سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers

کاهش شدید قیمت مسکن در ترکیه، ارمنستان و دبی

کاهش شدید قیمت مسکن در ترکیه، ارمنستان و دبی

 ترکیه، ارمنستان و دبی مهم ترین و محبوب ترین مقاصد سرمایه گذاری ملکی برای ایرانی ها می باشند.

با وجود تقاضای بالای خرید ملک در این مناطق، تبعات شیوع ویروس کرونا و رکود حاصل از آن؛ دامن بخش مسکن این مناطق را نیز گرفته است.

به طوری که قیمت مسکن در ترکیه در سال 2020 نزدیک به 3.8 درصد کاهش داشته است؛ در ارمنستان و دبی نیز قیمت مسکن به ترتیب 6 درصد و 3.5 درصد در سال 2020 سقوط کرده است.

دلایل جذابیت خرید ملک در ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه گذاری ملکی خارجی ها به خصوص ایرانی ها می باشد؛ به طوری که به گفته قلی خسروی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک؛ ایرانی ها در سال گذشته تنها در شهر ازمیر ترکیه نزدیک به 8 هزار واحد مسکونی خریداری کرده اند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت نیز؛ تنها در 6 ماه ابتدایی سال 2020 ایرانی ها با خرید 2628 واحد مسکونی در این کشور، رتبه اول خرید ملک را در میان سرمایه گذاران خارجی املاک این کشور به دست آورده اند.

همچنین در سال 2020، اتباع عراق با خرید 6 هزار و ۶۷۴واحد مسکونی رتبه دوم، اتباع روسیه با خرید 3 هزار و ۷۸ واحد مسکونی رتبه سوم، اتباع افغانستان با خرید یک هزار و ۹۲۹ واحد مسکونی رتبه چهارم و اتباع قزاقستان با خرید یک هزار و ۱۷۱ واحد مسکونی رتبه پنجم را در خرید املاک ترکیه به دست آورده اند.

از جمله مهم ترین دلایل گرایش به خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها می توان به کاهش ارزش پول ترکیه در مقابل دلار و اعطای حق شهروندی ترکیه با خرید ملک اشاره نمود.

به طور کلی بر اساس آمار سال 2019؛ حدود 4 هزار و 190 ملک در این کشور توسط خارجی ها خریداری شده است. که از این میان، استانبول با داشتن سهم 1 هزار و 90 واحدی در فروش املاک به خارجی ها رتبه اول محبوب ترین شهر ترکیه برای سرمایه گذاران ملکی خارجی را به خود اختصاص داده است.

شایان دکر است که سهم خارجی ها در سرمایه گذاری در املاک استانبول 44.3 درصد و سهم آن ها در سرمایه گذاری در املاک آنتالیا 21.2 درصد برآورد شده است.

سقوط قیمت ملک در ترکیه

با وجود تقاضای بالای خرید ملک در این کشور، تبعات شیوع ویروس کرونا و رکود حاصل از آن؛ دامن بخش مسکن ترکیه را نیز گرفت. به طوری که بر اساس تازه ترین اطلاعات به دست آمده، قیمت مسکن در ترکیه در طول یک سال اخیر حدود 3.8 درصد افت داشته است.

از جمله گران ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک می توان به موغله، استانبول، ازمیر، چناق قلعه و بالیکسیر اشاره نمود. به طوری که متوسط قیمت ملک در شهرهای موغله، استانبول و ازمیر به ترتیب نزدیک به 746، 703 و 477 دلار برآورد شده است.

جذابیت خرید ملک در ارمنستان

یکی دیگر از مقاصد سرمایه گذاری ملکی خارجی ها به خصوص ایرانی ها در سال های اخیر ارمنستان می باشد. یکی از دلایل محبوبیت این کشور برای خرید ملک آن است که سرمایه گذاران می توانند مالک و صاحب اختیار کامل ملک خود باشند؛ هم چنین مالیات بر املاک و مستغلات در این کشور وجود ندارد.

همچنین افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات در ارمنستان هستند می توانند مجوز اقامت موقت یا دائمی را به واسطه خرید مسکن در ارمنستان به دست آورند. درخواست برای اعطای حق شهروندی در ارمنستان از طریق خرید ملک نیز بعد از سه سال اقامت صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید
بررسی خطرات خرید ملک در ترکیه

کاهش قیمت مسکن در ارمنستان

بازار مسکن ارمنستان در فاصله سال های 2002 تا 2008 رشد قابل توجهی داشت؛ به طوری که قیمت مسکن در این کشور در این مدت نزدیک به 570 درصد رشد کرد. با این حال، پس از وقوع بحران مالی در جهان، ارمنستان نیز با کاهش قیمت مسکن مواجه شد.

در سال های 2017 تا 2019 نیز قیمت مسکن در این کشور رشد مناسبی داشت؛ به طوری که در سال 2017 قیمت ملک در این کشور نزدیک به 18.8 درصد و در سال 2018 حدود 15.7 درصد افزایش یافت.

اما شیوع ویروس کرونا موجب ریزش 6 درصدی قیمت مسکن در این کشور در سال 2020 شد؛ حتی پیش بینی می شود که این کاهش قیمت سنگین مسکن در ماه های ابتدایی سال 2021 نیز ادامه یابد.

جذابیت خرید ملک در دبی

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ ثبات اقتصادی، داشتن بیش از 600 مرکز تفریحی در دبی، دریافت کارت طلایی اقامت طولانی مدت به سرمایه گذاران و نبود مالیات بر درآمد از جمله دلایل جذابیت مهاجرت به دبی و خرید ملک در این شهر می باشد.

گفته می شود که پاسپورت امارات قوی ترین پاسپورت دنیا به شمار می رود و افراد با داشتن پاسپورت این کشور می توانند بدون داشتن ویزا به 196 کشور مسافرت کنند؛ این مسئله عامل انگیزشی قدرتمندی برای مهاجرت به دبی و خرید ملک در این منطقه می باشد.

کاهش قیمت مسکن در دبی

دبی نیز که سومین مقصد ایرانی ها برای سرمایه گذاری ملکی به شمار می رود؛ در سال 2020 با کاهش 2.1 درصدی قیمت مسکن مواجه بوده است.

آمارها نشان می دهد که در سه ماه نخست سال 2020 به طور متوسط قیمت ملک در این شهر 3.5 درصد کاهش داشته است. البته اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی امارات نیز نشان می دهد که کاهش قیمت مسکن در سه ماه سوم سال 2020 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.9 درصد کندتر بوده است.

همچنین گفتنی است که با توجه به کشف واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون عمومی پیش بینی می شود که کاهش قیمت مسکن در سال 2021 با سرعت کم تری ادامه یابد.

آدیتی گوری، رئیس مشاوره و تحقیقات استراتژیک ماکسول در دبی بر این باور است که بهبود شرایط اقتصادی و موفقیت آمیز بودن واکسیناسیون علیه ویروس کرونا موجب بهبود روند بازار مسکن خواهد شد. کارشناسان نیز تخمین زده اند که متوسط قیمت مسکن در سال 2021 کاهش 2.1 درصدی خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.