سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers

تحلیل و بررسی پرفروش ترین واحدهای مسکونی در تهران از نظر دامنه قیمتی

تحلیل و بررسی پرفروش ترین واحدهای مسکونی در تهران از نظر دامنه قیمتی

بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی، بررسی معاملات مسکن شهر تهران از دیدگاه ارزش واحدهای مسکونی نشان می دهد که 13.5 درصد از معاملات صورت گرفته مربوط به واحدهای مسکونی با قیمت 600 تا 850 میلیون تومان بوده است.

همچنین بررسی ها حاکی از آن است که ارزش پر فروش ترین واحدهای مسکونی در تهران در یک سال اخیر نزدیک به 2 برابر شده است که به نوعی بیانگر تورم بخش مسکن می باشد.

از سوی دیگر، تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی ارزان قیمت در طول یک سال اخیر بیش از 137 درصد و تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی گران قیمت و لوکس بیش از 42 درصد رشد داشته است.

پر فروش ترین واحدهای مسکونی در تهران از نظر طیف قیمتی

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت و به نقل از بانک مرکزی؛ بررسی معاملات مسکن شهر تهران از نقطه نظر ارزش واحدهای مسکونی نشان می دهد که 13.5 درصد از معاملات صورت گرفته مربوط به واحدهای مسکونی با قیمت 600 تا 850 میلیون تومان بوده است.

واحدهای مسکونی با قیمت 850 تا 1 میلیارد و 100 میلیون تومان و 11 میلیارد تا 13 میلیارد و 500 میلیون تومان با داشتن سهم های 10.6 و 9.5 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار می گیرند.

شایان ذکر است که مجموعاً در این ماه نزدیک به 55 درصد معاملات صورت گرفته مربوط به واحدهای مسکونی با قیمت کم تر از 1 میلیارد و 850 میلیون تومان بوده است.

کاهش تقاضای واحدهای مسکونی گران قیمت و لوکس در یک ماه اخیر

بررسی آمارها نشان می دهد که تقاضا برای واحدهای مسکونی با ارزش بیش تر از 6/6 میلیارد تومان که گران ترین واحدهای مسکونی در تهران به شمار می روند در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن نزدیک به 8 درصد کاهش یافته و 7 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داده است.

این کاهش حجم معاملات واحدهای مسکونی گران قیمت که عمدتاً از سوی متقاضیان سرمایه ای صورت می گیرد در نتیجه کاهش انتظارات تورمی اتفاق افتاده است.

مقایسه قیمت پر فروش ترین واحدهای مسکونی در سال های 1398 و 1399

بررسی ها نشان می دهد که در آبان ماه سال 1398، واحدهای مسکونی با ارزش 300 تا 450 میلیون تومان با داشتن سهم 14.9درصد از کل معاملات، پر فروش ترین واحدهای مسکونی بوده اند.

این در حالی است که در آبان ماه سال جاری، پر فروش ترین واحدهای مسکونی در طیف  قیمت 600 تا 850 میلیون تومان قرار گرفته اند.

مقایسه این آمار که تا حدودی نشان دهنده تورم بخش مسکن نیز در یک سال اخیر می باشد؛ حاکی از آن است که ارزش پر فروش ترین واحدهای مسکونی در تهران در یک سال اخیر نزدیک به 2 برابر شده است.

بیشتر بخوانید 
بررسی دلایل کاهش 48 درصدی تعداد معاملات مسکن در آبان ماه 1399

رشد تقاضا برای واحدهای مسکونی ارزان قیمت در طول یک سال

بررسی ها نشان می دهد که در آبان ماه سال جاری، واحدهای مسکونی با ارزش کم تر از 350 میلیون تومان که ارزان ترین واحدهای مسکونی در تهران به شمار می روند؛ 1.9 درصد از حجم معاملات را داشته اند.

از سوی دیگر گزارش تحولات مسکن در آبان ماه 1398 نشان می دهد که ارزان ترین واحدهای مسکونی که کم تر از 150میلیون تومان قیمت داشته اند 0.8 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داده اند.

بنابراین می توان استنباط نمود که تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی ارزان قیمت در طول یک سال اخیر بیش از 137 درصد رشد داشته است که ناشی از تشدید انتظارات تورمی بوده و بخش عمده آن مربوط به تقاضای سرمایه ای افراد با درآمد متوسط بوده است.

رشد تقاضا برای واحدهای مسکونی گران قیمت در طول یک سال

بررسی ها همچنین نشان می دهد که واحدهای مسکونی با ارزش بیش تر از 6/6 میلیارد تومان که گران ترین واحدهای مسکونی در تهران به شمار می روند؛ 7 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داده اند که رقم قابل توجهی است.

از سوی دیگر گزارش تحولات مسکن در آبان ماه 1398 نشان می دهد که گران ترین واحدهای مسکونی که بیش از 3.6 میلیارد تومان قیمت داشته اند 4.9 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داده اند.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی گران قیمت و لوکس در طول یک سال اخیر بیش از 42 درصد رشد داشته است که مربوط به تقاضای سرمایه ای طبقات بالای درآمدی بوده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.