دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers
  • دوشنبه 08 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4825
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

چگونگی فروش سهام عدالت در بورس و بانک مسکن

چگونگی فروش سهام عدالت در بورس و بانک مسکن

در ماه های اخیر فروش سهام عدالت به یکی از مهم ترین دغدغه های سهام داران عدالت تبدیل شده است و بسیاری از افراد به دنبال آگاهی یافتن از ارزش سهام عدالت خود و نحوه فروش آن می باشند.

به همین دلیل پایگاه خبری ملک هفت در ادامه توضیحاتی در خصوص نحوه فروش و انتقال سهام عدالت ارائه کرده است.

درخواست فروش سهام عدالت

فروش سهام عدالت در بورس توسط کارگزاری ها انجام می شود؛ درخواست فروش نیز از طریق سامانه هایی که کارگزاری ها معرفی کرده اند صورت می پذیرد.

پس از آنکه کارگزاری ها اقدام به فروش سهام عدالت در بورس نمایند؛ طی مدت 2 هفته ارزش حاصل از فروش سهام عدالت واریز می گردد و امکان انتقال سهام عدالت به بورس فراهم می شود.

فروش 30 درصد دوم سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری؟

یکی از مهم ترین مشکلات سهام داران عدالت در واگذاری 30 درصد نخست سهام عدالت، مشکلات آن ها با کارگزاری ها و بانک ها بود.

بسیاری از افراد از تأخیر طولانی مدت در واریز وجه سهام عدالت شکایت داشتند. به اعتقاد آن ها بیش ترین تأخیر در واریز وجه سهام عدالت مربوط به بخش بانکی بوده است.

اما در مجموع نظر کاربران حاکی از آن است که فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها شفافیت بیش تری داشته است؛ در عین حال سهام آن ها در مدت زمان کوتاه تری به فروش رفته است.

نحوه فروش سهام عدالت در بانک مسکن

متقاضینی که روش سهامداری مستقیم را در بانک مسکن انتخاب کرده اند، میتوانند به فروش سهام عدالت خود در شعب بانک مسکن اقدام نمایند.

در ادامه مراحل فروش سهام عدالت در بانک مسکن را ذکر خواهیم کرد. لازم به ذکر است تنها متقاضیانی که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند سهام خود را به فروش برسانند.

  1. مطمئن شوید که کد ملی وارد شده دارای سهام عدالت است.
  2. شماره تلفنی که وارد می کنید باید همان شماره تلفنی باشد که در سایت خصوصی سازی وارد کرده اید. همچنین شماره تلفن باید به نام خودتان باشد.
  3. شماره شبا در سامانه خصوصی سازی ثبت نشده باشد
  4. اگر پیش از این در سامانه سهام عدالت کارگذاری دیگری ثبت نام کرده باشید، ثبت نام در سامانه های فروش سهام عدالت دیگر برای شما میسر نخواهد بود.
  5. اگر قصد ویرایش شماره شبا و تلفن همراه را داشته باشید، می توانید با ورود به پنل سهام عدالت در قسمت ویرایش پروفایل، اقدام به اصلاح مشخصات نمایید. ضرورت ویرایش اطلاعات این است که شماره شبا و تلفن همراه به نام خود سهامدار باشد.

امکان انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس

تا به الان برای کلیه سهام داران عدالت کد بورسی صادر شده است و افرادی که اقدام به آزادسازی سهام عدالت خود نموده اند می توانند به سامانه سهام عدالت بر روی تارنمای http://www.sahamedalat.ir/ مراجعه نمایند و ارزش روز سهام عدالت خود را مشاهده نمایند.

البته این سامانه تنها برای افرادی قابل استفاده است که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده باشند.

شایان ذکر است که فعلاً امکان انتقال این سهام به پرتفوی بورس وجود ندارد. برای فروش سهام عدالت نیز نیازی به انتقال آن نیست و پس از ثبت درخواست فروش از سوی متقاضی، کارگزاری ها سهام مورد نظر را از کد بورسی متقاضی برداشته و اقدام به فروش آن می نمایند.

