پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 26 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4726
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

طرح واگذاری زمین 200 متری به 10 میلیون خانوار تکذیب شد

طرح واگذاری زمین 200 متری به 10 میلیون خانوار تکذیب شد

علیرغم آنکه طرح اقدام ملی مسکن هنوز به سرانجام نرسیده است، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در نشست راهبردی سپاه الغدیر استان یزد اظهار داشت که طرح دیگری به عنوان طرح واگذاری زمین در مجلس در حال ارائه است که به موجب آن بیش از 10 میلیون قطعه زمین به پنج دهک پایین جامعه اعطا می شود و تصمیم گیری درباره نحوه استفاده از آن نیز به خود افراد واگذار می گردد.

با این حال، عضو کمیسیون عمران مجلس اجرای چنین طرحی را تکذیب می کند و اظهار دارد که طرح جهش تولید مسکن در حال حاضر در دست بررسی می باشد.

صاحب خانه شدن مستأجران با  اجرای طرح واگذاری زمین

 بر اساس آخرین آمارهای در دسترس، بالغ بر 30 درصد خانوارهای کشور مستأجر هستند؛ بنابراین حدود 7 میلیون خانوار مستأجر در کشور وجود دارد؛ لذا در صورت اجرایی شدن طرح واگذاری زمین به 10 میلیون نفر و با فرض آنکه مشمولین این طرح، افراد بدون مسکن باشند می توان نتیجه گرفت که تمام مستأجران زمین دریافت می کنند و به طور بالقوه احتمال صاحب خانه شدن آن ها فراهم می گردد.

جوکار بر این باور است که با توجه به اینکه اقشار با درآمد پایین توان مالی برای شرکت در طرح های مسکن فعلی را ندارند با اجرایی شدن این طرح می توانند برای خود مسکن مناسبی تهیه نمایند.

با این وجود، نگاهی به سیاست ها و وعده های پیشین نشان می دهد که به پیامد مثبت چنین وعده و وعیدهایی نمی توان خوشبین بود.

مشکلات اقتصادی شش دهک جامعه

جوکار نماینده مردم در یزد و اشکذر و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور اظهار داشت که با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبان گیر مردم شده است؛ شاید تنها چهار دهک جامعه برای گذراندن زندگی دچار مشکل نباشند؛ اما شش دهک دیگر به سختی روزگار می گذرانند.

وی بر این باور است که در صورتی که این طرح اجرایی گردد علاوه بر رونق یافتن ساختمان سازی، بخش قابل

ملاحظه ای از مشکلات مردم نیز رفع می گردد.

بیشتر بخوانید
دردسرهای اجاره خانه و سکونت در محدوده طرح ترافیک

طرح جهش تولید مسکن

یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص طرح واگذاری زمین 200 متری به دهک های پایین جامعه اظهار داشت که در حال حاضر دو طرح برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه در مجلس ارائه شده که یکی از آن ها مربوط به جهش تولید مسکن می باشد.

وی افزود: طرح جهش تولید مسکن در راستای کنترل، نظارت و بهبود احداث مسکن در نظر گرفته شده است؛ اما در طرح واگذاری زمین به اعطای زمین 200 متری اشاره ای نشده است.

در این طرح قرار است که بخشی از 250 هزار هکتار زمینی را که در اختیار دولت و در محدوده شهرهاست به فروش رسانده و درآمد حاصل از آن به صندوق زمین و مسکن انتقال یابد.

اعطای وام مسکن با سود پایین از محل فروش زمین های دولتی

یوسفی تأکید کرد که با درآمد حاصل از فروش 250 هزار هکتار زمین دولتی و جمع آوری مالیات بر خانه های خالی می توان وام مسکن با سود 7 یا 8 درصد به اقشار آسیب پذیر که تحت حمایت نهادهایی چون بهزیستی و کمیته امداد هستند اعطا نمود.

وی همچنین به طرح دو فوریتی دیگری اشاره کرد که برای حمایت از افراد کم درآمد در نظر گرفته شده و قرار است به حدود 60 میلیون نفر از جمعیت کشور که در دهک های 1 تا 5 قرار گرفته اند بسته معیشتی به صورت سبد کالا تعلق گیرد. وی تصریح کرد که غیر از این دو طرح، طرح دیگری در مجلس ارائه نشده است.

اعطای وام مسکن با سود پایین از محل فروش زمین های دولتی

هزینه تأمین خدمات زیرساختی مسکن ملی

عبدالله سرتیپ زادی خاطرنشان کرد که بخش اعظم مشکلات مسکن مهر به نبود هماهنگی میان وزارت نیرو برای تعیین محل احداث بر می گردد. همین موضوع موجب شد تا برخی ساختمان ها در نقاطی احداث شوند که تأمین خدمات زیرساختی اولیه برای آن ها مشکل و هزینه بر باشد.

نماینده وزیر نیرو اظهار داشت که برای تأمین خدمات زیرساختی طرح اقدام ملی مسکن از جمله آب، برق و فاضلاب، به بودجه ای نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان نیاز است که هنوز محل تأمین اعتبار آن مشخص نیست.

بنابراین با وجود آنکه هنوز وضعیت طرح اقدام ملی مسکن مشخص و شفاف نیست و بودجه لازم برای خدمات ضروری آن تأمین اعتبار نشده است؛ مسئولان صحبت از طرح دیگری می کنند که به نظر می رسد نیازمند صرف هزینه های بالایی باشد.

کارشناسان بر این باورند که یکی از دلایل ارائه دادن چنین راهکارهای خلق الساعه ای که در ادامه نیز توسط سایر مسئولان تکذیب می گردد این است که راهکار درست برای حل مشکل مسکن در کشور مشخص نیست و یا اینکه دستگاه های مختلف دولتی برای اجرای این راهکارها هماهنگ با هم عمل نمی کنند.

برخی کارشناسان چنین طرح هایی را پوپولیستی(Populisme) "عوام گرایی" خوانده و معتقدند که این طرح ها نظیر توزیع واکسن آنفلونزا، یارانه خرید کالا و ساخت 4 میلیون واحد مسکونی هیچ گاه تحقق نمی یابند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.