سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • سه شنبه 30 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4871
  • منبع : ایلنا

تغییر کاربری زمین های باغی در مناطق غربی تهران

تغییر کاربری زمین های باغی در مناطق غربی تهران

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت: سال های بسیاری است که دلالان و زمین خواران برای کسب سود بیشتر در جهت تغییر کاربری زمین های باغی و فروش آن ها در حومه تهران تلاش می کنند و اکثر زمین های اطراف تهران را به واحدهای مسکونی تبدیل می کنند.

اما هیچگاه به دنبال علت این مسئله نبوده ایم و هیچگاه از خود نپرسیده ایم که علت کشانده شدن علاقه مندان به داشتن باغچه یا ویلایی مجلل، به سمت این دلالان چیست؟

تلاش دلالان برای تغییر کاربری زمین های باغی

برخلاف آنچه تصور می شود، مسیرهای دور مانند شهرهای شمالی کشور برای بسیاری از افراد جذابیتی ندارد چرا که اکثر ساکنان کلانشهرها برای گذراندن تعطیلات و آخر هفته خود ترجیح می دهند در جایی اختصاصی و نزدیک به شهر تعطیلات خود را سپری کنند.. از این رو اولین مناطقی که به ذهن می رسد مناطقی چون لواسانات، فشم، دماوند، کردان و مناطقی مانند این هاست.

اما در این مناطق اکثر زمین ها زراعی و باغی بوده و برای کاربری مسکونی زمین کافی وجود ندارد.

از این رو، دلالان و فرصت طلبان از روش های خاص خود در جهت وادار کردن متولیان و مسئولان حفاظت از زمین های زراعی برای دریافت مجوز تغییر کاربری زمین های باغی استفاده کرده و یا با نفوذ و دادن رشوه به افراد مربوطه به مقصود خود می رسند و اینگونه می شود که باغی چند هکتاری به ویلا و شهرک های مجلل تبدیل می شود.

افزایش قیمت مسکن با تغییر کاربری زمین های باغی

تخریب و جریمه های اعمال شده برای این نوع ساخت و سازها از طرف دولت، تقریبا یک صدم این نوع دخل و تصرف ها را شامل می شود.

می توان گفت که از عوامل افزایش قیمت مسکن در حومه تهران، همین تغییر کاربری زمین های باغی می باشد به طوری که اکنون در مناطق دماوند و لواسانات قیمت مسکن از متری 100 میلیون تومان هم عبور کرده است.

تغییر کاربری زمین های باغی در مناطق شمالی تهران تقریبا اشباع شده و دلالان و علاقمندان به داشتن ویلاهای لوکس در اطراف تهران، به سمت مناطق غربی و اطراف استان البرز هجوم آورده اند.

همین علاقمندی به داشتن ویلا و یا باغچه مجلل در اطراف تهران موجب شده است که قیمت زمین هایی که چند سال پیش در مناطقی مانند هشتگرد، کردان و بانوصحرا کمتر از 500 هزار تومان در یک متر بود، اکنون به بیش از متری 3 میلیون تومان برسد.

اگر این روال ادامه پیدا کند و هیچ راهی برای کنترل تغییر کاربری زمین های باغی در اطراف تهران یافت نشود، مطمئنا قیمت مسکن در بخش ییلاقی غرب تهران از قیمت مناطق شمالی تهران نیز بالاتر خواهد شد.

چرا که چهار فصل بودن آب و هوای مناطق غربی تهران موجب کاربری آن در همه فصول سال شده در حالی که برودت هوا در مناطق شمالی مانند دماوند باعث شده است که عملا از باغ و ویلای این مناطق در فصول سرد سال استفاده نشود.

چشم انداز زیبای روستاهای اطراف کردان مانند بانوصحرا، برغان و ... موجب شده است که در یک سال اخیر از دست درازی های تهرانی ها در امان نمانند و همین موضوع نگرانی برای ساخت و سازهای غیرقانونی و تغییر کاربری زمین های باغی در این مناطق از سوی تهرانی ها را افزایش داده است.

هرچند که تاکنون نیز ساخت و سازهای بسیاری در حومه استان البرز صورت گرفته و ساخت ویلاهای لوکس و مجلل در این مناطق ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی علل افزایش آمار صدور مجوز ساخت مسکن در کشور در تابستان 99 

دلایل افزایش ساخت ویلاها با تغییر کاربری زمین های باغی

می توان گفت که یکی از دلایل افزایش اینگونه ساخت و سازها در حومه تهران، علاقه بومیان و مالکان زمین های باغی به کسب سود بیشتر است و با فروش زمین های خود با قیمت های بالا به تهرانی ها به دنبال ایجاد فرصت برای رشد قیمت زمین هایشان هستند.

بی شک اگر روند افزایش قیمت زمین در کرج و غرب تهران مانند مناطق لواسانات، دماوند و آبسرد ادامه پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور شاهد قیمت های چند میلیونی زمین در این مناطق خواهیم بود.

البته ناگفته نماند که چون مردم مطمئن هستند که هر خریدی در هرکجای تهران انجام دهند، بالاخره روزی موفق به دریافت مجوز ساخت خواهند شد، و این نوع سرمایه گذاری همیشه در ایران پاسخ داده است، این عمل بارها و بارها توسط مردم انجام خواهد شد.

 وضعیت مناطق غربی تهران در آینده

بر اساس بررسی های انجام شده در مناطق غربی تهران، در مدت یکسال گذشته، ساخت و ساز و تغییر کاربری در زمین های باغی حدود 300 درصد رشد داشته است و علاوه بر آن تقاضا برای خرید زمین در این مناطق نیز وجود دارد اما به دلیل کمبود زمین و ویلا در این مناطق، این تقاضا به مناطق دیگری هدایت می شود.

مناطق چهارباغ، ساوجبلاغ، و مناطق ییلاقی تا نزدیکی قزوین  مورد توجه خریداران قرار گرفته است و به قطع می توان گفت که با کامل شدن اتوبان همت که تا الان به ورودی کرج رسیده است، مشکلات تردد در غرب تهران ساده تر از مناطق شمالی خواهد بود.

اینکه منطقه کردان از گذشته مورد توجه بوده است قبول، اما درگیر شدن روستاهای دیگر این منطقه مسئله ای است که باید کنترل شود. چرا که با حجم تقاضای زیادی که برای خرید زمین و ویلا و قیمت های نجومی مسکن در مناطق شمالی تهران، بی شک ییلاقات غربی مقصد بعدی تهرانی ها خواهد بود. اگر این مسئله به اجرا برسد و ساخت و ساز در ییلاقات غربی تهران به صورت عمومی انجام شود، با توجه به آب و هوای بکر و سرسبز این مناطق، فاجعه عظیمی در طبیعت رخ خواهد داد.

امید می رود که دولت برای کنترل تقاضای خرید زمین و تغییر کاربری زمین های باغی در مناطق حومه تهران از جمله مناطق غربی تدابیری مثبت بیندیشد و ادامه دهد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.