذشته و افزایشی 9/9 درصدی نسبت به ماه مشابه در سال 1398 می باشد. شایان ذکر است که تعداد معاملات مسکن صورت گرفته در آبان ماه 1398 نزدیک به 4064 واحد مسکونی بوده است.

نیروهای پیشران بازار مسکن

با توجه به اینکه دست کم در یک سال گذشته، بازار سایر دارایی ها نقش مؤثری بر تغییرات قیمت و حجم معاملات مسکن داشته اند؛ در شرایط فعلی نیز می توان گفت که تغییرات ایجاد شده در بازارهای موازی دارایی نظیر سکه، ارز و بورس موجب تحول در میزان داد و ستد واحدهای مسکونی در آبان ماه شده اند.

شایان ذکر است که در 6 ماه نخست سال جاری، بازار سرمایه نقش خود را به عنوان نیروی پیشران بازار مسکن ایفا کرد؛ به طوری که با افزایش بازدهی بازار بورس، خرید سرمایه ای در بازار ملک نیز افزایش پیدا کرد و موجب ایجاد التهاب قیمتی در بازار مسکن گردید.

این در حالی است که در نیمه دوم سال، این روند تغییر کرد؛ به عبارت دیگر از اواسط تابستان با کاهش شدید شاخص بورس، اثرگذاری بازار سرمایه بر بازار مسکن کم رنگ شد.

در چنین شرایطی نوسان های شدید نرخ ارز منجر به تقویت انتظارات تورمی گردید و بازار مسکن را نیز متأثر کرد؛ به طوری که با تقویت انتظارات تورمی خریدهای سرمایه ای نیز در بازار مسکن افزایش یافت.

اما از ابتدای آبان ماه، با توجه به کاهش ریسک غیر اقتصادی، بازدهی اغلب بازارهای دارایی موازی کاهشی شد و این کاهش دامن بازار مسکن را نیز گرفت.

دلایل کاهش خرید و فروش ملک در بازار مسکن

یکی از مهم ترین دلایل کاهش آمار معاملات مسکن صورت گرفته در شهر تهران در آبان ماه 1399 به تغییر انتظارات تورمی بر می گردد. به عبارت دیگر، با توجه به نتایج انتخابات آمریکا و احتمال کاهش فشار حداکثری انتظارات تورمی در اغلب بازار دارایی ها کاهش یافته است.

بنابراین با کاهش ریسک غیر اقتصادی، بسیاری از متقاضیان سرمایه ای مسکن که با توجه به انتظارات تورمی به این بازار وارد شده بودند؛ از این بازار خارج شدند.

پیمایش های میدانی از بسیاری از مشاورین املاک در مناطق مختلف تهران حاکی از آن است که در آبان ماه سال جاری فایل های فروش واحدهای مسکونی نزدیک به 4 برابر افزایش یافته است؛ این در حالی است که در طرف تقاضا، خریدار وجود ندارد. به همین دلیل، فعالان بازار مسکن پیش بینی کرده اند که در ماه های آینده این بازار با رکود تورمی مواجه شود.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی تحولات بازار مسکن از ابتدای سال 1399

مناطق پر فروش تهران در آبان ماه

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت و به نقل از بانک مرکزی، در آبان ماه سال جاری در مجموع 70.4 درصد از کل معاملات مسکن در شهر تهران، در 10 منطقه شامل مناطق 5، 10، 4، 2، 14، 7، 8، 15، 11 و 1 صورت گرفته است.

مقایسه این آمار با اطلاعات ماه گذشته نشان می دهد که سهم مناطق 4، 14، 7، 8، 15 و 11 از تعداد کل معاملات مسکن در آبان ماه افزایش داشته است؛ در حالی که سهم مناطق 5، 10، 2 و 1 کاهش یافته است.

شایان ذکر است که وضعیت خرید و فروش مسکن در منطقه یک در مهر ماه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده بود؛ به طوری که رکورد رشد بیش ترین معاملات مسکن در مهر ماه در میان مناطق 22 گانه تهران به این منطقه اختصاص یافته بود.

لازم به ذکر است که متوسط قیمت مسکن در این منطقه نیز در مهر ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته 12 درصد رشد کرده بود که علت آن به افزایش تقاضای سرمایه ای در پی نوسانات نرخ ارز در مهر ماه بر می گردد. این در حالی است که سهم منطقه یک از تعداد کل معاملات مسکن در آبان ماه نزدیک به 1/1 درصد کاهش یافته است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.