یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • پنجشنبه 13 خرداد 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5082
  • منبع : اقتصاد آنلاین

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

مالیات ستانی از لوکس نشینان و لوکس سواران

مالیات ستانی از لوکس نشینان و لوکس سواران

بر اساس قانون مصوب کشور، برای گرفتن مالیات از مسکن و خودروهای لوکس باید آیین نامه اجرایی  این قانون توسط وزارت اقتصاد در هیات وزیران مطرح و تا پایان ماه جاری به این هیات ارسال شود، اما این آیین نامه هنوز در وزارت اقتصاد نهایی نشده است.

مالیات ستانی از لوکس نشینان و لوکس سواران

بر اساس قانون مصوب کشور، برای گرفتن مالیات از مسکن و خودروهای لوکس باید آیین نامه اجرایی  این قانون توسط وزارت اقتصاد در هیات وزیران مطرح و تا پایان ماه جاری به این هیات ارسال شود، اما این آیین نامه هنوز در وزارت اقتصاد نهایی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت به نقل از ایسنا، در بودجه امسال، افراد داری مسکن و خودروهای با قیمت بالای 10 و یک میلیارد تومان موظف به پرداخت مالیات شده اند که براساس گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، این افراد تا پایان خرداد ماه باید مورد شناسایی قرار گیرند و تا آخر بهمن ماه سال جاری مالیات املاک و خودروهای لوکس خود را بپردازند.

برطبق قانون، مالیات تعیین شده برای خودروهای لوکس با قیمت یک و نیم میلیارد تومان (نسبت به مازاد یک میلیارد تومان) یک درصد، تا مبلغ سه میلیارد تومان (نسبت به مازاد یک و نیم میلیارد تومان) دو درصد، تا مبلغ چهار و نیم میلیارد تومان (نسبت به مازاد سه میلیارد تومان) سه درصد و نسبت به مازاد چهار و نیم میلیارد تومان هم چهار درصد خواهد بود.

با توجه به تعیین کف قیمت یک میلیارد تومانی برای اخذ مالیات، تقریبا می توان بیان داشت که هیچ خودرو ساخت داخل یا مونتاژ داخل مشمول پرداخت مالیات نخواهد شد و این قانون به نوعی شامل خودروهای وارداتی است که نرخ روز و سال تولید یا واردات آن ها معیار میزان مالیات خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید

قانون مالیات بر خانه های خالی،اشتباه دولت یا آسایش ملت؟

 

جریمه  ندادن مالیات خودروهای لوکس

اگر صاحبان خودروهای لوکس مالیات تعیین شده برای این خودروها را نپردازند امکان نقل و انتقال خودرو را ندارند و باید مبلغ مالیات را در هنگام نقل و انتقال خود بپردازند.

در ضمن مساکنی که قیمت آن ها به همراه عرصه بیش از 10 میلیارد تومان باشد، صاحبان این مساکن نیز باید مالیات بپردازند. اما خانه هایی که در مرحله ساخت و ساز هستند یا در حال تملک هستند از پرداخت این مالیات معاف هستند. قیمت مالیات سالانه خانه های لوکس به شرح زیر است:

 

  •    نسبت به مازاد ۱۰میلیارد تا ۱۵میلیارد تومان؛ یک در هزار
  •    نسبت به مازاد ۱۵میلیارد تا ۲۵میلیارد تومان؛ دو در هزار
  •    نسبت به مازاد ۲۵میلیارد تا ۴۰میلیارد تومان؛ سه در هزار
  •    نسبت به مازاد ۴۰میلیارد تا ۶۰میلیارد تومان؛ چهار در هزار
  •    ۵-نسبت به مازاد ۶۰میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

جریمه ندادن مالیات خانه‌های لوکس

در مورد خانه های گران قیمت هم باید گفت اگر صاحبان این خانه ها مالیاتی که برای آن ها تعیین شده است پرداخت نکنند، امکان نقل و انتقال و اجاره ای خانه ها را ندارند و در زمان نقل و انتقال باید مالیات این خانه ها را بپردازند.

سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس قانون بودجه امسال برای اجرای قانون مالیات بر لوکس نشینان و لوکس سواران، موظف شده تا آیین نامه مربوط به این قانون را تدوین کند تا نهایتا تا پایان خرداد ماه سال جاری ارزش دارایی ها و املاک آن ها را مورد ارزیابی قرار دهد و جزئیات آن را به صاحبان این دارایی ها اعلام کند.

البته آیین نامه اجرایی این قانون باید توسط هیات وزیران به تصویب برسد اما پیگیری های رسانه ها بیانگر این مطلب است که سازمان امور مالیاتی آیین نامه این قانون را به وزارت اقتصاد ارسال داشته است، اما هنوز در هیات وزیران مورد بررسی قرار نگرفته است.

در پایان باید گفت تا پایان ماه جاری برای اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس فرصت باقی است که وزارت اقتصاد باید برای تسریع در روند اجرایی شدن این قانون، سریع تر اقدام کند. زیرا تا وقتی که آیین نامه های مربوط به این قانون در هیات وزیران به تصویب نرسد این قانون عملیاتی نخواهد شد.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.