چهارشنبه 06 اسفند 1399
Flowers

توزیع نابرابر خدمات رفاهی درازای پرداخت شارژ شهری در مناطق تهران

 توزیع نابرابر خدمات رفاهی درازای پرداخت شارژ شهری در مناطق تهران

بررسی ها و امار پایگاه خبری ملک هفت از وضعیت توزیع خدمات در 22 منطقه تهران این موضوع را نشان میدهد که نا متعادل بودن سرانه خدمات و امکانات رفاهی در 22 منطقه تهران باعث ایجاد تفاوت مهمی در میزان برخوردار بودن ساکنان محله های مختلف تهران از سرانه شهری شده است و فرصت نابرابری برای استفاده از این خدمات را برای انها ایجاد کرده است.

معادله خدمات بیشتر شارژ شهری کمتر در تهران

 نکته مهم در این مورد این است که ساکنان شمال شهر تهران از امکانات رفاهی مطلوب تری نسبت به سایر مناطق تهران برخوردارند و در مقابل  با توجه به یکسان بودن مالیات خدمات شهری هزینه کمتری را نسبت به ساکنان مناطق جنوبی پرداخت می کنند.

در حالی که میانگین قیمت املاک لوکس در مناطق شمالی تهران تقریبا 6 برابر قیمت یک ملک در مناطق جنوبی تهران است امکانات ارائه شده در مناطق شمالی تهران نسبت به مناطق جنوبی بیشتر بوده و موجب ایجاد فاصله میان مالیات پرداختی افراد و خدمات رفاهی موجود در هر منطقه  شده است آمار ها نشان میدهد که  بخش زیادی از بودجه  و برنامه شهری برای ارائه خدمات مطلوب به ساکنان 5 منطقه تهران اختصاص پیدا میکند در حالی که ساکنان این مناطق سهم کمتری نسبت به سایر مناطق به مدیریت شهری پرداخت میکنند

 این موضوع از 2 منظر قابل ردیابی می باشد

  • وضع موجود خدمات و امکانات شهر تهران
  • برنامه مالی تهران 1400

اولین موضوع برای ارزیابی را میتوان در مقایسه سرانه فضای سبز در 2 نیمه شمالی و جنوبی یافت

امار رسمی حاکی از آن است که متوسط مساحت مناطق 1 تا 5 تهران تقریبا 2.7 برابر مناطق جنوبی 9 الی 20 می باشد

در حالی که  سرانه فضای سبز و بوستان های مناطق شمال تهران 4 برابر مناطق جنوبی می باشد  به طور کلی میانگین تعداد پارک ها وفضای سبز مناطق شمال حدود 3 برابر مناطق جنوبی تهران است

با بررسی سرانه فضای سبز شهری که بر اساس ان سهم هر شهروند از میزان فضای سبز هر منطقه مشخص میشود

نا متعادل بودن خدمات شهری در نیمه شمالی و جنوبی بیشتر به چشم  می اید

به طور کلی در ازای هر فردی که در مناطق شمالی تهران ساکن هست 33 متر مربع فضای سبز وجود دارد در حالی این مقدار برای ساکنان جنوب تهران تنها 11 متر مربع است

تفاوت وجود بازارهای تره بار در دو نیمه تهران

شاخص دیگر برای مقایسه این موجود را میتوان در تعداد بازارهای و میادین میوه و تره بار در 2 نیمه شهر مشاهده کرد

به صورت میانگین در هر منطقه شمالی(5 منطقه) تهران حدود 17 بازار و میدان میوه و تره بار وجود دارد در حالی که این تعداد در مناطق جنوبی تهران 9 عدد می باشد  کارشناسان معتقدند دلیل این نابرابری محرومیت پایتخت از مالیات شهری بر ثروت است

شارژ شهری یا عوارض نوسازی  هزینه ای است که مالکان ساکن تهران باید سالانه معادل بخشی از هزینه های شهرداری بابت خدماتی که به مالکان ارائه میدهد بپردارند  عوارض شهرداری نمونهای از مالیات بر ثروت است  و در بسیاری از شهر های جهان نیز دریافت می گردد  این مالیت در فرمول جهانی برابر  0.5 تا 1.5 درصد از قیمت روز ملک است  و این موضوع به این معنی است که افرادی که در مناطق مرفه تر زندگی میکنند به علت برخوردار بودن از امکانات بیتشر باید مالیات بیشتری را نسبت به سایر مناطق پرداخت کنند اما بر خلاف این فرمول جهانی ساکنان تهران از این معادله بر خوردار نیستند

شاید در نگاه اول این فرمول سود چندانی نداشته باشد اما بررسی ها نشان میدهد که با اجرای این روش افراد ساکن در مناطق شمالی  قیمت واقعی خدمات را پرداخت کرده و این مبلغ صرف جبران نا برابری خدمات در مناطق جنوبی شهر میشود.

