دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers
  • یکشنبه 19 بهمن 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4913
  • منبع : مهرنیوز

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

لزوم ساخت مسکن توسط مجریان واجد شرایط از اول اسفند

لزوم ساخت مسکن توسط مجریان واجد شرایط از اول اسفند

شهاب سعادت نژاد، رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان تهران درخصوص ساخت و ساز های متراژ بالا گفت: از ابتدای اسفند ماه، ساخت و سازهای بالای 1500 متر در تهران باید از سوی مجریان واجد شرایط انجام شود.

خصوصیات مجریان واجد شرایط

به گزارش ملک هفت، رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران در حضور خبرنگاران درباره امضا تفاهم نامه صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان و لزوم استفاده از مجری واجد شرایط در تمام ساخت و سازهای شهر تهران از ابتدای اسفند ماه در مراسمی خبر داد.

ایشان اظهار داشتند: براساس قانون مجری واجد شرایط فردی است که درصورت داشتن مدرک دانشگاهی باید پروانه مهندسی خود را از نظام مهندسی ساختمان یا وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده باشد و اگر کمتر از مدرک دانشگاهی را داشته باشد، باید از وزارت کار مجوز فعالیت در حوزه ساختمان را دریافت کرده باشد.

ایشان تاکید کردند که از اول اسفند ماه در تمامی ساخت و سازهای گروه ج و د در تهران، از افراد واجد شرایط استفاده خواهد شد.

به گفته ایشان، شورای شهر، نظام مهندسی و شهرداری تهران سه سازمان وابسته به این تفاهم نامه هستند.

سعادت نیا گفت: قرار است شناسنامه فنی ساختمان از طریق سازندگان و.اجد شرایط تهیه شده و توسط نظام مهندسی نیز به مرحله اجرا برسد.

از زمانی که قانون 33 نظام مهندسی در سال 92 به اجرا درآمد، تا سال 96 کمتر از 300 شناسنامه فنی و ملکی صادر شد اما از سال 96 سامانه سازندگان تشکیل شد و از سال 98 برای بیشتر شناسنامه های بالای 2 هزار متر، شناسنامه فنی و ملکی صادر شد.

ایشان ادامه داند که: قرار است از اول اسفند ماه، صدور شناسنامه فنی و ملکی تمام ساختمان های بالای 1500 متر توسط مجریان دارای شرایط ساخته شود، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز این مورد را تایید کرده و به نظام مهندسی ابلاغ کرده است.

میرجعفری رئیس سازمان نظام مهندسی تهران نیز در این جلسه ضمن اشاره به امضا تفاهم نامه ای که از سوی سه سازمان برای صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان انجام شد، گفت: بر اساس تفاهم نامه انجام شده قرار بر این است که از 1 اسفند تمام ساخت و سازهای گروه ج و د مانند سختمان های الف و ب فقط از سوی مجریان واجد شرایط ساخته شوند.

بیشتر بخوانید
احتمال تغییر فرمول محاسبه عوارض شهری در پروانه 1400

نحوه برخورد با متخلفان

میرجعفری درخصوص نحوه برخورد با سازندگان متخلف گفت: درحال برخورد با متخلفان ساختمانی هستیم و تاکنون 80 درصد ساخت و سازها را پوشش داده ایم، کمتر از 20 درصد امکان خطا در بازرسی وجود دارد که سعی در رفع آن داریم.

ایشان ادامه داد: زمانی که ساختمان هایی ساخته می شود که مردم از ترس زلزله به خودروهای ود پناه می برند، این معنا را دارد که مردم از کیفیت ساخت و سازها ناراضی هستند.

همچنین بیان نمودند: در یکی دو سال اخیر به موضوع ساخت واحدهای ایمن اهمیت داده و  با متخلفان برخورد کرده ایم، از این رو توانسته ایم خانه های ایمنی را بسازیم اما شهرداری هم باید همکاری با نظام مهندسی را بیشتر کرده و با تخلفاتی که رخ می دهد برخورد کرده و توقف عملیات ساختمان را عملیاتی کند.

میرجعفری گفت: بیشتر از 95 درصد از ساخت و سازها با استفاده از قوانین ساختمان ها در تهران ساخته می شوند و سازندگان نیز سخت گیری های لازم را از سوی مهندسان نظام مهندسی دریافت می کنند.    

علت افزایش آتش سوزی ساختمان ها

میرجعفری نیز درخصوص علت آتش سوزی ساختمان ها گفت: ناظران نظام مهندسی تمام مقررات ملی ساختمان را در ساختمان سازی ها رعایت می کنند اما با این حال سازمان ها و ارگان های دیگر نیز باید با ماه همکاری کنند. به عنوان مثال: شهرداری در موضوع مجریان واجد شرایط همکاری خوبی با ما دارد و امیدواریم که سازمان آتش نشانی نیز درخصوص موضوع آتش سوزی  با ما همکاری کرده و ابهامات موجود در این موضوع را رفع کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران نیز در این خصوص گفت: برای رفع عواملی که موجب آتش سوزی نما می شوند، موضوع ساخت پله فرار، نصب سنسورهای آتش و ... را در دستور کار قرار داده و پیگیری می کنیم اما ساختمان هایی که دچار آتش سوزی می شوند، ساختمان هایی هستند که علاوه بر قدیمی بودن، قوانین ملی ساختمان در زمینه آتش سوزی در آن ها رعایت نشده است.

وی ادامه داد: از مشکلات دیگری که داریم این است که در زمان ساخت ساختمان، تمام مقررات ملی رعایت می شود اما پس از مدتی مالک به تغییر کاربری دست می زند. درواقع، مهندس ناظر وظیفه خود را به درستی انجام داده است اما مالک ساختمان اقدام به تغییر کاربری می کند.

این مشکل در ساختمان کلینیک سینای اطهر به خوبی دیده شد که مالک از بام ساختمان، راهروهای فرار و فضاهای ایمن موجود در بنا استفاده کرده و در این فضاهای ایمن دست به بهره برداری زده بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.