دوشنبه 24 شهریور 1399

پایان سوداگری سلاطین مسکن|سفته بازها شناسایی میشوند

پایان سوداگری سلاطین مسکن|سفته بازها شناسایی میشوند

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت و به نقل از وزیر راه و شهرسازی، با استفاده از اطلاعاتی که از سامانه املاک و اسکان به دست آمده، دلالانی که مالک واحدهای مسکونی متعددی هستند شناسایی شده اند.

این افراد که "سلاطین مسکن" خوانده شده اند تنها در شهر تهران مالک بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی بوده اند.

شناسایی سوداگران و دلالان بازار مسکن

با وجود آنکه در ابتدای سال 1399، شیوع ویروس کرونا و قرنطینه حاصل از آن، بازار مسکن را راکد کرده بود و حجم خرید مسکن به شدت کاهش یافته بود، هیچ نشانه ای از کاهش قیمت ها در این بازار مشاهده نشد.

در واقع، سوداگران حتی از این بیماری هم به عنوان فرصتی برای افزایش قیمت مسکن استفاده کردند.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر امکان وجود سلطان مسکن در این بازار، اظهار داشت که از طریق اطلاعاتی که از سامانه املاک و اسکان به دست آمده، دلالانی که بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی داشته باشند شناسایی شده اند.

وضع مالیات بر واحدهای مسکونی خالی

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت که حدود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد که این آمار مربوط به سال 1395 می باشد.

وی افزود تنها در شهر تهران حدود 500 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز تعداد واحدهای مسکونی خالی در ایران را 3 برابر میانگین متوسط جهانی دانست و اظهار داشت که تنها با وضع مالیات سنگین می توان این آمار را به حداقل کاهش داد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، سازمان امور مالیاتی با در اختیار داشتن سامانه املاک و اسکان، به زودی برگه های مالیاتی مربوط به واحدهای مسکونی خالی را منتشر خواهد کرد.

گمانه زنی ها نشان می دهد که احتمالاً طرح مالیات بر خانه های خالی از شهریور یا مهر ماه 1399 اجرائی شود.

بیشتر بخوانید
اعطای وام ودیعه مسکن به مستاجران

بر اساس این طرح، واحدهای با متراژ کمتر از 150 متر معاف از پرداخت مالیات می باشند.

مطابق با قانون اجاره، میزان مالیات دریافتی از واحدهای با متراژ بیش از 150 در تهران سالانه 3 الی 4 میلیون تومان می باشد.

این مبلغ برای واحدهای با متراژ بیش از 200 متر در سایر شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر، سالانه 2/1 میلیون تومان می باشد.

برخی صاحب نظران معتقدند که با توجه به اینکه بیشتر واحدهای عرضه نشده در بازار، متراژ کمتری از 150 دارند، اجرائی شدن این طرح درآمد زیادی برای دولت در پی ندارد.

با این حال، وزیر راه و شهرسازی بر این باور است که بیش از 60 درصد واحدهای معامله شده در ماه های اردیبهشت و خرداد متراژی بیش تر از 160 متر داشته اند و به این ترتیب پول های سوداگرایانه برای سرمایه گذاری وارد بخش مسکن شده اند.

انتظار می رود وضع مالیات بر خانه های خالی، علاوه بر ایجاد درآمد برای دولت، انگیزه برای عرضه این واحدها در بازار مسکن را افزایش داده و به کاهش قیمت در این بخش کمک نماید.

شناسایی واحد های خالی و مالیات بر آنها_ملک هفت

اعطای وام ودیعه به مستأجران

یکی از اقدامات دولت برای حمایت از مستأجران، اعطای وام ودیعه مسکن می باشد که قرار است در مرداد ماه 1399 اجرائی شود که پیش تر جزئیات مبلغ و چگونگی پرداخت آن مشخص نشده بود. وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد که دلیل این عدم اطلاع رسانی، پیشگیری از سوء استفاده دلالان مسکن بوده است.

در نهایت رئیس جمهور در روز چهارشنبه اول مرداد ماه، مبلغ این تسهیلات را تشریح کرد و به گمانه زنی ها پایان داد.

بنا به گفته ی رئیس جمهور، مبلغ این وام برای مستأجران کم درآمد در شهر تهران 50 میلیون تومان و برای سایر شهرهای بزرگ 30 میلیون تومان می باشد.

وی افزود سود این تسهیلات برای مستأجران 13 درصد می باشد. لازم به ذکر است که این وام به افرادی که حقوق ثابت دارند و افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند پرداخت می گردد.

با این وجود، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان نموده که این ارقام قطعی نبوده و به زودی جزئیات نهایی تسهیلات مسکن مستأجران اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است که این تسهیلات به تمامی مستأجران پرداخت نمی گردد بلکه این تسهیلات تنها به مستأجران واحدهای با متراژ کمتر از 75 متر در تهران و شهرهای بزرگ و واحدهای با متراژ کمتر از 100 متر در شهرهای کوچکتر ارائه می شود.

شرط دیگر جهت دریافت این تسهیلات، داشتن کد رهگیری اجاره می باشد؛ بنابراین با قولنامه های غیر رسمی نمی توان برای دریافت این وام اقدام نمود.

لازم به ذکر است که مبنای صحت سنجی اطلاعات متقاضیان دریافت این وام، سامانه اطلاعات یارانه بگیران می باشد.

این سامانه که بر روی تارنمای http://www.refahi.ir قابل دسترسی است از طرف وزارت رفاه برای جمع آوری و مشاهده اطلاعات حساب یارانه طراحی شده است.