پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • شنبه 23 اسفند 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 5003
  • منبع : اقتصاد آنلاین

پیشرفت 25 درصدی پروژه های اقدام ملی مسکن

 پیشرفت 25 درصدی پروژه های اقدام ملی مسکن

مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کردند که پروژه های اقدام ملی مسکن 25 درصد پیشرفت داشته و قول افتتاح 20 هزار واحد را در نیمه اول سال 1400 دادند.

آخرین جزئیات طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت: طرح اقدام ملی مسکن از شهریور 1398 به وسیله وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. این پروژه از طریق دو متولی به صورت مستقیم شامل شرکت عمران شهرهای جدید و ادارات کل راه و شهرسازی استانها و همچنین از طریق دو کارگزار شامل بنیاد مسکن و ستاد اجرایی امام (ره) اجرا می شود.

وظایف هرکدام از سازمان ها در طرح اقدام ملی مسکن

شرکت عمران شهرهای جدید ساخت 200 هزار واحد، بنیاد مسکن 138 هزار واحد، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) 100 هزار واحد و شرکت بازآفرینی شهری 145 هزار واحد در بافت های فرسوده را برعهده دارند.

اجرای پروژه های اقدام ملی مسکن در قالبهایی از قبیل ساخت مستقیم از طریق دولت، مشارکت، واگذاری زمین به مردم و تفاهمنامه با دستگاه های دولتی پیش می رود.

11 هزار و 500 واحد ملی مسکن در آبان ماه سال جاری به عنوان  اولین واحدهای ساخته شده در این طرح افتتاح شد.

به گفته مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی: در حال حاضر 9 هزار واحد مسکن ملی آماده افتتاح است که به دستور رئیس جمهور با تکمیل تعدادی دیگر، در فروردین 1400 20 هزار واحد افتتاح خواهد شد و تا شهریور هر ماه 20 هزار واحد به بهره برداری می رسد.

پروانه اصلانی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی پیشرفت پروژه اقدام ملی مسکن را 25 درصد اعلام کرده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در جریان بازدید از پروژه 2000 واحدی مسکن ملی تهرانسر که با 30 درصد پیشرفت در حال اجراست گفت: 200 هزار واحد مسکن ملی در قالب پروژه های مشارکتی در استان تهران در دستور کار قرار دارد که قراردادشان منعقد شده است.

عدم همکاری شهرداری در طرح اقدام ملی مسکن

اسلامی عدم همکاری شهرداری را مشکل اصلی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد و گفت: امیدواریم با تغییراتی که در شهرداری منطقه ایجاد شده است، پروژه های مسکن ملی با سرعت بیشتری در تهران پیش برود و بتوانیم عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

ایشان افزودند: از سال آینده به خصوص در اردیبهشت، پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در سه قالب واگذاری گروهی زمین در شهرهای کوچک، مجتمع سازی در شهرهای بزرگ و متوسط و پروژه های مشارکتی افتتاح خواهد شد.

بیشتر بخوانید
بیمه ساختمان مسکونی از فروردین 1400 اجباری می شود

آخرین وضعیت مسکن مهر

وزیر راه و شهرسازی درخصوص پروژه مسکن مهر گفت: تاکنون بخش عمده ای از واحدهای مسکونی مسکن مهر به اتمام رسیده و به طور کلی 39 هزار واحد ناتمام مسکن مهر در کشور باقی مانده است که بخشی از آن ها دارای پرونده حقوقی هستند و مشکلاتشان در مراجع قضایی در دست بررسی می باشد.

اسلامی افزود: در دو سال گذشته برای به پایان رساندن پروژه مسکن مهر شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد، 4 هزار میلیارد تومان هزینه صرف شده است. در ماه های آینده قبل از اتمام دولت دوازدهم تمام واحدهای مسکن مهر تحویل داده خواهد شد.

بر اساس این گزارش، متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که وجه آورده خود را واریز کرده اند به پروژه ها متصل شده و از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی شده است، این متقاضیان می توانند در سامانه اقدام ملی مسکن به نشانی http://tem.mrud.ir/ وضعیت تخصیص پروژه خود را مشاهده نمایند.

توضیح کامل درخصوص اقدام ملی مسکن

طرح اقدام ملی مسکن در شهریور ماه سال 98 با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ثبت نام آن از 18 آبان 98 در چهار استان شروع و به دیگر استان ها رسید.

400 هزار واحد مسکونی برای این پروژه درنظر گرفته شد که در دوره اول و دوم نام نویسی 1.6 میلیون متقاضی از طریق پیامک و سامانه اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که از بین آن ها 460 هزار نفر واجد شرایط بودند.

در روز اول آبان ماه سال 99، 11 هزار و 560 واحد به دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

ساخت و اجرای این پروژه از طریق آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با سود 18 درصد انجام می شود.

در مرحله اول آورده متقاضیان 40 میلیون تومان بوده و متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکن ملی در کل کشور براساس آخرین برآورد به متری 2 میلیون و 700 هزار تومان می رسد که قیمت آن با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود.

مراحل ثبت نام اول، دوم و سوم این پروژه به پایان رسیده است که در صورت تامین زمین و یا خالی شدن ظرفیت امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.