یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

کاهش شدید تقاضای تسهیلات مسکن

کاهش شدید تقاضای تسهیلات مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت به نقل از مهر، بازار معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در دادوستد های امروز سه‌شنبه (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) بازار فرابورس هرچند با افزایش نرخ حتی 5 درصدی در یکسری از نمادها روبرو شد؛ ولی به علت افت شدید، با کاهش بسیار شدید معاملات در این نمادها مواجه شد.

کاهش شدید تقاضای تسهیلات مسکن

بر طبق بررسی ها تقاضا برای اخذ تسهیلات مسکنبا افت بسیار شدیدی روبه رو شده است و در پی آن بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز دچار رکود و افت قابل ملاحظه ای شده است

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت به نقل از مهر، بازار معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در دادوستد های امروز سه‌شنبه (۱۸خرداد ۱۴۰۰) بازار فرابورس هرچند با افزایش نرخ حتی 5 درصدی در یکسری از نمادها روبرو شد؛ ولی به علت افت شدید، با کاهش بسیار شدید معاملات در این نمادها مواجه شد.

در معاملات صورت گرفته در تاریخ 18 خرداد بازار فرابورس دو نماد معاملاتی «تسه ۰۰۰۲» و «تسه ۰۰۰۱» به ترتیب ۱۱و ۵هزار برگه فروش به ثبت رسید اما برای دیگر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، فقط چیزی در حدود 1000 برگه از این اوراق به فروش رسید.

میانگین نرخ اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز از بین ۵۷تا ۵۹هزار تومان متغیر بود به شکلی که پایین ترین رقم فروخته شده ۵۳هزار تومان برای یکی از معاملات نماد «تسه ۹۸۰۹» (اوراق مسکن آذر ۹۸) و بیشترین رقم معامله نیز ۵۹هزار و ۳۵۵تومان برای نماد «تسه ۹۹۰۱» (اوراق مسکن فروردین ۹۹)  به ثبت رسید.

با همه این ها در بازار امروز شاهد بالا رفتن 4 تا 5 درصدی قیمت در اکثر نمادهای اوراق تسهیلات مسکن بودیم به شکلی که در روز قبل میانگین نرخ بین 55 تا 57 هزارتومان به ثبت رسیده بود

در ضمن اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در دادوستدهای امروز با میانگین قیمت ۷۳تا ۹۷هزار تومان با توجه به نوع نماد معاملاتی این اوراق متغیر بود اما به صورت تقریبی تمام نمادها افزایش پنج درصدی نرخ را در قیاس با دادوستدهای روز گذشته ثبت کرده بودند؛ ضمن اینکه بیشتر معاملات اوراق مسکن بانک ملی (فملی) پایین تر از ۴۰برگه فروش در هر نماد زیرمجموعه «فملی» بود.

گزارش های بازار مسکن انتشار یافته از طرف بانک مرکزی در دوماه آغازین امسال، از کم شدن به ترتیب ۳.۱و ۱.۸درصد نرخ ماهانه مسکن در ماه های فروردین و اردیبهشت حکایت می کند.

اگرچه در اردیبهشت ماه سال جاری با ثبت ۳هزار و ۹۰۰فقره دادوستد مسکن در قیاس با اولین ماه سال جاری که تنها ۲هزار و ۱۰۰فقره معامله به ثبت رسید، افزایش ۸۸.۱درصدی دادوستد مسکن اتفاق افتاده است، اما به نسبت با ماه مشابه سال پیش از آن (اردیبهشت ۱۳۹۹) افت۶۵.۲درصدی داشته است.

این طور به نظر می‌رسد افت بسیار زیاد معاملات اوراق تسهیلات مسکن در نتیجه این رکود بازار مسکن در دو ماه اخیر باشد که به باور برخی کارشناسان حوزه مسکن شاید در یکی دو ماه آتی نیز این روند تداوم خواهد داشت؛ ضمن اینکه احتمال رخداد رکود تورمی از نیمه‌های سال جاری هم، از طرف برخی کارشناسان حوزه مسکن در بازار مسکن دور از ذهن نخواهد بود.

با توجه به اینکه برای گرفتن تسهیلات ۲۴۰میلیون تومانی مسکن زوجین، باید ۴۸۰برگه ۵۰۰هزار تومانی با میانگین نرخ ۵۸هزار تومان خریداری شود، بودجه لازم برای دریافت این تسهیلات، ۲۷میلیون و۸۴۰هزار تومان برای زوجین تهرانی و برای متقاضیان فردی، دریافت وام ۱۴۰میلیون تومانی خرید خانه در تهران نیز با در نظر گرفتن، لزوم خرید ۲۸۰برگه تسهیلات مسکن با میانگین نرخ ۵۸هزار تومان، باید ۱۶میلیون و ۲۴۰هزار تومان هزینه کرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.