پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • چهارشنبه 13 اسفند 1399
  • دسته‌بندی:
  • محله ملکی
  • کد خبر: 4971
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

شناخت محله منیریه برای زندگی

شناخت محله منیریه برای زندگی

یکی از قدیمی‌ترین محلات جنوب تهران منیریه نام دارد. در زمان قاجار اعیان نشین بوده؛ از آنجایی که مادر شاهزاده قاجار در عمارتی در همین محل ساکن بوده  نام خود را بر این محل گذاشته است.

محله منیریه کجاست؟

در محله منیریه امروزی دیگر خبری از درختان سرسبز  و انبوه نیست. حداکثر امتداد چنارهای خیابان ولیعصر تا خیابان منیریه هم ادامه دارد اما هنوز این محله بافتی قدیمی دارد. اگرچه آپارتمان‌های لوکس و گران قیمت و نوساز هم در آن یافت می‌شود، وجهه تجاری و بازاری منیریه به محلیت آن به لحاظ بافت مسکونی برتری دارد.

در محله منیریه چندین بنای مهم قرار گفته است. از جمله دانشکده افسری و سفارت چند کشور اروپایی قرار دارد.

محله منیریه بیش‌تر به مرکز شهر تهران متمایل است. اگر نگاهی به نقشه محله منیریه بیندازیم مشخص است که از غرب به چهارراه لشکر می‌رسد. از شرق  به چهارراه ابوسعید، از شمال به چهارراه سپه و از جنوب به خیابان فرهنگ منتهی می‌شود. در منطقه 11 شهرداری تهران با منطقه پستی 13 و پیش شماره تلفن 55 قرار دارد. شرقی‌ترین بخش این محله به پارک شهر می‌رسد. غربی‌ترین بخش نیز موازی خیابان کارگر است و شمال غربی آن میدان حر واقع شده است.

خیابان ولیعصر از مرکز این محله عبور می‌کند. خیابان موازی بخش شرقی محله، خیابان وحدت اسلامی است که در ضلع شمال شرقی منیریه به میدان حسن آباد می‌رسد. ضلع شمالی محله، خیابان امام خمینی است. مترو منیریه در جنوب منطقه و مترو دانشگاه امام علی در بخش شمالی آن واقع است.

مراکز تفریحی و آموزشی و خرید محله منیریه

دست کم هشت مدرسه و یا دبیرستان در سطح منطقه منیریه فعال است و یک خانه فرهنگ که خدمات تفریحی و فرهنگی و آموزشی را به اهالی محل ارائه می‌دهد. دو مرکز میوه و تره بار در منطقه منیریه قرار دارد.

مرکز خرید معیری و فروشگاه زنجیره‌ای هفت چند ده سوپر و مغازه هم در سراسر محله به تناوب نیازهای روزمره اهالی را تامین می‌کنند. محله منیریه تهران را تمامی خریداران لوازم ورزشی برندهای معروف و پرطرفدار می‌شناسند. زیرا هر کدام از آن‌ها در بورس منیریه نمایندگی دارند.

مراکز درمانی محله منیریه

درمانگاه کنار مسجد دارالسلام و خیریه علوی زنجانی‌ها در محله منیریه قرار دارد. البته این محله به دلیل نزدیکی به خیابان ولیعصر از تمامی امکانات فراوان پزشکی مستقر در این خیابان برخوردار است.

رفت و آمد در محله منیریه

مترو، بهترین شیوه حمل و نقل عمومی در منیریه است. چندین خط مترو که به سمت شمال به جنوب و غرب به شرق و بالعکس در رفت و آمد هستند همگی ایستگاه کاملا نزدیکی به منیریه دارند.

این در حالیست که چند خط اتوبوس‌های عادی هم مسافران را در سطح محله جابجا می‌کند. مترو دانشگاه امام علی، بی آر تی ولیعصر، مترو منیریه، خطوط متعدد تاکسی دسترسی این محله را ایده‌آل کرده است.

بیشتر بخوانید
شناخت شرایط و امکانات محله اقدسیه شهر ری برای زندگی

سکونت و خرید آپارتمان‌‎محله منیریه

بافت محله منیریه قدیمیست. بنابراین خانه‌ها در بافت فرسوده طبقه بندی می‌شوند.

