پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

روش و شرایط لازم برای دریافت وام مسکن زوجین

روش و شرایط لازم برای دریافت وام مسکن زوجین

برای خرید خانه بانک مسکن انواع تسهیلات را ارائه می‌دهد. انواع تسهیلات ارائه‌شده به زوجین شامل صندوق پس‌انداز مسکن یکم، از محل اوراق ممتاز، تعویض وثیقه و تغییر نام مدیون صورت می‌پذیرد.

روش های دریافت وام مسکن زوجین

بانک مسکن به زوجینی که قصد ساخت و یا خرید خانه داشته باشند، وام مسکن زوجین پرداخت می‌کند. برای دریافت تسهیلات از بانک مسکن زوجین، باید هر دو واجد شرایط دریافت تسهیلات باشند و سقف وام دریافتی را نیز رعایت کنند. بانک مسکن به هریک از زوجین انواع تسهیلات زیر را پرداخت می‌کند:

  • از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم 200 میلیون ریال و برای خرید واحدهای ساخته‌شده با مشارکت بانک 250 میلیون ریال
  • حساب پس‌انداز مسکن جوانان که بر اساس سقف تسهیلات پرداختی بر منطقه جغرافیایی و شهرهای مختلف شرایط و مبلغ آن متفاوت خواهد بود. سال افتتاح حساب، شهر محل خرید سقف تسهیلات دریافتی را مشخص می‌کند.
  • صندوق پس‌انداز ساخت مسکن تا سقف 300 میلیون ریال
  • خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات بانک مسکن (تسه) از طریق بورس به‌صورت نهایی و یا توأم با انواع دیگر تسهیلات (صندوق پس‌انداز مسکن یا حساب پس‌انداز مسکن جوانان یا صندوق پس‌انداز ساخت مسکن) که در شهر تهران 100 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 80 میلیون تومان و سایر استان‌ها 60 میلیون تومان تعیین شده است.
  • دریافت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به‌تنهایی یا توأم با انواع حساب‌های با سپرده (صندوق پس‌انداز مسکن یا حساب پس‌انداز مسکن جوانان یا صندوق پس‌انداز ساخت مسکن) و اوراق ممتاز تا سقف 80 میلیون تومان در شهر تهران، 60 میلیون تومان در مراکز استان‌ها و 40 میلیون تومان برای سایر شهرها تعیین شده است. مبلغ این تسهیلات برای زوجین دو برابر پرداخت می‌شود.

 تسهیلات خرید و ساخت از محل اوراق گواهی حق تقدم

بانک مسکن برای رفاه حال مشتریان خود و زوج‌های جوان این امکان را فراهم کرده است تا با دریافت وام به‌صورت دونفره مبلغ بیشتری برای خرید خانه در اختیار داشته باشند. سقف تسهیلات وام مسکن زوجین در شهر تهران با توجه به گرانی مسکن بالاتر از سقف سایر شهرها است. در حال حاضر بانک مسکن در شهر تهران برای زوجین وام دویست میلیون تومانی را در نظر گرفته است که از محل خرید اوراق ممتاز بانک مسکن قابل دریافت است. همچنین زوجین می‌توانند 40 میلیون تومان نیز به‌صورت جعاله دریافت کنند که مبلغ وام به 240 میلیون تومان خواهد رسید. نرخ سود این وام 17 درصد است که برای دریافت وام زوجین باید در حدود 25 میلیون تومان اوراق خریداری کنند. با در نظر گرفتن قیمت اوراق نرخ وام زوجین به 22 درصد می‌رسد.

وام مسکن زوجین 99 هنوز هیچ‌گونه تغییری ازنظر مبلغ نداشته است؛ اما از اوایل سال جاری قیمت اوراق حق تقدم وام بانک مسکن از 70 هزار تومان به حدود 92 هزار تومان رسیده است و عملاً هزینه دریافت وام چندین برابر شده است. اتفاقی که باعث انتقاد کارشناسان شده است. برای خرید اوراق ممتاز بانک مسکن و دریافت وام مسکن زوجین باید در حدود 25 میلیون تومان هزینه شود که رقم قابل‌توجهی است.

