پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

اثر مخرب جهش قیمت مسکن بر تقاضای مسکن اولی ها

اثر مخرب جهش قیمت مسکن بر تقاضای مسکن اولی ها

یکی از مخرب ترین اثرات جهش قیمت مسکن، کاهش سهم تقاضای مصرفی و مسکن اولی ها از حجم معاملات مسکن می باشد. به طوری که حضور این قشر در بازار معاملات مسکن از پیش از جهش قیمت مسکن تا به حال 59 درصد کاهش یافته است.

به بیان دیگر رشد شدید قیمت مسکن موجب خروج این قشر از بازار خرید مسکن شده است و یکی از دلایل حاکم شدن رکود بر بازار معاملات مسکن نیز همین موضوع است.

تأثیر مخرب جهش قیمت مسکن بر تقاضای مصرفی

یکی از آثار مخرب جهش قیمت مسکن در 2 سال گذشته، کاهش سهم تقاضای مصرفی و مسکن اولی ها از حجم معاملات مسکن می باشد.

بررسی ها نشان می دهد که در پاییز سال جاری تعداد مسکن اولی ها در بازار معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال 1398 نزدیک به 37 درصد کاهش داشته است.

مقایسه این آمار با تابستان 1397 که جهش قیمت مسکن تازه آغاز شده بود و زمان حضور پررنگ مسکن اولی ها در بازار مسکن بود نشان می دهد که حضور این افراد در بازار معاملات مسکن 59 درصد کاهش یافته است.

کاهش شدید سهم مسکن اولی ها در بازار مسکن

به طور کلی مانده کل سپرده مسکن اولی ها در شبکه های بانکی برای دریافت تسهیلات مسکن را می توان شاخصی از حضور آن ها در بازار معاملات مسکن در نظر گرفت.

آمار موجود حاکی از آن است که مانده سپرده این افراد در مهر ماه 1399 به کم ترین میزان خود یعنی  2 هزار و 900 میلیارد تومان رسیده است؛ این در حالی است که میزان مانده سپرده مسکن اولی ها در تابستان 1397 نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان بوده است.

این آمار همچنین بیانگر قدرت تخریب جهش قیمت مسکن و اثرگذاری آن بر مسکن اولی ها می باشد؛ به بیان دیگر رشد شدید قیمت مسکن موجب خروج این قشر از بازار خرید مسکن شده است و همان طور که پایگاه خبری ملک هفت به آن اشاره کرده است؛ با توجه به جهش قیمت مسکن و همچنین کمیاب و حتی گاهی نایاب شدن فایل های نوساز یا چند سال ساخت برای خرید، می توان گفت که بازار فعلی، بازاری خالی از خانه اولی هاست.

قدرت تخریب جهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

شایان ذکر است که در سال 1396 سهم مسکن اولی ها از حجم معاملات مسکن تهران در منطقه های 4 و 5 نزدیک به 15 درصد بوده است؛ در شرایط فعلی سهم این قشر در این مناطق به 2 تا 7 درصد کاهش یافته است.

سهم مسکن اولی ها از تقاضای مسکن در منطقه های 9 و 10 تهران نیز از 50 درصد در سال 1396 به 20 تا 25 درصد در شرایط فعلی کاهش یافته است.

پیمایش های میدانی حاکی از آن است که تنها 2 درصد از قراردادهای خرید مسکن در منطقه های 4 و 5 تهران مربوط به مسکن اولی ها بوده است.

شایان ذکر است که پیش از جهش قیمت مسکن، نزدیک به 50 درصد از متقاضیان خرید واحدهای مسکونی در مرز نیمه شمالی و جنوبی تهران زوج های جوان و مسکن اولی ها بودند؛ در حال حاضر اما سهم این افراد به 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، سهم مسکن اولی ها در مناطق 12 و 13 تهران نیز از 15 درصد پیش از جهش قیمت مسکن به 8 درصد در شرایط فعلی رسیده است.

بیشتر بخوانید
بهبود انتظارات سازندگان از آینده پیش روی بازار مسکن

امیدواری مسکن اولی ها برای خانه دار شدن در آینده

بررسی های ملک هفت نشان می دهد که در شرایط فعلی تقاضای مصرفی و سرمایه ای مسکن متوجه مناطق نیمه جنوبی تهران شده است؛ با این وجود سهم مسکن اولی ها از این تقاضا بسیار پایین است.

یک نگاه کلی به وضعیت مشتریان پیشین بازار مسکن یعنی مسکن اولی ها نشان می دهد که این قشر از جامعه در حال حاضر با بیم و امید در خصوص آینده بازار مسکن مواجه شده اند.

بیم آن ها مبنی بر طولانی شدن دوره جهش قیمت مسکن است و نگرانی از اینکه این شرایط استمرار داشته باشد. همچنین امید این قشر از جامعه برای خانه دار شدن در دوران پساجهش قیمت مسکن تنها به کاهش انتظارات تورمی است که منجر به ایجاد ثبات و آرامش در بازار مسکن گردد و مسکن اولی ها بتوانند دوباره به این بازار وارد شوند.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت گزارش کرده است؛ از جمله دلایل کاهش انتظارات تورمی یا ریسک غیر اقتصادی نیز می توان به نتایج انتخابات آمریکا و اظهارات سیاست گذاران داخلی در خصوص ایجاد ثبات و آرامش در بازارها اشاره نمود.

اثر کاهش انتظارات تورمی بر رفتار عرضه کنندگان واحدهای مسکونی

آثار کاهش ریسک غیر اقتصادی در رفتار برخی فروشندگان واحدهای مسکونی نیز پدیدار شده است. به گونه ای که در هفته های اخیر برخی مالکان و فروشندگان ملک از قیمت قبلی خود انصراف داده و با کاهش قیمت پیشنهادی تا حدی افزایش عرضه ملک در بازار را رقم زده اند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.