پس برای سازندگان سودآوری مناسبی دارد. در نتیجه امکان رونق هر چه بیش‌تر آن در آینده باز هم وجود خواهد داشت. البته در منیریه اغلب خانه‌ها در 5 تا 6 طبقه ساخته می‌شود.

در 4 شریان اصلی منتهی به این محله، خیابان‌های ولیعصر، وحدت اسلامی، کارگر و امام خمینی قرار گرفته‌اند که هر کدام از آن‌ها، بافت مسکونی خاص خود را دارد اما برای سکونت در منطقه منیریه، از خیابان‌های شعاع، کرمانی، معیری و اسدی منش می‌توان نام برد. منیریه ویژگی منحصر به فردی برای سکونت دارد.

یک محله کاملا میانی است که هم دسترسی عالی به محلات نزدیک به بازار بزرگ تهران دارد و هم دسترسی عالی به مناطق نزدیک به میدان ولیعصر. به سرعت به شرقی‌ترین، غربی‌ترین، جنوبی‌ترین و شمالی‌ترین نقطه تهران خواهید رسید. اگر در این محله سوار بی آر تی شوید کمتر از 15 دقیقه راه آهن تهران خواهید بود. کمتر از 15 دقیقه میدان ولیعصر و به سرعت به بازار تهران می‌رسید.

بررسی شرایط خرید خانه در محله منیریه

همانطور که گفته شد، منیریه، محله‌ای عمدتا تجاری است. همچنین بسیاری از سفارتخانه‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در سطح این محله پراکنده شده‌اند اما در برخی خیابان‌های منطقه منیریه ساختمان‌های قدیمی و نوساز را هم می‌توان یافت.

تا آنجا که به قیمت واحدهای مسکونی باز می‌گردد بررسی‌های پایگاه خبری ملک هفت نشان می‌دهد، قیمت‌ها در همین 9 ماه پیش هم در مقایسه با سایر محله‌های منطقه  11 گران بوده و هست. در 9 ماه اخیر، برای هر متر مربع آپارتمان در منیریه باید مبلغی معادل 8 تا 9 و هشتصد میلیون تومان هزینه پرداخت می‌کردید.

اگر رشد قیمت مسکن نوساز را همانطور که می‌گویند، هفتاد درصد برای شهر تهران در نظر بگیریم شاید بتوان قیمت‌ها را برای آذر 99 پیش بینی کرد. به هر ترتیب آنچه مسلم است سطح قیمت مسکن در محله منیریه متوسط است.

به عنوان مثال قیمت خرید خانه محله منیریه در حال حاضر برای خیابان ابوسعید، برای متراژ 50 متر مربع حدود 900 میلیون تومان است.

آپارتمان 148 متری در منیریه، کوچه خضابی، 2 میلیارد و هشتصد میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در خیابان‌های اطراف منیریه مانند شاپور، انقلاب، اسکندری، شیخ‌هادی و هلال احمر، قیمت‌‌ها بسیار متفاوت است.

بررسی شرایط رهن و اجاره آپارتمان در منیریه

آپارتمان 45 متری در کوچه فردوس  را می‌توان 130 میلیون تومان رهن کامل کرد.  در کوچه ژیان پناه، یک آپارتمان 80 متری اجاره‌ای معادل 4 میلیون تومان در ماه و ودیعه‌ای 70 میلیون تومانی دارد.  بررسی آگهی‌های آپارتمان در محله منیریه نشان می‌دهد که خانه‎‌ها اغلب از 50 تا 80 متر هستند.

به ندرت بالای 80 متر در منیریه خانه پیدا می‌کنید. شاید بتوان خانه‌هایی در خیابان صنیعی پور با متراژ  170 متر پیدا کرد اما نیازمند جستجو بسیار است. قیمت‌ها در این محله تهران نسبت به مناطق مرکزی تهران مناسب است و نسبت به مناطق جنوبی تهران بالاست. 

آخرین آگهی اجاره آپارتمان در منیریه مربوط به شهریور 99 نشان می‌دهد که برای یک ملک 64 متری، دو خوابه در خیابان فردوس، مبلغ ودیعه 150 میلیون تومان و مبلغ اجاره 1.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که می‌توان گفت قیمت مناسب است. 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.