پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 08 فروردین 1400
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 5023
  • منبع : دنیای اقتصاد

قیمت گذاری خانه‌های قدیمی در تهران

قیمت گذاری خانه‌های قدیمی در تهران

اگرچه تعداد واحدهای مسکونی قدیمی با قدمت بیش از 50 سال در مناطق مرکزی و تاریخی شهر تهران محدود است؛ اما همچنان عرضه برخی از این واحدها در بازار محله های قدیمی شهر مشاهده می شود.

به طور معمول چنین خانه هایی با دو هدف عمده خریداری می شوند. برخی با هدف تخریب و نوسازی خانه های قدیمی را خریداری می کنند؛ برخی دیگر نیز این خانه ها را برای تغییر کاربری به کافه رستوران و کافه گالری های سنتی خریداری می کنند.

قابلیت کاربرد خانه های قدیمی و کلنگی

طی سال های اخیر بسیاری از خانه های قدیمی بازسازی شده و به کافه رستوران، کافه سینما و کافه گالری تبدیل شده اند. چنین خانه هایی بیش تر در نواحی مرکزی شهر که بافت فرسوده و قدیمی دارند قرار دارند.

فروشندگان چنین واحدهایی در متن آگهی خود بر قابلیت تغییر کاربری این خانه ها و تبدیل به مراکز تفریحی تأکید می کنند و جذابیت بیش تری برای فروش آن ها ایجاد می کنند.

با این وجود، بررسی های میدانی حاکی از آن است که برخی خریداران نیز چنین خانه هایی را با هدف تخریب و نوسازی خریداری می کنند و اقدام به ساخت آپارتمان می کنند.

قیمت گذاری خانه های قدیمی بر اساس نوع کاربری

در بسیاری از موارد، فروشندگان بر اساس هزینه نوسازی و تغییر کاربری، چنین خانه هایی را قیمت گذاری می کنند. به این ترتیب برخی خانه ها که مخروبه بوده تنها به قیمت زمین آن به متقاضی فروخته می شود.

برخی دیگر از ساختمان های قدیمی که امکان بازسازی و استفاده مجدد داشته باشند با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

قیمت خانه های ساخت دهه 30

به طور معمول، تعداد واحدهای قدیمی عرضه شده به بازار محدود است. با این وجود واحدهای عرضه شده ساخت دهه 30 که امکان بازسازی داشته باشند به قیمت 50 تا 60 میلیون به ازای هر متر مربع ارزش گذاری می شوند.

به عنوان مثال یک ملک قدیمی با مساحت 310 متر مربع در محله ای قدیمی و تاریخی و نزدیک به مرکز شهر تهران با قیمت 16 میلیارد تومان به بازار عرضه شده است. این ملک ساخت دهه 30 است و از جمله کاربری هایی که برای آینده آن در نظر گرفته شده است می توان به کافه رستوران سنتی، کافه گالری یا بوتیک هتل اشاره کرد.

شایان ذکر است که برای اطلاع یافتن از قیمت خانه های قدیمی و کلنگی در مناطق مختلف تهران در سال 1399 می توانید به بخش قیمت مسکن در پایگاه خبری ملک هفت مراجعه نمایید و قیمت انواع ساختمان های قدیمی را که برای ساخت و ساز و مشارکت و یا تبدیل به مراکز تفریحی و اقامتی مناسب هستند مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
مهمترین نکاتی که هنگام خرید خانه باید رعایت کرد

هزینه بهره برداری از خانه های قدیمی

بررسی ها نشان می دهد که اخیراً امکان تغییر کاربری خانه های قدیمی به کافه رستوران سنتی تسهیل شده است و توصیه می شود که خریداران چنین خانه هایی اقدام به آپارتمان سازی نکنند بلکه از زمین و فضای در دسترس برای احداث کافه رستوران سنتی و فضای اقامتگاهی بهره برداری کنند.

کارشناسان بر این باورند که با یک هزینه 2 میلیارد تومانی امکان تبدیل خانه قدیمی دهه 30 به کافه رستوران فراهم می شود. از سوی دیگر، با بودجه ای نزدیک به 4 تا 5 میلیارد تومان می توان چنین خانه هایی را به اقامتگاه ها و هتل های کوچک تبدیل کرد.

شایان ذکر است که با توجه به اینکه خانه های قدیمی ساخته شده در دهه 30 به سبک معماری ایرانی اسلامی طراحی شده اند و بخش هایی از جمله سرداب و آب انبار و اندرونی دارند برای گردشگران جذابیت بسیاری دارند.

محله های با بافت قدیمی و مناسب برای سرمایه گذاری در تهران

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ در محله امیریه در کنار آپارتمان های نوساز هنوز هم خانه های کلنگی و بسیار قدیمی یافت می شود که برخی از آن ها بازسازی شده اند و برخی دیگر نیاز به بازسازی دارند. شایان ذکر است که قیمت خانه های امیریه نسبت به سایر محله های اعیان نشین تهران پایین تر است.

در محله اقدسیه واقع در منطقه یک تهران نیز در کنار ساختمان های بسیار لوکس، هنوز هم ساختمان های کلنگی و قدیمی وجود دارد که گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری و تغییر کاربری هستند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.