جمعه 10 آذر 1402
Flowers
  • سه شنبه 11 آبان 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5136
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر

بعد از رکود در بازار طلا و جواهر در قسمت ویترین و تعطیلی بسیاری از واحد های صنفی اتحادیه های طلا و جواهر بالاخره قانون مالیات بر ارزش افزوده در صنف طلا و جواهر با مصوبه مجلس شورای اسلامی تغییر یافت.

مالیات بر ارزش افزوده جزو مالیات های غیرمستقیمی است که خریدار آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده و همان فروشند موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

قانون مالیات برارزش افزوده با اختیارات ناشی از ماده ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ۵۳ ماده و ۴۷ تبصره در تاریخ هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شده ‌بود تا در مدت آزمایشی ۵ سال از تاریخ اول مهرماه ۱۳۸۷ به اجرا گذاشته شود. این قانون بعد از ۵ سال اول هر سال مجددا تمدید و تا ۹ درصد افزایش یافت.

 پس از ۱۰ سال از اجرای قانون مالیات برارزش افزوده و اعتراض اعضای صنف طلا و جواهر و موانع ایجاد شده بر سر تولید و فروش مصنوعات طلا و پیگیری اهالی این صنف برای حذف این مالیات از اصل طلا و اصلاح این قانون، در جلسه ۳۰ دیماه ۱۳۹۸ نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر معافیت اصل طلا، جواهر و پلاتین در لایحه اصلاح این قانون رای دادند.

پس از ایرادات شورای نگهبان به موارد دیگر این قانون، نهایتا اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده تایید و در روز ۱۲ تیرماه سال 1400 توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد.

بر همین اساس طبق ماده ۲۶ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، فقط اصل طلا از مالیات برارزش افزوده معاف گردید و تنها از اجرت و سود مصنوعات طلا مالیات دریافت می گردد. البته قانون به شرطی اصل طلا را از مالیات برارزش افزوده معاف نموده که طلافروشان معاملات خود را در سامانه جامعی که سازمان امور مالیاتی موظف به طراحی و ایجاد آن است ثبت نمایند.

لذا بعد از اجرائی شدن این قانون تمامی واحد های صنفی دارای مجوز از اتحادیه های طلا و جواهر استانی و کشوری بایستی ساختار قیمت گذاری خود را تغییر دهند و با محاسبات جدید اقدام به قیمت گذاری محصولات خود نمایند.

تمامی فروشگاه های آنلاین طلا و جواهر بایستی بعد از اجرائی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده نسبت به تغییر ساختار قیمت در سایت خود اقدام نمایند.

تغییر ساختار قیمت گذاری طلا و جواهر با توجه به قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده روی مصنوعات طلا و جواهر ساختار پیچیده ای دارد و امکان دارد فروشگاه های اینترنتی فعال در این حوزه بابت این موضوع دچار چالش شوند.

موتور جستجوی آنلاین طلا و جواهر زیواز با توجه  به زیر ساخت های فنی از قبل طراحی شده اعلام نموده است که 48 ساعت بعد از اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده روی مصنوعات طلا و جواهر آمادگی این را دارد که تمامی محصولات را با ساختار جدید قیمت گذاری به روز رسانی نماید.

تمامی فروشگاه های آنلاین طلا و جواهر میتوانند با مراجعه به نخستین موتور جستجوی طلا و جواهر نسبت به اصلاح ساختار قیمت گذاری خود اقدام نمایند.

دپارتمان زی وب از زیر مجموعه های زیواز مجری تخصصی فروشگاه های آنلاین طلا و جواهر در ماه های گذشته بستر فنی برای اصلاح ساختار قیمت گذاری جدید بر مبنای قانون ارزش افزوده را پیاده سازی نموده است و صنف های فعال در فضای مجازی و دارای جواز از اتحادیه های طلا و جواهر با مراجعه به زی وب میتوانند نسبت به هماهنگ سازی این قانون و به روزرسانی قیمت های محصولات  خود اقدام نمایند.

قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی بر طلا و جواهر

بر اساس جدید ترین قوانینی که درباره ی مالیات بر ارزش افزوده در کشور ایران وضع شده است از اواسط سال 1400 میزان مالیات بر ارزش افزوده برای طلا و جواهر 9% از حق اجرت و کارمزد ساخت می باشد. به عبارت دیگر میزان مالیاتی که خریداران طلا و جواهر باید هنگام خرید این نوع کالا بپردازند، بایستی 9% از حق اجرت ساخت طلا محاسبه شود نه 9%از کل ارزش طلا و جواهر.  لذا خریداران طلا و جواهر در هنگام خرید این کالا بایستی توجه داشته باشند که مالیات بر ارزش افزوده ای که برای طلا محاسبه می شود، نباید از کل مبلغ طلا محاسبه گردد. قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید ترین قانونی است که در زمینه فروش طلا و جواهر در کشور ایران وضع شده است و همه ی فروشندگان طلا و جواهر بایستی این قانون را در هنگام فروش طلا و جواهر مد نظر قرار داده و آن را رعایت کنند. بدیهی است در صورتی که این قانون از طرف فروشندگان طلا نادیده گرفته شود تخلف محسوب شده و از طرف سازمان های مربوطه در زمینه ی اخذ مالیات بر ارزش افزوده و تعزیرات مورد پیگیری قرار میگیرد و در کوتاه ترین زمان اقدامات لازم جهت پلمپ واحد تجاری مورد نظر به عمل خواهد آمد.

قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب جدید مجلس بر طلا

یکی از جدید ترین قوانینی که در زمینه ی مالیات بر ارزش افزوده بر طلا در مجلس به تصویب رسیده است، این است که مالیات بر ارزش افزوده بایستی فقط بر روی اجرت کار محاسبه شود. بدیهی است در صورتی که برای این کار از کل مبلغ طلا استفاده شود، تخلف به حساب می آید. کاری که در گذشته انجام شد و برای محاسبه ی مالیات بر ارزش افزوده، کل مبلغ طلای خریداری شده را در نظر می گرفتند.

 

زمان اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر

حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا مطالبه‌ای بود که پس  از ۱۰ سال از اجرای قانون مالیات برارزش افزوده و اعتراض فعالان و فروشندگان طلا و جواهر و موانع ایجاد شده بر سر تولید و فروش مصنوعات طلا مطرح شده بود و قرار است که از 12 دی ماه سال 1400 اجرای آن در سراسر کشور آغاز شود.

برای حذف مالیات از اصل طلا و اصلاح این قانون نهایتا در جلسه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸ نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر معافیت اصل طلا، جواهر و پلاتین در لایحه اصلاح این قانون رای دادند.

پس از ایرادات شورای نگهبان اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده تایید و در روز ۱۲ تیرماه سال جاری توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد.

بر همین اساس طبق ماده ۲۶ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، اصل طلا از مالیات برارزش افزوده معاف شد و تنها از اجرت و سود مصنوعات طلا مالیات دریافت می‌شود.

 

تفاوت قانون جدید و قدیم طلا و جواهر

بین قانون مالیات بر ارزش افزوده ای که قبلا توسط مجلس تصویب شده و توسط سازمان امور مالیاتی کشور اجرا شد، و قانون جدید تفاوت هایی وجود دارد. در گذشته میزان مالیات بر ارزش افزوده از کل مبلغ طلا محاسبه می شد. امروزه با تصویب قانون جدید در مورد مالیات بر ارزش افزوده ی طلا و جواهر، مالیات فقط و تنها فقط بر میزان اجرت طلا فروشان اعمال می شود.به عبارت دیگر 9% مالیاتی که قرار است به مبلغ نهایی طلا و جواهر اضافه شود، بایستی از میزان اجرت فروشنده محاسبه شود.

