سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • جمعه 02 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4368
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

بازار مسکن و دوحالتی که برای آن انتظار می‌رود

بازار مسکن و دوحالتی که برای آن انتظار می‌رود

به گزارش ملک هفت، طبق بررسی‌های انجام شده در حوزه مسکن، آمار و ارقام نشان‌دهنده این است که رشد چندانی متوجه بازار ملک نبوده است.

احسان سلطانی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین اظهار کرد دولت در تلاش است تا با حفظ قیمت مسکن در سطح فعلی، مانع از افزایش اجاره‌بها شود و در پیشبرد این هدف تلاش‌های بسیاری در حال انجام است.

همچنین سلطانی در ارتباط با آینده بازار مسکن گفت: دو حالت برای آینده بازار قابل پیش‌بینی است. در حالت اول، افزایش‌های نامتعارف در بازار سرمایه باعث از هم گسیخنگی آن می‌شود که در این صورت در بازار مسکن افزایش قیمت نخوهیم داشت. در حالت دوم، بازار مسکن نیز خود را به بازار سرمایه، طلا و دلار می‌رساند.

وی افزود: ارتباط نزدیکی بین قیمت دلار، طلا و مسکن وجود دارد و اگر اتفاقی رخ ندهد، نمی‌توان انتظار داشت تا بازرهای دیگر بدون تغییر بمانند. دولت اگر می‌خواهد جلوی انتظار تورمی را بگیرد، باید اقدام به تدوین یک برنامه حساب شده کند تا جلوی سفته‌بازی گرفته شود.

سلطانی در ارتباط با بازار بورس نیز گفت: در این بازار مالی حباب وجود دارد و طبیعی است که بر بازار مسکن نیز اثرگذار خواهد بود. دولت بر این باور است که نقدینگی را جذب بورس کرده است، اما نکته اینجاست که این نقدینگی با سفته‌بازی است که سه‌برابر شده است.

وقتی یک میلیارد ریال دارایی در بورس نهایتا  تبدیل به سه‌میلیارد می‌شود، صاحبان سرمایه ترجیح می‌دهند تا این پول را در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند و بعد از آن نقدینگی از سمت بازار بورس به سمت بازار مسکن سرازیر می‌شود.

وی در انتها بر این عقیده است که لازه ثبات در بازار، ایجاد ثبات قیمتی است و دولت با سرکوب قیمت‌ها به جایی نمی‌رسد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.