پنجشنبه 28 اسفند 1399

صدور برچسب انرژی برای ساختمان‌ها

صدور برچسب انرژی برای ساختمان‌ها

میزان مصرف انرژی در ساختمان‌ها از مسائل پراهمیتی است که نیاز به برنامه‌ریزی و توجه کافی دارد. هرساله میزان قابل‌توجهی از انرژی کشور در ساختمان‌ها به هدر می‌رود که ایجاد راهکار مناسب برای مصرف بهینه انرژی می‌تواند کارگشا باشد.

جزئیات طرح صدور برچسب انرژی برای ساختمان ها

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، ازجمله اقداماتی که از چند سال گذشته در بحث ساختمان‌سازی مطرح‌شده است استفاده از پنجره‌های دوجداره است که تا حد زیادی به این بحث کمک می‌کند.

به‌تازگی نیز طرحی از سوی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران ارائه‌شده است که طبق آن ساختمان‌ها شناسنامه انرژی می‌گیرند و سازندگی که بهینه سازی مصرف انرژی را در ساختمان به‌ خوبی اجرا کنند تسهیلاتی دریافت خواهند کرد. این طرح‌ها از سال گذشته در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران مطرح شده است؛ که یکی تهیه شناسنامه انرژی برای ساختمان است که منجر به صدور برچسب انرژی برای ساختمان خواهد شد.

ساختمان نیز مانند کالاهای دیگر دارای برچسب انرژی است و آمارها نشان می‌دهد که 40 درصد آلودگی شهرها ناشی از آلودگی تولیدی ساختمان‌ها است و آنچه روشن است بحث برچسب انرژی برای ساختمان‌ها در سالهای گذشته مورد غفلت قرار گرفته است.

به همین علت تصمیم گرفته شد که طرح صدور برچسب انرژی برای ساختمان‌ها اجرا شود. این امر مستلزم وجود زیرساخت‌های است که مهم‌ترین آن صدور شناسنامه انرژی برای ساختمان‌ها است. یکی از اهداف اداره کل ساختمان شهرداری برای سال 99 تهیه شناسنامه برای ساختمان‌های شهر تهران است که زیرساخت‌های آن نیز تا حدی آماده‌شده است.

برای تهیه مبنای علمی آن نیز مقررات ملی ساختمان و مبحث 19 ویرایش شد. بر اساس ویرایش جدید مبحث 19 ساختمان‌ها به سه دسته تقسیم شدند دسته اول ساختمان‌هایی هستند حداقل استاندارها برای مصرف بهینه انرژی را رعایت کرده‌اند.

دسته دوم ساختمان‌هایی هستند که به‌طور متوسط مصرف بهینه انرژی را رعایت کرده‌اند و دسته سوم ساختمان‌هایی هستند که حداکثر استفاده بهینه از انرژی را دارند.

مبحث 19 مقررات ملی ساختمان چیست

مبحث 19 مقررات ملی ساختمان شاید به زعم بسیاری از مردم باعث افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز خانه شود اما اگر این مقررات به‌درستی در ساختمان‌ها پیاده شود باعث کاهش هزینه‌های ساخت و همچنین کاهش هزینه‌های ساختمان در بحث انرژی خواهد شد.

مقررات مبحث 19 در سال 1370 به تصویب هیئت وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان‌ها الزامی شد. این مبحث تاکنون چندین بار ویرایش شده است که آخرین بار در سال 81 تغییراتی در آن صورت گرفته و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ ‌شده است.

اجرای این مقررات برای ساختمان‌های دولتی اجباری است و از سال 83 برای ساختمان‌هایی که توسط بخش خصوصی در تهران و شهرهای تابعه ساخته می‌شوند نیز اجباری شده است. این قوانین به‌تدریج برای شهرستان‌های دیگر نیز الزامی خواهد شد. عایق‌کاری دیوارهای ساختمان، نصب پنجره‌های دوجداره، عایق کردن کانال‌های هوا، عایق‌های دستگاه‌های آب گرم و لوله‌ها، نصب شیرهای هوشمند و ترموستاتیک ازجمله این اقدامات است.

ساختمان‌های بهینه تخفیف در عوارض ساختمانی دریافت می‌کنند

طبق اقدامات انجام‌گرفته دولت و شهرداری از ساختمان‌هایی که مصرف انرژی بهینه دارند حمایت خواهند کرد. از سال گذشته با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت راه شهرسازی و نظام‌مهندسی اقدامات لازم صورت گرفته است تا طرح صدور شناسنامه انرژی ساختمان‌ها شروع شود.

تهیه این برنامه در مراحل آخر قرار دارد ولی به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ نشده است. هنوز زیرساخت‌های لازم برای شروع اجرای این طرح آماده نشده است و پیش‌بینی می‌شود نیمه دوم امسال به ساختمان‌ها شناسنامه انرژی داده شود.

همچنین برای حمایت و تشویق سازندگان با هماهنگی شورای شهر تهران قرار شد که ساختمان‌هایی که حداکثر مصرف بهینه انرژی را رعایت می‌کنند 10 درصد در عوارض شهرداری تخفیف دریافت کنند. اگر این قانون به‌صورت مصوبه قانونی در مجلس درآید شهرداری می‌تواند برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها یارانه دریافت کند.

طبق قانون هر سازمان دولتی که بتواند درزمینهٔ بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدامی انجام دهد از سوی دولت یارانه دریافت خواهد کرد. درواقع به این شکل شهرداری تخفیف عوارض را به‌صورت یارانه از دولت پس خواهد گرفت.

نتایج مثبت طرح برچسب انرژی برای ساختمان

یکی از نتایج مثبتی که این طرح دارد صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که هم برای مردم مفید است و هم برای دولت. در حال حاضر بحثی که در دولت مطرح است واقعی ساز قیمت حامل‌های انرژی است. در حال حاضر دولت یارانه سنگینی را برای گاز و برق پرداخت می‌کند؛ اما با توجه به کمبود بودجه و احتمال قطع شدن یارانه‌ها با واقعی سازی قیمت‌ها این اقدامات ساختمان‌ها در بهینه‌سازی مصرف انرژی نمود خواهد داشت.

سیاست‌های کلان دولت به‌سوی حذف یارانه‌های انرژی است و بهینه‌سازی ساختمان‌ها برای مصرف صحیح انرژی می تواند در آینده نزدیک فواید خود را نشان دهد.

هزینه‌های مصرفی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی شاید در بازه زمانی 5 تا 10 سال به ساکنان برگردد اما اگر قیمت انرژی گران شود در کوتاه‌مدت تأثیر خود را نشان خواهد داد. درحالی‌که این مقررات هنوز به‌صورت قانون درنیامده و هیچ‌گونه الزامی برای رعایت آن وجود ندارد برخی از سازندگان به نام و حرفه‌ای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها را مدنظر قرار داده‌اند.

این سازندگان با برند سازی سعی می‌کنند از دیگر سازندگان یک گام جلوتر باشند و در آینده نزدیک نیز تأثیرات آن را خواهند دید.