سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers

تحلیل و بررسی نرخ تورم مسکن در دی ماه 99 | گزارش مرکز آمار ایران

تحلیل و بررسی نرخ تورم مسکن در دی ماه 99 | گزارش مرکز آمار ایران

مرکز آمار ایران، گزارش تغییرات قیمت مسکن (بدون نویز) در اولین ماه فصل زمستان 99 را منتشر کرد.

تغییرات قیمت مسکن در دی ماه

داده های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در دی ماه 99 از طریق محاسبه شاخص قیمت مسکن به روش هدانیک بوده و بر اساس آن متوسط قیمت املاک فروخته شده تهران در دی ماه سال جاری بیش از 8 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

به گزارش ملک هفت، به دنبال تغییرات جدید بازار معاملات مسکن و کاهش چشمگیر تعداد معاملات از ماه گذشته، مرکز آمار ایران با حذف برخی از پارامتر ها سعی در ارائه تصویر و مختصات واقعی از وضعیت و تغییرات قیمتی در بازار مسکن دارد.

نرخ تورم ماهانه مسکن در دی ماه

براساس آخرین گزارش منتشر شده مبنی بر (گزارش شاخص قیمت املاک مسکونی تهران) در دی ماه 99، از سوی مرکز آمار ایران، عدد شاخص در ماه مورد نظر، بر اساس ماه پایه( فروردین 95) حدود 6 برابر رشد کرده و به عدد 638.3 رسیده است.

آمار مذکور نشان می دهد که نرخ تورم نقطه ای در دی ماه نسبت به ماه قبل 90.4 درصد رشد کرده است. به این معنی که متقاضیان خرید مسکن در دی ماه سال جاری باید 90.4 درصد بیشتر از  قیمت مسکن در دی ماه سال 98، پول پرداخت کنند.

همچنین تورم نقطه ای ماهانه نشان می دهد که قیمت مسکن در دی ماه، نسبت به ماه قبل، 7.4 واحد درصد رشد یافته است.

دی دی ماه سال جاری، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری در مقایسه با عدد شاخص ماه قبل، که حاصل آن نرخ تورم ماهانه را نشان می دهد، به عدد 8.2 درصد رسیده است. بنابراین تورم ماهانه مسکن در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل، 6.7 درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
بررسی کاهش جذابیت بازار مسکن در آینده

نرخ تورم سالانه مسکن در دی ماه

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، درخصوص تحولات بازار مسکن تهران در دی ماه 99، نرخ تورم سالانه واحدهای مسکونی پایتخت در دی ماه سال جاری، 71.8 درصد است که در مقایسه با ماه قبل 3.6 واحد درصد افزایش یافته است.

نکته قابل توجه درخصوص مغایرت اطلاعات مرکز آمار ایران با اطلاعات بانک مرکزی است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن تهران در دی ماه، متوسط قیمت مسکن در یک متر مربع، حدود 1.8 درصد نسبت به ماه قبل رشد کرده و به قیمت 27 میلیون و 390 هزار تومان رسیده است.

اما با انتشار گزارش مرکز آمار ایران متوجه مغایرت بین اطلاعات دو سازمان می شویم.

مرکز آمار ایران در گزارش خود مبنی بر شاخص قیمت مسکن تهران در دی ماه 99، میزان افزایش متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی تهران را 8.2 درصد ثبت کرده است که بر اساس آن متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی تهران در دی ماه حدود 29 میلیون تومان است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.