جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • چهارشنبه 19 آذر 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4782
  • منبع : دنیای اقتصاد

نوسان شدید در قیمت اوراق مسکن

نوسان شدید در قیمت اوراق مسکن

در آبان ماه سال جاری، قیمت اوراق مسکن در فاصله 20 روز در 3 کانال 70، 80 و 90 هزار تومانی قرار گرفت و بیش ترین نوسان قیمت در بازار اوراق مسکن طی سال های اخیر تجربه شد.

بررسی ها نشان می دهد که حداقل 2 عامل مهم در ایجاد این نوسان قیمت شدید در بازار اوراق مسکن دخالت داشته اند؛ عامل نخست مربوط به تغییر انتظارات تورمی و عامل دوم مربوط به تغییر تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن می باشد.

بازار اوراق مسکن؛ بالادست بازار معاملات مسکن

بازار اوراق مسکن در سه هفته نخست آبان ماه سال جاری با نوسان شدیدی مواجه بود؛ به طوری که در روزهای ابتدایی آبان قیمت این اوراق به بالاترین سطح خود یعنی نزدیک به 100 هزار تومان رسید اما در هفته سوم آبان در مسیر کاهشی قرار گرفت و بالغ بر 18 درصد نسبت به دو هفته پیش از آن کاهش یافت.

این در حالی است که قیمت اوراق مسکن در هفته نخست آبان ماه نزدیک به 15 درصد نسبت به مهر ماه افزایش یافته بود. کارشناسان بر این باورند که تشدید انتظارات تورمی در مهر ماه موجب افزایش تقاضای سرمایه ای واحدهای مسکونی شده که به تبع آن موجب افزایش استفاده از اوراق مسکن شده است.

گفته می شود که بازار اوراق وام مسکن که به عنوان بازار بالادست معاملات خرید واحدهای مسکونی شناخته می شود به دلیل رفت و برگشت مداوم قیمت اوراق با این نوسان شدید مواجه شده است.

نوسان شدید قیمت اوراق مسکن در آبان ماه

در آبان ماه سال جاری، قیمت اوراق مسکن در فاصله 20 روز در 3 کانال 70، 80 و 90 هزار تومانی قرار گرفت و بیش ترین نوسان قیمت در بازار اوراق مسکن طی سال های اخیر تجربه شد.

شایان ذکر است که قیمت اوراق مسکن 500 هزار تومانی در سال 1398 نزدیک به 44 هزار تومان بوده است؛ این در حالی است که در آبان ماه سال جاری قیمت این اوراق به 100 هزار تومان هم رسیده است.

بیشتر بخوانید

عوامل مؤثر بر نوسان قیمت اوراق مسکن

بررسی ها نشان می دهد که حداقل 2 عامل مهم در ایجاد این نوسان قیمت شدید در بازار اوراق مسکن دخالت داشته اند. عامل نخست مربوط به تغییر انتظارات تورمی است. به طوری که تشدید انتظارات تورمی ناشی از هیجان های بازار ارز و سرمایه موجب افزایش قیمت اوراق مسکن شده است.

در 6 ماه نخست سال جاری، با وجود آنکه قیمت اوراق مسکن در حال افزایش بود؛ استفاده از تسهیلات اوراق برای خرید مسکن کاهشی بود و تقاضای زیادی برای این اوراق وجود نداشت. کارشناسان دلیل این مسئله را به تأثیر پذیری قیمت اوراق مسکن از بازار سرمایه نسبت می دهند.

با توجه به اینکه این اوراق در فرابورس نیز عرضه می شود؛ تغییرات بازار سرمایه بر بازار اوراق مسکن نیز اثرگذار است.

در حال حاضر نیز تضعیف انتظارات تورمی ناشی از کاهش ریسک غیر اقتصادی موجب کاهش قیمت این اوراق شده است.

عامل دوم مؤثر بر نوسان قیمت اوراق مسکن مربوط به تغییر تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن می باشد. با افزایش قیمت مسکن تقاضای مصرفی در این بازار کاهش یافت اما تقاضای سرمایه ای همچنان وجود داشت؛ سپس با رشد بیش تر قیمت مسکن، تقاضای سرمایه ای از مناطق عادی شهرها متوجه مناطق ضعیف تر شد و میزان تقاضا برای خرید اوراق مسکن در این مناطق افزایش یافت.

به این ترتیب، رشد قیمت اوراق مسکن از یک سو ناشی از تقویت انتظارات تورمی متأثر از بازار بورس و ارز بوده و از سوی دیگر ناشی از افزایش تقاضای سرمایه ای خرید ملک در مناطق ضعیف تر شهرها بوده است.

روند تغییرات میزان تسهیلات مسکن پرداخت شده از سوی شبکه بانکی

در سال 1398 میزان تسهیلات پرداخت شده برای خرید مسکن نسبت به سال گذشته 32 درصد کاهش یافت؛ هم چنین میزان دریافت اوراق خرید مسکن نیز 29 درصد کاهش داشت.

این روند کاهشی در پرداخت تسهیلات و خرید اوراق مسکن تا مهر ماه سال جاری نیز ادامه داشت. اما در مهر ماه سال جاری، همگام با کاهش تسهیلات مسکن پرداخت شده از سوی شبکه بانکی، خرید اوراق مسکن بالغ بر 20 درصد افزایش یافت.

افزایش خرید اوراق مسکن از سوی متقاضیان مصرفی

یکی از مهم ترین دلایل افزایش خرید اوراق مسکن در مهر ماه و آبان ماه سال جاری به کاهش انتظارات تورمی و تقویت خوش بینی نسبت به آینده ناشی از کاهش ریسک های غیر اقتصادی بر می گردد؛ که این مسئله بازار معاملات مسکن را نیز متأثر کرده است.

لازم به ذکر است که کارشناسان به متقاضیان خرید مسکن پیشنهاد می کنند که اگرچه در حال حاضر قیمت مسکن نوسانی است؛ اما در سطح فعلی قیمت نیز می توان به خرید ملک مبادرت نمود.

به عبارت دیگر، اگرچه احتمال افزایش یا کاهش قیمت اوراق مسکن در ماه های آتی ناشی از شوک های بیرونی به بازار مسکن وجود دارد؛ اما سطح قیمت فعلی برای خرید ملک مناسب است و نیازی به تعلل برای خرید اوراق مسکن نیست.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.