بیشتر بخوانید
خروج از رکود بازار مسکن با پرداخت تسهیلات مسکن استاندارد

معادله برعکس در شارژ شهری مناطق تهران

درحالت عادی اگر دریافت مایات از شهر به خوبی کار کند، باید از مناطق لوکس و مرفه شهر گرفته و به مناطق کم برخوردار داده شود اما اکنون در چنین شرایطی فرمول اخذ شارژ شهری در پایتخت برعکس عمل می کند به این صورت که از مبالغ دریافت شارژ شهری در مناطق جنوبی، به مناطق شمالی صرف می شود که این خود عامل بزرگی برای اینجاد شکاف بین خدمات و امکانات رفاهی می باشد. به عبارت دیگر به جای اینکه ساکنان مناطق شمالی و لوکس تهران، ساکنان مناطق جنوبی را تامین کنند، برعکس این اتفاق رخ داده است. به دلیل اینکه ساکنان مناطق لوکس تهران با توجه به قیمت مسکن و خدمات دریافتی، شارژ شهری و عوارض کمتری را در برابر ساکنان مناطق جنوبی تهران پرداخت می کنند.

مقایسه ارزش املاک دونیمه تهران بر اساس شارژ شهری

با محاسبه شارژ شهری دریافتی، ارزش املاک مناطق دو نیمه تهران قابل مقایسه می باشد.

برای مثال، نسبت قیمت مسکن در منطقه 2 تهران به عنوان منطقه ای لوکس به یکی از مناطق متوسط تهران 4.5 برابر است.

این درحالی است که نسبت عوارض نوسازی بر اساس متر مربع در این دو منطقه1.8 برابر است.

به همین دلیل  می توان نتیجه گرفت که ساکنان مناطق جنوبی تهران به جای آنکه براساس فرمول جهانی، از معادله خدمات بیشتر، پرداختی بیشتر، بهره ببرند، معادله وارونه ای داشته و افرادی که خدمات بیشتری دریافت می کنند، شارژ شهری کمتری می پردازند.

برنامه مالی تهران 1400

برنامه مالی تهران در سال 1400 نشان می دهد که معادله برعکس شارژ شهری نه تنها متوقف نخواهد شد بلکه به روند خود ادامه خواهد داد.

بر اساس اطلاعات برنامه مالی، ساکنان مناطق لوکس تهران در سال 1400 دو برابر خدمات شهری را نسبت به مناطق جنوبی تهران دریافت خواهند کرد.

همچنین ساکنان مناطق شمالی تهران درخصوص دریافت تسهیلات مسکن و بهبود وضعیت ترافیکی حدود 2 تا 3 برابر بیشتر از مناطق جنوبی تهران از این خدمات برخوردار خواهند شد. علاوه بر این منابعی که برای بهبود محیط زیست به مناطق شمالی تهران ارائه می شود، حدود 2 تا 3 برابر مناطق جنوبی تهران است.

اتفاقات مهم در صورت دریافت صحیح شارژ شهری

اختلاف بین ارزش و موقعیت ملکی افراد و عوارض پرداختی به مدیریت شهری بابت دریافت خدمات شهری، ریشه اختلافات طبقاتی می باشد.

درصورتی که مالیات شهری بر ثروت متناسب با ارزش ملک دریافت شود، سه اتفاق مهم خواهد افتاد.

اولین اتفاق این است که منابع جدیدی برای رفع فاصله خدماتی میان مناطق شمالی و جنوبی تهران در اختیار مدیریت شهری قرار خواهد گرفت.

دوم اینکه با استفاده از این درآمد، مدیریت شهری از درآمدهای ناپایدار حوزه شهرسازی رها خواهد شد.

سومین اتفاق این است که احتکار و خالی گذاشتن خانه ها در تهران به پایان خواهد رسید. در نتیجه مسیر بازار مسکن در خصوص خانه اولی ها، اجاره نشین ها و سرمایه گذاران ساختمان ناشی از ریسک صفر سرمایه گذاری مرتفع خواهد شد. در حال حاضر به دلیل عدم پرداخت مالیات از سفته بازان املاک، با احتکار خانه ها هیچ ریسکی نصیبشان نشده و درنتیجه بازار مسکن به تدریج به تعادل خواهد رسید.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.