پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • شنبه 04 مرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4512
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

عرضه اولیه شرکت لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس

عرضه اولیه شرکت لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس

شرکت­هایی که سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس عرضه می­کنند معمولا ارزش سهام خود را کمتر از ارزش واقعی سهم بیان می­کنند تا جذابیت کافی برای سرمایه­گذاران داشته باشد.

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه به نخستین روز عرضه سهام یک شرکت در بازار بورس اوراق بهادر تهران اشاره می­کند که در اطلاعیه آن عرضه اولیه میزان درصد مشخصی  از سهام کل شرکت که برای اولین بار در بازار بورس عرضه می­شود. طبق تجربه­های کسب شده در بازار بورس نشانگر این است که ۹۰٪ ازشرکت­هایی که بصورت  عرضه­ اولیه ­­­فعالیت خود را دربازار بورس آغاز می­کنند سودآور هستند.

عرضه­های اولیه به این معنا نیستند که یک شرکت به تازگی افتتاح شده است, بلکه به این معناست که این شرکت اجازه عرضه سهام خود را در بازار بورس کسب کرده است.

شرکت­هایی که سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس عرضه می­کنند معمولا ارزش سهام خود را کمتر از ارزش واقعی سهم بیان می­کنند تا جذابیت کافی برای سرمایه­گذاران داشته باشد.

سهام های عرضه اولیه در بورس

بدلیل بازدهی بالای سهام­­­­های عرضه اولیه در بورس تقاضای موجود برای این سهام­ها بیشتر از میزان سهم اختصاص داده شده به هر کد بورسی می­باشد و به طور معمول تعداد کمتری سهام شرکت به هر کد بورسی می­رسد و همین روند در روزهای آتی معاملات این سهم دنباله­دار هست به طوری که سهام­های عرضه اولیه در اولین روز معاملاتی خود با صف­های سنگین خرید مواجه می­شود و معمولا به دلیل پیشبینی رشد حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد این سهام­ها فروشنده ندارند و نمیتوانند حجم مبنای خود را پر کنندو همین باعث کند شدن رشد سهام شرکت میشود.

پس گذشت زمان و با افزایش قیمت سهم و همینطور عرضه سهامداران حقوقی و سرمایه­گذارانی که در ابتدا به ورود شرکت به بازار سهام این شرکت را خریداری کردنند و سود دلخواه خود را از سهام شرکت کسب کردند, تقاضا کم کم برای سهم کاهش می­یابد و صف­های سنگین خرید سهم از میان برداشته می­شود, در این هنگام می­گویند سهم متعادل شده است و پس از این حالت سرمایه­گذاران با سهم مانند سایر سهم­های بازار برخورد می­کنند. از این پس رشد و افت قیمت سهم به فروش و عملکرد شرکت وابسته است.

بیشتر بخوانید
شاخص های برتر ملکی و غیر ملکی

عرضه اولیه نماد ولپارس شرکت لیزینگ پارسیان

بر اسلاس اطلاعیه منتشر شده عرضه اولیه شرکت لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس در روز سه شنبه و چهارشنبه مورخ ۱۷ و ۱۸  تیر۱۳۹۹ در۲  روز کاری در بازارسرمایه عرضه میشود.

شرکت لیزینگ ولپارس تعداد ۴۰۰ میلیون سهم معادل ۲۰ درصد از سهام کل شرکت به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد ریال در بازار بورس عرضه میشود.

این عرضه اولیه در بازه قیمتی ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ ریال و حداکثر سهام قابل خرید برای هر شخص حقیقی و حقوقی در این عرضه اولیه، ۳۰۰ سهم خواهد بود که با سقف قیمتی، هر کد مبلغ ۹۶۰۰۰۰ ریال برای شرکت دراین عرضه اولیه مورد نیاز خواهد بود متعهد خرید این عرضه اولیه تامین سرمایه لوتوس پارسیان میباشد.

شرکت لیزینگ پارسیان در سال  ۱۳۷۹ فعالیت خود را  تحت نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز نموده و یکی از برترین و بزرگترین صنعت لیزینگ کشور است. این شرکت از مؤسسین کانون و انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران به شمار می‌رود.

 

زمینه فعالیت شرکت لیزینگ پارسیان

شرکت لیزینگ پارسیان درزمینه خودروی سواری و کار، لوازم‌خانگی و رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، ماشین‌آلات صنعتی، معدنی و راه‌سازی، شناورهای دریایی و تجهیزات بندری، املاک خدماتی، اداری، تجاری و ... به فعالیت می­پردازد.

در حال حاضر این شرکت سبدی متنوع از فعالیت‌ها در صنعت لیزینگ را داراست. از طرفی در راستای استراتژی‌های توسعه بازار، در حال زمینه‌سازی برای ورود به حوزه لیزینگ ناوگان حمل‌ونقل هوایی است.

شرکت لیزینگ پارسیان از نظر حجم فعالیت در بین برترین‌های صنعت لیزینگ بوده و بخش عمده‌ای از بازار لیزینگ کشور را به خود اختصاص داده است. مجموعه لیزینگ پارسیان از دانش تخصصی و تجربه بالا در ارائه خدمات متمایز به اقشار مختلف جامعه برخوردار است.

سهامداران لیزینگ پارسیان چه کسانی هستند؟

سهامدار اصلی شرکت لیزینگ پارسیان گروه مالی پارسیان (۶۰%) است که تقریبا تمام سهام این شرکت را در اختیار دارد. سود خالص پس از کسر مالیات این شرکت در سال مالی ۹۸ در حالی به ۵۴۵ میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با سال مالی ۹۷ رشدی ۱۶۷ درصدی داشته است. این شرکت در سال مالی منتهی به دی ماه ۹۸ برای هر سهم خود ۴۲۰ریال سود شناسایی کرده که ۳۵۲ درصد بیشتر از سال مالی ۹۷ بوده است.

ارزشیابی سهام ولپارس

این شرکت در خرداد ماه توانسته از خدمات خود حدود ۱۲۲ میلیارد ریال درآمد داشته باشد که در مقایسه با اردیبهشت ماه رشدی ۲۰درصدی را نشان می‌دهد.

ارزشیابی این سهام نشان میدهد که تا تاریخ 3 تیر ماه بر اساس روش ارزشیابی ضریب قیمت به سود، ارزش هر سهم این شرکت ۴۱۴۲ ریال بوده است که با توجه به سقف قیمتی ۳۲۰۰ ریال به نظر می­رسد جای رشد خوبی داشته باشد.

 با توجه به استقبال از عرضه اولیه وپویادر صورت استقبال ۳ تا ۵ میلیون نفر از این عرضه اولیه  و میزان سهم ارائه شده نماد ولپارس ، پیش­بینی میشود که ۶۷ تا ۱۱۱ سهم به هر کد بورسی تعلق گیرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.