جمعه 04 خرداد 1403
Flowers
  • شنبه 14 فروردین 1400
  • دسته‌بندی:
  • خرید ملکی
  • کد خبر: 5029
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

شناخت محله خاک سفید برای سکونت

شناخت محله خاک سفید برای سکونت

محله خاک سفید برای اهالی تهران روزگار تلخی را تداعی می‌کند که برای از بین بردن ظاهری حاشیه نشینی ، خانه‌های اصطلاحا "غربتی"‌ها را خراب کردند تا خاک سفید را به گلشن تبدیل کنند. بیست سالی از این تخریب می‌گذرد و به جای آن بازار میوه و تره بار و سالن ورزشی و امکانات محدودی ساخته شده اما هنوز هم محله خاک سفید گلشن نشده!

محله خاک سفید کجاست؟

محله تهرانپارس را همه تهرانی‌ها می‌شناسند. شاید بزرگترین محله شرق تهران، تهرانپارس باشد. خاک سفید محله‌ایست واقع در شمال شرقی‎‌ترین قسمت تهرانپارس. در مجاورت منطقه 4 شهرداری تهران قرار دارد و بیش از 146000 نفر جمعیت دارد.

محله خاک سفید پر جمعیت‌ترین محله منطقه 4 تهران است. در مقایسه با سال‌های گذشته توسعه ظاهری بسیاری از لحاظ ساخت و ساز خانه و آپارتمان ایجاد شده است اما شرایط امنیت و آسایش مردم با توجه به تراکم بالای جمعیت هنوز قابل قیاس با همسایه دیوار به دیوار آن یعنی تهرانپارس نیست و تضاد زندگی شهری را در این دو منطقه می‌توان به وضوح دید. با توجه به قیمت ارزان خانه در محل محله خاک سفید بسیاری برای خرید آپارتمان در خاک سفید تمایل نشان می‌دهد که شاید نویدی باشد برای گسترش امکانات و بهبود شرایط در منطقه.

پیشینه محله خاک سفید

خاک سفید در گذشته‌های نه چندان دور خالی از سکنه بود. مانند سایر قسمت‌های اطراف تهران که روستا بودند و در آن‌ها کشاورزی انجام می‌شد نبود و در عین حال سکونتی نیز وجود نداشت. زمین بایری که نه کشاورزی در آن انجام می‌شد و نه باغاتی در آن بود. نام خاک سفید از همین ویژگی گرفته شده است.

نقشه محله خاک سفید

محله خاک سفید بعدها محله گلشن نامیده شد. در حال حاضر قسمتی از بزرگراه همت در این محله قرار دارد. در اطراف این محله میدان ابوذر و خیابان وفادار و چهارراه استخر قرار دارد. در 40 ساله اخیر و پس از انقلاب جمعیت نسبتا زیادی ز شهرستان‌های مختلف به منطقه خاک سفید سرازیر شدند. آنجا را تصرف کردند و برای خود سرپناه ساختند که البته تا سالیان بدون سند بود.

بعدها با استناد به ماده 100، به برخی از آن‌ها سند داده شد. خاک سفید یک خیابان اصلی دارد به نام خیابان امین. خیابان دیگری که در قسمت خاک سفید معروف است با نام 35 متری احسان شناخته می‌شود. این خیابان بازار و مرکز خرید و فروش خاک سفید است. در حال حاضر در محله خاک سفید چندین خیابان اصلی و فرعی ساخته شده و خانه‌هایی که به تناسب همین خیابان‌ها سامان یافته است.

زندگی و کار در خاک سفید هم شیوه خاص خود را دارد. یکی از مسائلی که شاید در مورد محله خاک سفید در اذهان ساکنان تهران مانده باشد، محله غربت خاک سفید است. این محله در حد فاصل خیابان تپه و امین و 212 واقع است. در اینجا افرادی به تدریج از مناطق مختلف ایران گرد آمدند و آلونک‌هایی بنا کردند. ادامه یافتن این روند به سال‌های دهه شصت و هفتاد انجامید.

