جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
  • شنبه 24 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4419
  • منبع : دنیای اقتصاد

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

آغاز طرح پیش فروش متری مسکن با اوراق سلف موازی

آغاز طرح پیش فروش متری مسکن با اوراق سلف موازی

علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اعلام کرد که طرح پیش فروش متری مسکن از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد اجرایی خواهد شد. با تصمیم رئیس سازمان بورس و معاون وزیر راه و شهرسازی مقرر شد که این طرح در بورس کالا راه‌اندازی شود.

پیش خرید خانه بصورت متری امکان پذیر شد!

اخیرا روش‌های متنوعی برای ورود مسکن به بازار بورس صورت گرفته است. در این طرح افرادی که قصد خرید خانه را دارند می‌توانند وارد این بازار شوند. ممکن است برخی از افراد امکان خرید یک مسکن به طور کامل را نداشته باشند و طرح پیش فروش متری مسکن می‌تواند کمک بزرگی برای آنان باشد.

چگونگی اجرای طرح پیش فروش متری مسکن

در این طرح با توجه به پیش فروش متری مسکن، فرد می تواند چند متر از یک مسکن که توان مالی آن را دارد خریداری کند و به مرور به آن بیفزاید تا در نهایت نیز بتواند مالک یک منزل مسکونی به طور کامل باشد. این طرح باعث می‌شود بسیاری از افراد صاحب خانه شوند و از تورم و رشد بازار عقب نمانند.

سازنده مسکن می‌تواند ملک خود را به صورت متری پیش فروش کند و خریدار نیز می‌تواند به مرور زمان به مقدار خرید خود بیفزاید. یکی دیگر از مزیت‌های این طرح آن است که مقدار پیش خرید شده نسبت به نوسانات بازار تغییر می‎کند و احتمال رشد قیمت‌ها نیز در این بازار بسیار بالاست.

اگر خریدار قصد خرید سهم خود را داشته باشد نیز می‌تواند تا زمان تحویل مسکن سهم خود را به صورت اوراق به فروش برساند. واژه‌ای که در این‌جا به کار می‌رود «سلف استاندارد موازی» است که بدان معناست که در زمان تحویل ملک خریدار می‌تواند ما‌به‌التفاوت را پرداخت کند و صاحب کل ملک شود یا می‎تواند سرمایه خود را با سودی که از پیش تعیین شده باز پس گیرد.

این طرح در جلسه‌ای که با حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شده بود مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. ابزار مالی‌ای که می‌توان در راستای اجرایی شدن این طرح به کار گرفت اوراق سلف موازی استاندارد است که تجربه خوبی نیز در این حوزه وجود دارد.

نحوه تحویل گرفتن واحد مسکونی در طرح پیش فروش

سازنده واحدهای مسکونی برای تامین مالی ساخت مسکن و یا پیش فروش ملک اقدام به عرضه اوراق سلف موازی استاندارد می‌کند. هر فردی می‌تواند با توجه به بودجه‌ای که دارد اقدام به خرید این اوراق کند. در زمان تحویل ملک اگر خریدار قصد خرید کل ملک را داشته باشد باید بتواند به انداره متراژ واحد مسکونی اوراق خریداری کند یا اوراقی که دارد را با سودی که از قبل مشخص شده به فروش برساند. اگر تا زمان تحویل ملک افزایش قیمتی نیز صورت بگیرد روی این اوراق اعمال می‌شود.

علیرضا ناصرپور هم‌چنین اعلام کرد که این طرح مناسب افرادی است که با این شرایط تورم نمی‌توانند صاحب خانه شوند. با کمک این طرح و اجرایی شدن آن بسیاری از افراد می‎توانند به صورت متری یک واحد مسکونی را پیش خرید کنند. هم‌چنین با اجرایی شدن این طرح سازندگان مسکن می‌توانند برای ساخت واحدهای مسکونی تامین مالی کنند.

اوراق سلف موازی استاندارد در گذشته در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است و برای اجرا شدن آن نیازی به تصویب مجدد نیست و می‌توان بر مبنای همان مصوبه طرح پیش فروش متری مسکن را آغاز کرد.

ورود پروژه‌های ساخت مسکن به بازار بورس ایران

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اذعان کرد که با توجه به اصلاحات قانون و حمایت از ساخت و عرضه مسکن، ازین پس حجم زیادی از پروژه‌های ساخت مسکن وارد بازار بورس می‌شود. از این طریق افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنند و با این کار، هم ارزش افزوده و هم سرمایه‌گذاری مطمئنی در بازار اقتصادی ایجاد می‌شود.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.