سه شنبه 19 اسفند 1399
Flowers
  • شنبه 24 اسفند 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4207
  • منبع : دنیای اقتصاد / بانک مسکن

افزایش پرداخت وام مسکن

افزایش پرداخت وام مسکن

در بهمن ماه 98 در بخش تسهیلات خرید مسکن، افزایش تقاضای تسهیلات ،چه در تهران و چه در سایر شهرها ، باعث پرداخت ۱۷ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش کل بیشتر از هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن گردید.

تعداد کل تسهیلات پرداخت شده جهت خرید مسکن در بهمن ماه 98 حدود ۹% نسبت به همین ماه در سال قبل افزایش پیدا کرده است.

به گونه ای که در ماه بهمن، و البته در تهران، معاملات خرید مسکن ۴۹ درصد افزایش یافت

پرداخت تسهیلات خرید مسکن افزایش یافت

طبق گزارشاتی که از گروه صنفی بنگاه داران به دست کارشناسان پایگاه خبری ملک هفت رسیده است،

بر خلاف چندین ماه گذشته که تقاضای تسهیلات مسکن در بازار بسیار پایین آمده بود، در ماه اسفند استقبال بیشتری از این تسهیلات ملکی میشود.

 

براساس گزارشات پایگاه خبری بانک مسکن درباره آمار و ارقام مرتبط با پرداخت انواع مختلف تسهیلات در بهمن 98 ، در ماه میانی زمستان امسال،تعداد ۶۲ هزار و ۱۲۶ فقره تسهیلات بانکی از انواع متفاوت ، توسط شعبه های بانک مسکن در سراسر ایران به متقاضیان تسهیلات، پرداخت گردید.

ارزش کل تسهیلاتی که در بهمن ماه امسال پرداخت شده است، معادل مبلغ ۳ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان میباشد.

بانک مسکن در بهمن 98 از نظر میزان مبلغ کل تسهیلات پرداختی خود، رشدی در حدود تقریبا ۴/ ۷۷ درصد از خود نشان داد که البته  این افزایش مدیون عملکرد هر دو حوزه میباشد.

زیرا درصد قابل‌ توجهی از این افزایش در ماه قبل، به علت افزایش درخواست خرید مسکن به بازار از طریق بازیابی توان تسهیلات خرید مسکن بوده است.

در بهمن ماه 98 در بخش تسهیلات خرید مسکن، افزایش تقاضای تسهیلات ،چه در تهران و چه در سایر شهرها ، باعث پرداخت ۱۷ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش کل بیشتر از هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن گردید.

تعداد کل تسهیلات پرداخت شده جهت خرید مسکن در بهمن ماه 98 حدود ۹% نسبت به همین ماه در سال قبل افزایش پیدا کرده است.

به گونه ای که در ماه بهمن، و البته در تهران، معاملات خرید مسکن ۴۹ درصد افزایش یافت.

در سایر شهرهای دیگر هم به‌ علت جابه‌جایی ‌ها و بازار شب عید و نیز خرید و فروش های سرمایه‌ای و سرمایه گذاری میزان کل معاملات خرید و فروش ملک افزایش پیدا کرد.

افزایش تعداد معاملات مسکن که نشان دهنده ی افزایش درخواست مفید در این بازار میباشد، تا حدود زیادی اثر گرفته از بهتر شدن حداکثر میزان تسهیلات خرید مسکن در طول جندین ماه اخیر است.

مشاهده میکنیم که بانک مسکن در 6 ماه دوم سال جاری، سقف تسهیلات خرید مسکن از طریق اوراق را افزایش داده است.

همچنبن همزمان با این افزایش سقف ، به تسهیلات جعاله مسکن را نیز قدرت بیشتری داد.

و به علت این که دریافت این دو نوع تسهیلات به طور همزمان برای خرید مسکن ، البته طبق قوانین و دستورات مشخص، ممکن میباشد،

افزایش سقف‌های این دو تسهیلات به طور همزمان باعث افزایش تحرکات و فعالیت های معاملا تی در بازار این روزهای خرید مسکن گردید.

بانک مسکن از آغاز امسال تا پایان ماه بهمن سال جاری، به طور کلی حدود ۵۳۵ هزار و ۳۳ فقره از انواع تسهیلات ساخت مسکن، خرید مسکن و جعاله مسکن به متقاضیان آنها در قسمت مسکن و ساختمان و نیز سایر بخش ‌های مختلف پرداخت نمود.

ارزش کل تسهیلات پرداختی بانک مسکن در امسال که تا به امروز اعلام شده است ، نزدیک به ۲۴ هزار میلیارد تومان میباشد.

این مقدار ، از نقطه نظر ارزش اصل تسهیلات، افزایشی حدود ۸/ ۷ درصد نسبت به قبل دارد.

در سال جاری یعنی 1398 شمسی، به علت بروز حوادث طبیعی و غیر طبیعی! متعدد نظیر سیل ، زلزله (و در این روزهای آخر شیوع ویروس جهانی کرونا ) در استان‌های مختلف کشور عزیزمان، قسمتی از اعتبارات ارزی بانک مسکن ، برای بازسازی مناطق و خانه‌های مسکونی روستاها و شهرهای مختلف ایران صرف شد.

اما با این وجود حمایت مالی اعتباری بانک مسکن از سرمایه‌گذاری ‌ها در زمینه ساختمانی در بافت‌ های فرسوده شهرهای بزرگ و کوچک و نیز تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی ‌ها و سایر متقاضیان مسکن مانع از عمیق شدن هرچه بیشتر رکود معاملات مسکن گشت.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.