دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 02 شهریور 1399
  • دسته‌بندی:
  • خرید ملکی
  • کد خبر: 4559
  • منبع : اقتصاد آنلاین

افزایش خرید ملک با متراژ کم در تهران

افزایش خرید ملک با متراژ کم در تهران

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک، با گران شدن قیمت خانه و کاهش توان مردم برای خرید، بیشتر معاملات صورت گرفته در زمینه املاک، با متراژ کوچک، در حدود 40 تا 60 متر بوده است.

خرید خانه های با متراژ کم طی سال گذشته

 آمار معاملات مسکن در شهرهای بزرگ طی 14 ماه گذشته نشان می‌دهد که مردم به سمت خرید خانه‌های کوچک گرایش پیدا کرده‌اند، در حالیکه، میانگین واحدهای ساخته‌شده در حدود 130 متر است.

این امر باعث شده است که بیشتر خانه‌های کوچک خریدوفروش داشته باشند و خانه‌های بزرگ، سخت‌تر به فروش برسند.

 با اینکه انبوه‌سازان، از عدم توان خرید مردم برای خرید خانه با متراژ بالا خبر دارند، باز هم تمایل به ساخت خانه‌های متراژ بالا دارند و بیشتر به فکر منفعت خود هستند.

یکی از دلایل وجود خانه‌های خالی با متراژ بالا نیز همین مسئله است.

 

اعتقاد پیمانکاران در ساخت خانه های متراژ بالا

پیمانکاران و انبوه‌سازان معتقدند با توجه به قیمت زمین و مصالح در شهرهای بزرگ، مانند تهران ساخت خانه‌هایی با متراژ کمتر از 75 متر صرفه اقتصادی ندارد و تمایلی برای این کار ندارند. اگر به دفاتر املاک در مناطق شمالی شهر تهران سر بزنید با انبوهی از فایل‌های خانه های متراژ بالا روبه‌رو می‌شوید که با داشتن قیمت‌های چند میلیاردی مشتری چندانی نداشته و بازار مسکن را به سمت رکود برده اند.

 

آمار معاملات مسکن در سال 99

در اردیبهشت‌ماه سال 99 نزدیک به 11 هزار فقره معامله در زمینه مسکن در شهر تهران انجام شده است.

از این مقدار نزدیک به 2 هزار فقره خانه‌هایی با متراژ 40 تا 60 متری بوده‌اند.

 رتبه دوم، از آن خانه‌های 60 تا 80 متری با 2 هزار و 458 فقره است.

درحالی‌که سال گذشته، در مدت مشابه، بیشترین معاملات صورت گرفته در متراژهای 60 تا 80 متری بوده و واحدهای 40 تا 60 متری در رتبه دوم قرار داشتند.

معاملات انجام‌شده در فروردین‌ماه نیز شرایط مشابهی دارند.

در فروردین‌ماه امسال، با وجود بیماری کرونا و قرنطینه، از هزار و سیصد معامله صورت گرفته، 260 فقره، بیشترین معامله مسکن در متراژ های 60 تا 80 متری بوده اند.

رتبه بعدی مربوط به خانه‌های 40 تا 60 متری با 240 فقره معامله بوده است.

 این نسبت، در سال گذشته و در فروردین‌ماه تغییر چندانی نداشته است و خانه‌های 60 تا 80 متری در رتبه نخست خرید مسکن قرار داشته‌اند. این متراژ با 830 معامله بیشترین تقاضا را داشته است و خانه‌های 40 تا 60 متری با 760 معامله در رتبه دوم قرار داشتند.

 

بررسی گزارش معاملات مسکن در سال 97

کمی که عقب‌تر برویم به اسفندماه سال 97 می‌رسیم که تعداد معاملات انجام‌شده نزدیک به 10 هزار مورد بوده است. در اسفند 97 نیز خانه‌های 60 تا 80 متری بیشترین تقاضا را داشتند و با 3 هزار فقره در رتبه اول قرار گرفته بودند؛ و بعد از آن نیز واحدهای 40 تا 60 متری بیشترین تقاضا را داشتند.

خانه‌های با متراژ متوسط 80 تا 100 متری نیز در رتبه سوم معاملات در اسفندماه قرار داشتند.

با نگاهی به آمار دی و بهمن می‌بینیم که این وضعیت همچنان پایدار بوده و خانه‌های 60 تا 80 متری همچنان در صدر لیست تقاضا برای خرید، قرار دارند.

اما روند معاملات مسکن در کلان‌شهر تهران حاکی از آن است که، توان خرید مردم در سال گذشته مدام کمتر شده و خانه‌های 40 تا 60 متری و یا کمتر از 40 متری، مورد تقاضای مردم پایتخت نشین است.

 البته در سال‌های گذشته خانه‌های با متراژ 60 تا 80 متری، 80 تا 100 و 100 تا 120 متر مورد معامله قرار می‌گرفته است و همین امر سازندگان را برای ساخت خانه با متراژ بالا راغب کرده بود.

اما با توجه به افزایش پی‌درپی قیمت مسکن در سال‌های 97 و 98 و تورم شدید در اقتصاد، قدرت خرید مردم به‌یک‌باره کاهش شدیدی پیدا کرد و مردم بالاجبار به سمت خرید خانه‌های کوچک گرایش پیدا کردند.

 

بیشتر بخوانیم 
افزایش مبلغ وام خرید مسکن به ۱۶۰ میلیون تومان

 

تاثیر گرانی ارز بر خرید مسکن

با گران شدن ارز و کاهش ارزش پول ملی بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه و پس‌انداز خود به سمت خرید خانه هرچند کوچک روی آوردند تا بتوانند سرمایه‌گذاری مختصری در این بخش داشته باشند. این در حالی است که در سال‌های قبل مردم گرایش زیادی به خرید خانه‌های کوچک نداشتند.

 

 افزایش خرید خانه ها کم متراژ در تهران

بیشترین معاملات صورت گرفته در چه بازه‌ی قیمتی قرار داشته است؟

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه سال گذشته قیمت مسکن در شهر تهران به‌طور میانگین 17 میلیون تومان بوده است.

 اما بررسی معاملات صورت گرفته نشان می‌دهد که توان خرید مردم همچنان پایین بوده و خانه‌های 8 تا 12 میلیون تومانی با 2 هزار 127 فقره در لیست بیشترین معاملات صورت گرفته است.

بعد از آن خانه‌هایی با قیمت 12 تا 16 میلیون تومان در هر مترمربع قرار داشتند و نزدیک به 2 هزار فقره معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. خانه‌هایی با قیمت 16 تا 20 میلیون تومان نیز با 1500 فقره در رتبه سوم قرار داشتند و به‌طور میانگین 60 درصد معاملات کمتر از 20 میلیون در هر مترمربع بوده است.

 

خریداران مسکن واقعی بوده‌اند یا سرمایه‌گذار

بسیاری از کارشناسان بخش مسکن معتقدند سرمایه‌داران بیشتر به سمت خرید خانه‌های متراژ بالا گرایش دارند و سرمایه خود را در بخش مسکن و خرید خانه با متراژ بالا اختصاص می‌دهند اما عده‌ای دیگر از کارشناسان می‌گویند با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن و تورم بالا بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه خود به سمت خرید مسکن روی آورده‌اند و خرید خانه با متراژ کوچک نیز می‌تواند مبین این مسئله باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.