پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • شنبه 10 اسفند 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4180
  • منبع : فارس

افزایش تقاضا، قیمت مسکن را افزایش داد

افزایش تقاضا، قیمت مسکن را افزایش داد

در حالیکه قدرت خرید درخواست کنندگان ملک روز به روز در حال کاهش است گزارش دو روز پیش بانک مرکزی مبنی بر رشد معاملات و قیمت ملک در دو ماه اولیه زمستان تعجب مردم ودرخواست کنندگان ملک را برانگیخت.

به گزارش ملک هفت به نقل از فارس، بانک مرکزی دو روز پیش گزارشی ارائه داد که در آن ذکر شده بود طی ۱۱ ماهه اولیه سال جاری ارزش معاملات واحدهای مسکونی در پایتخت ۸۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان بوده که افزایش ۶.۴ درصدی نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته نشان می‌دهد.

نکته جالب گزارش ورود متوسط قیمت هر متر مربع ملک به کانال 14 میلیون تومان بود. چرا که ماه‌ها بود متوسط قیمت ملک در کانال 13 میلیون تومان باقی مانده بود.

کارشناسان و فعالان بازار ملک افزایش میزان معاملات و قیمت ملک را در بهمن ماه از چند زاویه بررسی کرده و می گویند مهمترین علت افزایش قیمت ملک رشد نقدینگی و رشد قیمت مصالح ساختمانی میباشد.

ترس فروشنده ها از فروش ملک

بیشتر مشاوران املاک  می گویند که این روزها و بعد از یک رشد قیمت جزئی برخی از مالکان از فروش ملک خود منصرف شده اند و اعلام مینمایند که نرخ دلار در حال رشد است و با توجه به این احتمال که قیمت ملک افزایش یابد و دیگر با همان قیمت فروخته شده نتوانیم ، ملک مورد نظر را خریداری کنیم، از فروش ملک می ترسیم.

یکی از مشاوران املاک در جنوب تهران حمید الله یاری اظهار کرد: وقتی رشد قیمت ملک در دی ماه و بهمن ماه رخ داد هنوز نرخ ارز افزایشی نشده بود اما وقتی دلار به یکباره جهشی شد برخی از مالکان با این تصور که قیمت ملک افزایش پیدا خواهد کرد از فروش انصراف دادند و حتی پاسخگوی تلفن های خود هم دیگر نمیباشند.

تحلیل‌های متفاوتی از کارشناسان برای افزایش قیمت ملک در دوره ای که قدرت خرید مسکن کاهش یافته دارند.

رشد قیمت مصالح ساختمانی و نرخ دلار موجب رشد قیمت ملک می شوند

 کارشناسان مسکن و دبیر علمی طرح جامع مسکن فردین یزدانی چند علت مهم را بر افزایش قیمت ملک دخیل می داند.

وی اظهار کرد: اولین علت افزایش قیمت ملک رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص میلگرد و آهن در چند ماه قبل است. چرا که رشد نهاده‌های تولید ملک به خصوص آهن و میلگرد بر هزینه اتمام یافته ملک خواهد افزود.

یزدانی گفت: ارزش اقتصادی ساختمان وقتی بالا می رود بدون شک قیمت ملک نیز رو به افزایش خواهد بود و این حتی شامل ساختمان‌هایی که قبلا ساخته شده‌اند هم خواهد شد و این موضوع یکی از علت های افزایش قیمت ملک در دو ماه قبل است.

 دبیر علمی طرح جامع ملک با تاکید بر اینکه مسائلی باعث شد تا نرخ دلار روند افزایشی به خود بگیرد و از طرف دیگر در جامعه نقدینگی افزایش چشمگیری پیدا کند، اظهار کرد: حال بهترین نقطه برای سرمایه گذاری و تبدیل سرمایه به دارایی می تواند در این روزها ملک باشد. به همین منظور تبدیل پول به ملک و سپس دلار می تواند برای هر فردی وسوسه کننده باشد.