وام مسکن زوجین در شهرهای دیگر چقدر است؟

در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر به هر یک از زوجین 80 میلیون تومان وام داده می‌شود و در سایر شهرها این مبلغ 120 میلیون تومان تعیین شده است (هر یک از زوجین 60 میلیون تومان).نرخ سود این وام در بافت‌های شهری غیر فرسوده 17.5 درصد و در مناطق فرسوده شهری 16.5 درصداست. شرط دریافت این وام عدم بدهی در سیستم بانکی و چک برگشتی است.

روش خرید اوراق وام مسکن زوجین چگونه است؟

برای خرید اوراق وام مسکن زوجین دو راه وجود دارد. راه اول مراجعه به بازار بورس است. برای این کار لازم زوج متقاضی دارای کد بورسی باشند تا بتوانند این اوراق را خریداری کنند. گزینه دیگر مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن است تا اوراق مربوط به وام به زوج متقاضی داده شود. کارگزاری‌های فرا بورس نیز این اوراق را به نرخ روز به متقاضیان عرضه می‌کنند.

برای اطلاع از آخرین قیمت این اوراق می‌توان به آدرس الکترونیکی http://www.irfarabourse.com مراجعه کنید. برای دریافت کد بورسی و خرید اوراق ممتاز حق تقدم تسهیلات بانک مسکن زوجین سال 99 بعد از ثبت‌نام در سجام و دریافت کد بورسی و همچنین ثبت‌نام برای تسهیلات می‌توان به آدرس الکترونیکی http://www.sejam.ir مراجعه کرد.

ویژگی‌های ملک مورد معرفی برای دریافت وام مسکن زوجین

برای دریافت وام مسکن زوجین ملک معرفی‌شده نباید بیش از 25 سال از صدور مجوز ساخت گذشته باشد. اگر از عمر بنا بیش از 25 تا 30 گذشته باشد، سقف تسهیلات در شهر تهران و مراکز استان‌ها کاهش می‌یابد. همچنین ملک معرفی‌شده برای دریافت تسهیلات باید دارای تائید استحکام بنا، چک‌لیست کنترل کیفیت، رعایت آیین‌نامه 2800 و ... را داشته و به تائید بانک برسد. ارزش ملک توسط ارزیاب بانک موردبررسی قرار می‌گیرد، سقف تسهیلات پرداختی تا 80 درصد ارزش ملک خواهد بود.

  • مبلغ وام مسکن زوجین در شهر تهران چقدر است؟ در شهر تهران به زوجین 200 میلیون وام داده می‌شود. همچنین با دریافت 40 میلیون تومان وام جعاله مبلغ این وام به 240 میلیون تومان می‌رسد.
  • اوراق ممتاز حق تقدم بانک مسکن از چه طریقی قابل خریداری است؟برای خرید اوراق وام مسکن زوجین دو راه وجود دارد. راه اول مراجعه به بازار بورس است. برای این کار لازم زوج متقاضی دارای کد بورسی باشند تا بتوانند این اوراق را خریداری کنند. گزینه دیگر مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن است تا اوراق مربوط به وام به زوج متقاضی داده شود. کارگزاری‌های فرا بورس نیز این اوراق را به نرخ روز به متقاضیان عرضه می‌کنند.
  • ملک معرفی‌شده برای دریافت وام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟برای دریافت وام مسکن زوجین ملک معرفی‌شده نباید بیش از 25 سال از صدور مجوز ساخت گذشته باشد. اگر از عمر بنا بیش از 25 تا 30 گذشته باشد، سقف تسهیلات در شهر تهران و مراکز استان‌ها کاهش می‌یابد.
  • وام مسکن زوجین در شهرهای دیگر چقدر است؟ در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر به هر یک از زوجین 80 میلیون تومان وام داده می‌شود و در سایر شهرها این مبلغ 120 میلیون تومان تعیین شده است (هر یک از زوجین 60 میلیون تومان). نرخ سود این وام در بافت‌های شهری غیر فرسوده 17.5 درصد و در مناطق فرسوده شهری 16.5 درصداست.
  • در حال حاضر قیمت اوراق ممتاز بانک مسکن چند است؟وام مسکن زوجین 99 هنوز هیچ‌گونه تغییری ازنظر مبلغ نداشته است؛ اما از اوایل سال جاری قیمت اوراق حق تقدم وام بانک مسکن از 70 هزار تومان به حدود 92 هزار تومان رسیده است و عملاً هزینه دریافت وام چندین برابر شده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.