یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

بازار املاک در مناطق مرکزی پایتخت

بازار املاک در مناطق مرکزی پایتخت

در حالت کلی به دلیل مرکزیت مناطق 9 و 10 تهران از لحاظ جغرافیایی، بخشی از تقاضای مسکن در تهران به این مناطق اختصاص دارد. لذا با توجه به شرایط رکود بازار مسکن به بررسی شرایط این مناطق پرداختیم. نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد بازار خرید و فروش املاک در مناطق مرکزی تهران نیز همانند سایر مناطق گرفتار رکود سنگینی شده است.

بازار املاک در مناطق مرکزی پایتخت

معمولاً در بازار املاک در مناطق مرکزی پایتخت تقاضا بیش از سایر مناطق است. لذا با توجه به شرایط رکود بازار مسکن به بررسی شرایط این مناطق پرداختیم. نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد بازار خرید و فروش املاک در مناطق مرکزی و به ویژه مناطق 9 و 10 تهران نیز همانند سایر مناطق گرفتار رکود سنگینی شده است.

در حالت کلی به دلیل مرکزیت مناطق 9 و 10 تهران از لحاظ جغرافیایی، بخشی از تقاضای مسکن در تهران به این مناطق اختصاص دارد. در این بین، منطقه 10 سهم بیشتری را نسبت به منطقه 9 به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی در مورد معاملات مسکن در اسفند ماه سال گذشته حدود 9 درصد کل معاملات مسکن به منطقه 10 تهران اختصاص داشته و سهم منطقه 9 نیز کمتر از این مقدار بوده است.

اما فعالان بازار مسکن و واسطه‌های املاک در این مناطق از رکود شدید در بازار خرید و فروش ملک در این مناطق می‌گویند. مشاهدات میدانی ما نیز بیانگر آن است که تعداد فروشندگان در این مناطق بیشتر از خریداران است. که البته فعالان بازار معتقدند اغلب این فروشندگان در حقیقت واسطه‌ها  هستند و خبری از خریدار مصرفی و فروشنده واقعی در بازار نیست.

بسیاری معتقدند آغاز مذاکرات مجدد برجام و انتخابات ریاست جمهوری از عواملی است که موجب این رکود شدید شده است. گویا همه در انتظارند نتیجه این وقایع مهم سیاسی بر بازار مسکن مشخص شود و سپس برای خرید یا فروش ملک اقدام کنند.

البته این رکود بازار موجب شده برخی از فروشندگان قیمت پیشنهادی خود را کاهش دهند. فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند این روند کاهشی قیمت مسکن ادامه‌دار باشد. زیرا در شرایط فعلی حباب قیمتی بازار مسکن قابل توجه است و کاهش انتظارات تورمی می‌تواند موجب افت قیمت مسکن شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.