چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

ریسک توافق در خرید مسکن با وجود تحریم هوشمندانه آمریکا

ریسک توافق در خرید مسکن با وجود تحریم هوشمندانه آمریکا

در مقطع زمانی فعلی، داشتن آمادگی برای توافق کلی از اصلی ترین مسائل مورد نظر می باشد.

در سال های اخیر تحریم های آمریکا بسیار هوشمندانه بوده و درک این موضوع می تواند به نتیجه  تحریم ها، بر روی رکود یا رونق ساخت و ساز کمک شایانی نماید.

ریسک توافق در خرید مسکن

موفقیت برای سرمایه گذاری، از دو رکن اساسی تشکیل می شود:

شانس و آمادگی

آمادگی برای ریسک ها و فرصت های پیش رو.

در مقطع زمانی فعلی، داشتن آمادگی برای توافق کلی از اصلی ترین مسائل مورد نظر می باشد.

در سال های اخیر تحریم های آمریکا بسیار هوشمندانه بوده و درک این موضوع می تواند به نتیجه  تحریم ها، بر روی رکود یا رونق ساخت و ساز کمک شایانی نماید.

برای درک کامل مطلب به مثال ذیل توجه نمایید: لازم به ذکر است که مثال های ذکر شده جهت تفهیم مسئله به صورت اغراق آمیز مطرح شده است.

ما در ایران به جای تولید مرغ، مونتاژ مرغ داریم. به عبارت دیگر، تمام المان های تولید مرغ، وارداتی بوده و در ایران فقط فرایند مونتاژ آن انجام می گیرد.

همچنین از یک طرف به دلیل اینکه تمام المان های مرغ در ایران وارداتی بوده و یارانه و سوبسیت به آن تعلق میگیرد و از طرف دیگر به دلیل اینکه مرغ جایگزین مناسبی برای سایر پروتئین ها می باشد، سرانه مصرف مرغ در ایران دو برابر نرخ جهانی می باشد.

سیاست تحریم های آمریکا

آمریکا اخیرا حلقه ای از تولید مرغ مادر و مولد را تحریم نموده است که بلافاصله اثرات آن روی بازار و افزایش قیمت مرغ قابل مشاهده بود.

 با افزایش ناگهانی قیمت مرغ در ایران، سرمایه گذاران و تولید کنندگان با 1000 میلیارد تومان سرمایه، اقدام به سرمایه گذاری و تولید تمام موارد مورد نیاز جهت ایجاد مرغ مادر و مولد با هدف خودکفایی در تولید مرغ داخلی نمودند. 

درست در زمانی که سرمایه گذاری داخلی در حال به سرانجام رسیدن بود، تحریم در حلقه تولید مرغ صورت پذیرفته ، حذف گردید.

این اقدام و استراتژی آمریکا با هدف عدم خودکفایی در  تولید مرغ انجام شد.

آنجایی که تحریم ها باعث شوند که سازندگی و خودکفایی به ارمغان آید، شدت تحریم ها به یکدفعه کاهش می یابد. این عمل موجب می شود تا کاهش تحریم، خود خللی روی صرفه اقتصادی تولید داخل و خودکفایی ایجاد نماید.

به عبارت دیگر تحریم هوشمندانه به معنی افزایش و شدت تحریم ها نمی باشد بلکه به معنی درک این مورد است که چه زمانی تحریم ها شدت و چه زمانی باید کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
بازار مسکن جهانی و لزوم اصلاح سیاست‌ها
 

تحلیل افزایش دائمی نرخ ارز بر اساس تحریم هوشمندانه

در تحریم هوشمندانه نمی توان افزایش مدام نرخ ارز را انتظار داشت.

با توجه به مثال ذکر شده: اگر افزایش نرخ ارز در ایران، منجر به سازندگی و خودکفایی کشور شود، این تحریم به یکباره شکسته شده و دیگر ادامه نخواهد داشت.

زیرا هدف کشورهای تحریم کننده از اعمال تحریم های سنگین، سازندگی اقتصاد ایران نیست بلکه ضعیف و مغلوب شدن کشور را می خواهند. می توان با اطمینان گفت که تغییر وضعیت تحریم و کاهش آن، زمانی روی می دهد که نتایج آن خودکفایی به همراه داشته باشد.

به نظر دکتر ادیب که قسمت هایی از این نوشته بر گرفته از سخنان ایشان میباشد ، حتی اگر توافق هم صورت نپذیرد شاهد تغییر و کاهش تحریم ها در مقطع مورد نظر خواهیم بود.

مثالی دیگر از سیاست تحریم هوشمندانه آمریکا

قبل از سال 91، صنعت نساجی در ایران درحال ورشکستگی بود.

بازار صادرات پارچه با دلار 3800 تومانی، بیش از 300 درصد تورم خارجی را به همراه داشت در حالیکه تورم داخلی نهایتا 50 درصد بود. همین امر موجب شد تا اخذ وام و تسهیلات سنگین به همراه طرح های توسعه در دستور کار اصلی شرکت های نساجی قرار بگیرد.

شرکت های نساجی بجای استفاده از ظرفیت خالی واحد های این صنف مبادرت به توسعه نمودند و زمانی که میزان تورم داخلی آن ها به تورم دلار رسید، مجددا تمامی آن ها ورشکست شدند. (با اغراق برای تفهیم بهتر موضوع)

درستی یا نادرستی سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه

پیش فرض دائمی تحریم ها و با وجود نرخ فعلی ارز میتواند یک اشتباه استراتژیک باشد.

کشور باید برای توافق و یا کاهش تحریم ها آمادگی لازم را داشته باشد و این موضوع بایستی مورد توجه یک فعال اقتصادی قرار بگیرد.

در حال حاضر 50 درصد سود فعالان اقتصادی از یارانه های انرژی تامین می شود.

در حال حاضر و  با نرخ فعلی ارز بایستی هزینه اجاره 3.65% فروش ماهیانه باشد.

در حال حاضر ریسک اقتصادی از سمت مالکان املاک تجاری به مستاجران املاک تجاری در حال انتقال است.

تحلیل و پیش بینی بازار مسکن، رکود بلند مدت این حوزه را نشان می دهد که این موضوع خود نتیجه ای از تحریم های هوشمندانه آمریکا می باشد.

به عبارت دیگر در ماه های اخیر شاهد تورم شدید در بازار مسکن بودیم، به طوری که برای اولین بار در ایران، در مهر ماه سال جاری تورم نقطه ای مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل 3 رقمی شد.

اما در آبان ماه کمی از انتظارات تورمی کاهش پیدا کرد و قیمت مسکن تا حدودی کاهش یافت.

 بسیاری از سرمایه گذاران در این حوزه به دلیل نگرانی از دست دادن سرمایه خود، اقدام به فروش املاک خود به قیمت واقعی و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت معمول نمودند.

از طرفی علی رغم کاهش قیمت مسکن، خرید مسکن تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و خریدار واحدهای مسکونی از خرید و سرمایه گذاری در حوزه مسکن دست برداشته اند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.