پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • پنجشنبه 22 اسفند 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4198
  • منبع : اقتصاد آنلاین

تحولات بازار مسکن ایران در اسفند

تحولات بازار مسکن ایران در اسفند

با توجه به بررسی ها و آنالیز بازار مسکن ، به جز تهران بزرگ، در شهرستان های مختلف ایران ،دربهمن ماه بیش از 50 درصد از معاملات و خرید و فروش های مسکن، تحت تاثیر عید و تبدیل مسکن بوده است و نه تورم و افزایش نرخ ارز.

تغییر و تحول در بازار املاک در دو قدمی عید

 

بازار معاملات خرید مسکن همچنان پس از دو ماه متوالی روند صعودی دارد.

آمار و ارقام روند خرید و فروش ملک در استان های ایران  حاکی از این است که در بهمن 98 ، نرخ خرید و فروش املاک مسکونی در اکثریت شهرهای ایران در مقایسه با بهمن 97 ، بدون در نظر گرفتن استان تهران ، حدود یازده درصد رشد داشته است.

طبق آمارها، در ماه دی‌ سال 98 برای اولین بار در طول سال، میزان معاملات خریداری مسکن در این شهرها در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد داشته است.

همچنین در شهر تهران نیز این میزان ۴۸ %  افزایش داشته است.

از دیدگاه کارشناسان مسکن عامل اساسی رجوع خریداران مسکن به بازار شهرها، وام‌های جدیدی میباشد که در حال اعطا هستند.

فعالان بازار املاک در شهرهای ایران اساسی ترین علت کم شدن سرعت رشد تعداد معاملات خریداری مسکن در شهرها در بهمن 98 را به آثار روحی و روانی ، که از بالا رفتن شدید نرخ ارز در بهمن 98 منجر میشوند ،مربوط میدانند.

تغییرات بالارونده قیمت ارز در اواسط زمستان 98 از نقطه نظر فعالان بازارمسکن در سراسر کشور، باعث نگرانی فروشندگان درباره احتمال زیاد افزایش قیمت ساخت وساز ملک و نهایتا بالا رفتن قیمت ملک و مسکن در روز ها و ماه ‌های آینده، شده است.

در این شرایط، اکثر فروشندگان املاک در بهمن 98 دو رفتار متفاوت را از خود بروز دادند:

  • عده‌ای از فروشندگان ملک موقتا از فروش واحدهای خود خودداری و فایل ‌های املاک خودشان را از لیست مشاورین املاک خارج نمودند.
  • عده ای دیگر نیز به علت انتظار بالا رفتن درصد تورم، قیمت های ملک خود را برای فروش افزایش دادند.

کم شدن معرفی ملک به بازار فروش، به علت رفتارهای متفاوت فروشنده‌ها در بهمن‌ماه 98، منجر به کاسته شدن سرعت افزایش تعداد معاملات مسکن شد.

همچنین موارد زیادی وجود دارد که خریداران قیمت های درخواستی فروشندگان مسکن را  برای امکلاک خود ، نامعقول وبالا دانسته و لذا بازار فروش مسکن در بهمن ماه به سمت کسادی غیر منتظره پیش رفت.

در شهر های کوچکتر،که اکثریت شهرهای ایران را شامل میشود، تحمل مردم و خریداران نسبت به تورم و افزایش قیمت سریع و متداوم بسیار پایین تر از شهر های بزرگ و کلان شهر ها میباشد.

در حالی که تعداد معاملات مسکن در شهر ها بالا رفته ،با این حال سرعت افزایش تعداد خرید و فروش املاک و مسکن در شهرستان ها نسبت به ماه قبل، یعنی دی ماه 98 ، کمی پایین تر آمده است.

در حال حاظر افراد فعال و متخصص در بازار مسکن کشور اظهار دارند:

این در حالیست که اگر قیمت ارز و دلار در این ماه دچار افزایش سریع نمیشد، و توقعات و انتظارات فروشندگان مسکن از قیمت  ملک خود بالا نمیرفت، در حالت عادی میزان افزایش تعدد فروش ملک نسبت به ماه قبل بیشتر میبود.

با توجه به بررسی ها و آنالیز بازار مسکن ، به جز تهران بزرگ، در شهرستان های مختلف ایران ،دربهمن ماه بیش از 50 درصد از معاملات و خرید و فروش های مسکن، تحت تاثیر عید و تبدیل مسکن بوده است و نه تورم و افزایش نرخ ارز.

اما جالب است بدانیم که در ماه جاری حضور افراد به اصطلاح سفته باز ! در بازار خرید و فروش ملک شهرستان ها به 50% میزان قبل کاهش پیدا کرده است. که البته شهر تهران، این بار از این قاعده مستثنی نیست!

به طوری که در ماه های قبل تا بیش از 70 درصد معاملات مسکن کشور توسط این افراد و رد و بدل کردن سفته انجام میگرفت، اما در بهمن 98 این آمار به 50 درصد معاملات کل مسکن کاهش یافته است.

البته شاید این تغییر و تحول در روش خرید و فروش ملک، اثری مثبت در روند سلامت معاملات ملکی سطح کشور داشته باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.