نحوه محاسبه و میزان مالیات بر ارزش افزوده بر طلا و جواهرات

پس از این که قیمت طلا به همراه اجرت کار توسط فروشنده محاسبه شد، فروشنده موظف است به میزان ۹ درصد از اجرت کار، به قیمت نهایی طلای خریداری شده توسط مشتری بیفزاید. این میزان مالیات که تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده از مشتری گرفته می شود، بایستی به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود‌. فروشنده بایستی میزان قیمت خالص طلا، میزان اجرت کار و همچنین مالیاتی را که از خریدار دریافت می کند در داخل فاکتور نوشته و به خریدار طلا ارائه نماید. در صورتی که فروشنده ی طلا از نوشتن هر کدام از موارد بالا امتناع کند، کار او غیر قانونی بوده با او برخورد خواهد شد. بعلاوه محاسبه ی مالیات بر ارزش افزوده توسط فروشنده بایستی کاملا دقیق محاسبه شود تا هزینه ی اضافی از مشتری دریافت نشود.

 

سکه و چگونگی معافیت از مالیات ارزش افزود

افرادی که از بانک مرکزی سکه خریداری می کنند، بر اساس تعداد سکه هایی که از این بانک می خرند، بایستی مالیات آن را نیز بپردازند. بدیهی است هر چقدر که تعداد سکه های خریداری شده از بانک مرکزی بیشتر باشد، میزان مالیاتی که لازم است تا به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت شود نیز بیشتر خواهد بود. هر چند که بر اساس قانونی که در این زمینه وجود دارد، اگر تعداد سکه های خریداری شده از بانک مرکزی ، کم تر از 20عدد باشد، فرد یا واحد تجاری خریدار این سکه ها، از پرداخت مالیات معاف می باشد. حال آن که اگر تعداد سکه ها بیشتر از 20عدد و کم تر از 60عدد باشد، به ازای هر قطعه سکه، خریدار باید 150 هزار تومان مالیات مقطوع به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کند که این مبلغ تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده از خریداران این سکه ها اخذ می شود. اگر تعداد سکه ها بین 60 تا 100 قطعه باشند، فرد خریدار سکه ها لازم است به ازای هر قطعه سکه، 200 هزار تومان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور بپردازد. همچنین اگر تعداد سکه ها بین 100 تا 200 قطعه سکه باشد، سازمان امور مالیاتی به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده دریافت خواهد کرد. در صورتی که افراد خریدار سکه، از پرداخت مالیات در نظر گرفته شده برای آن ها امتناع کنند، سازمان امور مالیاتی کشور در کم ترین زمان با آن ها برخورد خواهد کرد.

مالیات بر ارزش افزوده طلای آب شده

بر اساس قانونی که در زمینه ی خرید و فروش طلای آب شده وجود دارد، افرادی که در زمینه ی خرید و فروش این مدل طلا فعالیت می کنند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. شاید این موضوع به این خاطر باشد که هیچ کاری بر روی طلا انجام نشده است و اجرتی وجود ندارد تا از آن مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شود. لذا مالیات بر ارزش افزوده بر روی طلای آب شده قرار داده نخواهد شد و قیمت خالص طلا در هنگام خرید و فروش محاسبه می شود.

 

کلیات مالیات بر ارزش افزوده طلا

رئیس اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران زمان اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده را براساس اعلام مسئولین سازمان امور مالیاتی دی‌ ماه سال 1400 عنوان کرده است.

با وجود نهایی شدن قانون جدید مالیات برارزش افزوده و ابلاغ آن در توسط رئیس جمهوری، این قانون تا ایجاد بسترهای لازم توسط سازمان امور مالیاتی همانند گذشته لازم الاجراست.

مکانیزه شدن صندوق فروش برای جلوگیری از تخلفات در طلافروشی‌ها تعبیه می‌شود که فروشنده اطلاعات مربوط به قیمت طلا، اجرت و سود را وارد سیستم می‌کند و قیمت نهایی توسط سیستم محاسبه می‌شود و این اطلاعات به سیستم مرکزی به عنوان ناظر ارسال می‌شود. 

صنف طلا و جواهر موظف گردید حداکثر ظرف دو ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون هم از پایانه های فروشگاهی استفاده کنند در صورتی که از پایانه های فروشگاهی مورد تائید سازمان استفاده نکنند با اقدام اتحادیه و همکاری نیروی انتظامی باید از همکاری واحدهای فاقد پروانه جلوگیری بعمل میآید.

 

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.