در این سال‌ها افراد ساکن در این محدوده آلونک‌ها را تبدیل به خانه‌هایی کردند که از زیرزمین به هم متصل بودند. افراد محل از پیر و جوان و کوچک و بزرگ در این خانه‌ها مستقر شده و به صورت باندهایی فروش مواد مخدر را عهده دار بودند. ناامنی ناشی از وجود این افراد گسترش یافت و منجر به این شد که محله شرایط وخیمی را برای چندین سال تجربه کند. بعدها این محله توسط نیروی انتظامی تخریب شد و مجرمان بازداشت شدند. در حال حاضر در همین محل خانه‌های تخریب شده فرهنگسرا و بازار روز و محوطه بازی کودکان و پارک بنا شده است.

خرید و اجاره آپارتمان در خاک سفید

به دلایل اقتصادی و اجتماعی و امنیتی هنوز هم وضعیت ویژه‌ای در محله خاک سفید حکمفرماست. خرید و اجاره در این محله، از رونق خاصی برخوردار نیست. با همه این موارد در خاک سفید هم در حال حاضر مجتمع‌های مدرنی را برای زندگی می‌توان پیدا کرد. شاید باورش راحت نباشد اما برخی از این مجتمع‌های آپارتمانی، لابی و نگهبانی دارند، درب ریموت دار، آنتن مرکزی، آسانسور، سالن ورزشی و سالن‌‎ اجتماعات، پارکینگ و تهویه مطبوع، انباری  و ... .

قیمت روز خانه محله خاک سفید برای خرید و رهن

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت، در سال 99، یکی از نمونه آپارتمان‌های محله خاک سفید که یک سال ساخت و دو خوابه است، 97 متر و شرایط مناسبی هم دارد  با قیمتی حدود 800 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. مورد دیگر آپارتمانی است با 5 سال ساخت یک خوابه و 50 متری با بالکن و آسانسور که در یکی از خیابان‌های نسبتا خوب خاک سفید قرار گرفته است و مهم‌تر آنکه سند دارد و برای زوج‌های جوان به لحاظ قیمت و موقعیت مناسب است.  اگر تصمیم دارید در خاک سفید ساکن شوید قیمت‌ها تقریبا پایین است البته خرید و فروش در سال‌های گذشته افزایش بسیار زیادی داشته اما هنوز هم قیمت‌ها قابل مقایسه با سایر نقاط تهران نیست.

در تعیین قیمت آپارتمان در محله خاک سفید داشتن سند اهمیت بسیار تعیین کننده است. علاوه بر این موقعیت قرار گیری خانه نیز اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید
ویژگی ها و امکانات موجود در آپارتمان 75 متری

مراکز تفریحی و آموزشی و درمانی محله خاک سفید

از آنجایی که گسترش محله خاک سفید بدون در نظر گرفتن اصول شهرسازی بوده است، محله با کمبود امکانات مواجه است با این وجود خاک سفید سابق و گلشن امروزی پیش‌رفت‌های چشم‌گیری در این زمینه داشته است. مراکز آموزشی شامل چندین دبیرستان در محل احداث شده، ساکنان به 8 مدرسه دسترسی دارند که مدارس نمونه دولتی و مدرسه فرهنگ نیز در این محدوده قرار گرفته است. درمانگاه به بخش از معدود مراکز درمانی خاک سفید است. دو یا سه داروخانه نیز در محل وجود دارد. بوستان بهزادی، بوستان جعفرپناه و بوستان بهزادی از معدود مراکز تفریحی این منطقه است.

باشگاه ورزشی 22 بهمن نیز در نزدیکی خاک سفید یا گلشن امروزی قرار گرفته است. کتابخانه شهید آوینی از مراکزی است که می‌تواند به ساکنان این منطقه خدمت رسانی کند. اغلب ساکنان خاک سفید برای دسترسی به امکانات بیش‌تر به محله‌های تهرانپارس یا جوادیه می‌روند.

رفت و آمد در محله خاک سفید

نزدیکترین مترو به محله گلشن یا همان خاک سفید، مترو فرهنگسرا است. تعداد زیادی خطوط اتوبوسرانی در محل وجود دارد. با توجه به جمعیت نسبتا بالای این محله و گسترش خطوط اتوبوسرانی کمتر از حد نیاز بوده است. بیش‌تر رفت و آمد مردم در این محدوده توسط خطوط اتوبوس و تاکسی انجام می‌شود.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.