نکته قابل توجه دیگر آن است که سبد سهام عدالت با سبد سهام شخصی متفاوت است و سهام دار امکان انتقال سهام عدالت خود به پرتفوی شخصی را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
سهام عدالت، طرحی برای خصوصی سازی عادلانه شرکت های دولتی
اعطای تسهیلات بانکی به دارندگان سهام عدالت | طرح اعطای کارت اعتباری

واگذاری سهام عدالت به دیگران

سهام عدالت تنها از طریق بازار سرمایه و خرید و فروش سهام قابلیت واگذاری به غیر دارد و امکان واگذاری آن از طریق وکالت یا قرارداد اعم از رسمی یا غیر رسمی وجود ندارد.

حسین فهیمی، مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز در این خصوص اظهار داشت که سهام عدالت هنوز در مرحله ای نیست که امکان انتقال داشته باشد. با این حال، برخی افراد سودجو به دنبال خرید این سهام به صورت وکالتی از سهام داران با قیمت پایین هستند که این معاملات فاقد اعتبار است، کلاهبرداری تلقی می شود و موجب ایجاد مشکلاتی برای خریداران و فروشندگان می شود.

امکان فروش سهام عدالت برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند

با وجود آنکه امکان فروش سهام عدالت برای کسانی که روش مستقیم مدیریت سرمایه خود را انتخاب کرده اند، مشکل تر شده است؛ سهام دارانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سرمایه خود انتخاب کرده اند  در 11 استان می توانند برای فروش سهام خود اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که نماد شرکت های سرمایه گذاری استان های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، گلستان، کرمانشاه، مرکزی، اردبیل، بوشهر، زنجان، یزد و ایلام در بازار سرمایه بازگشایی شده است و متقاضیان می توانند نسبت به فروش سهام خود تا سقف 60 درصد اقدام نمایند.

جالب است بدانید که ارزش سهام عدالت در استان های خراسان جنوبی، زنجان و مرکزی نسبت به دیگر استان ها بالاتر است. به این مفهوم که هر سهم در شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی با قیمت 216 تومان نسبت به سهام عدالت در سایر استان ها گران تر است.

ارزش سهام عدالت در آذر ماه 1399

در پایان معاملات روز سوم آذر ماه سال جاری، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 259 هزار تومان کاهش داشت و به 10 میلیون و 469 هزار تومان رسید.

شایان ذکر است که در همین زمان شاخص بورس با رشد 18 هزار واحدی به سطح 1 میلیون و 356 هزار واحد رسیده است.

 

سؤالات متداول 

امکان فروش سهام عدالت برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند وجود دارد؟

بله؛ سهام دارانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سرمایه خود انتخاب کرده اند  در 11 استان می توانند برای فروش سهام خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که نماد شرکت های سرمایه گذاری استان های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، گلستان، کرمانشاه، مرکزی، اردبیل، بوشهر، زنجان، یزد و ایلام در بازار سرمایه بازگشایی شده است و متقاضیان می توانند نسبت به فروش سهام خود تا سقف 60 درصد اقدام نمایند.

ارزش سهام عدالت در آذر ماه 1399چقدر است؟

در پایان معاملات روز سوم آذر ماه سال جاری، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 259 هزار تومان کاهش داشت و به 10 میلیون و 469 هزار تومان رسید.

امکان انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس وجود دارد؟

افرادی که اقدام به آزادسازی سهام عدالت خود نموده اند می توانند به سامانه سهام عدالت بر روی تارنمای http://www.sahamedalat.ir/ مراجعه نمایند و ارزش روز سهام عدالت خود را مشاهده نمایند. شایان ذکر است که فعلاً امکان انتقال این سهام به پرتفوی بورس وجود ندارد. برای فروش سهام عدالت نیز نیازی به انتقال آن نیست و پس از ثبت درخواست فروش از سوی متقاضی، کارگزاری ها سهام مورد نظر را از کد بورسی متقاضی برداشته و اقدام به فروش آن می نمایند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.