این کارشناس ملک اظهار کرد: اگر نقدینگی در جامعه رشد پیدا نمیکرد قیمت مصالح ساختمانی بالا نمی رفت و به تبع آن قیمت پایان یافته ملک و در نهایت قیمت ملک افزایش پیدا نمی کرد.اقتصادی که افزایش منفی دارد ورود نقدینگی  قطعا می تواند نگران کننده و تورم زا در هر بخشی به خصوص ملک باشد.

ورود نقدینگی به بازار ملک، تلاطم و تشدید قیمت‌ها

از طرف دیگر مجید کیان‌پور عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه ورود نقدینگی به بازار ملک یک شمشیر دو لبه است اظهار کرد: اگربا برنامه ریزی نقدینگی به سمت بازار ملک و تولید مسکن هدایت شود، آن وقت می توان به رشد تولید و خروج واقعی بازار از رکود امید داشت.اما در حال حاضر خلاء سرمایه گذاری و ورود نقدینگی به بازار ملک موجب شده که این حوزه دچار رکود سنگین و شدیدی شود.

کیانپور ادامه داد: با ورود نقدینگی به بازار ملک، رشد تلاطم و تشدید قیمت‌ها را در بازار خواهیم داشت، همان طور که در دو سال اخیر شاهد بودیم که کاهش ارائه ملک و رشد ورود نقدینگی موجب بروز تلاطم شد.

وی تاکید کرد: مردم برای حفظ ارزش پول و سرمایه خوددر آن دوره اقدام به خرید گسترده ملک کردند و عملا ملک از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شد، بنابر این نمی توان تبعات ورود نقدینگی به بازار را نادیده گرفت.

افزایش درخواست قیمت مسکن را افزایش داد

اما نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک حسام عقبایی  رشد مراجعات در دی و بهمن را علت رشد قیمت ملک دانسته و می گوید: انتخابات مجلس شورای اسلامی باعث شد تا درخواست کنندگان واقعی خرید ملک و درخواست کنندگانی که قصد سرمایه‌گذاری داشتند در دی‌ماه و بهمن‌ماه و قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی به بازار ملک مراجعه نمایند و همین رشد مراجعات موجب رشد معاملات و قیمت ملک شد.

وی با تأکید بر اینکه میزان افزایش قیمت ملک نسبت به میزان رشد معاملات کمتر بوده  تاکید کرد: پیشوازی درخواست کنندگان ملک از خرید ملک چه برای خرید و چه برای سرمایه‌گذاری باعث شد تا بعد از رشد تعداد معاملات مسکن، مالکان با دیدن رشد تقاضا قیمت‌های خود را بالا ببرند.

رشد مراجعات و معاملات ملک قیمت را بالا برد

از طرف دیگررئیس سابق انجمن انبوه سازان حسن محتشم با اشاره به اینکه واهمه درخواست کنندگان ملک از افزایش قیمت در سال 99 باعث شده تا میزان مراجعات و معاملات بالا برود ، اظهار کرد: ترس از کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا مقداری از سرمایه‌ها به سمت ملک کوچ کند.

او می گوید که همه ساله با نزدیک شدن به پایان سال درخواست کنندگان واقعی خرید ملک و خریدارانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند تلاش می‌کنند که به تورم سال آتی برخورد نکنند به همین علت در تدارک خرید ملک در ماه‌های پایانی سال برمی‌آیند.

محتشم با اشاره به اینکه این اقدام درخواست کنندگان خرید ملک برای در امان ماندن از افزایش قیمت حتی در حدّ نرخ تورم است، اظهار کرد: وقتی این تفکر وجود دارد و تجربه هم نشان داده که بازار ملک به این موضوع عادت کرده می‌بینیم که میزان مراجعات و معاملات بالا میرود و به تبع آن قیمت ملک رشد مینماید.

 این روزها بیشتر مواردی که می تواند در اقتصاد کلان متاثر باشد در حال سر باز کردن است.عبور نقدینگی از مرز 2000 هزار میلیارد تومان ،رشد نرخ ارز و رشد قیمت مصالح ساختمانی به طور مشخص بر قیمت نهایی و حتی جو روانی بازار ملک کافی است تا قیمت ملک را حتی علیرغم کاهش قدرت خرید ملک  رشد دهد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.