جمعه 15 اسفند 1399
Flowers
  • شنبه 12 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4639
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

شرایط واگذاری سهام عدالت فوت شدگان به وراث

شرایط واگذاری سهام عدالت فوت شدگان به وراث

با توجه به افزایش ارزش سهام عدالت در ماه های اخیر، بسیاری از وراث به دنبال احیای سهام عدالت فوت شدگان خود می باشند.

اگرچه بنا بود در مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت، واگذاری سهام فوت شدگان انجام شود؛ شرکت سپرده گذاری مرکزی فعلاً در تلاش است که زیرساخت های واگذاری این سهام را آماده نماید به طوری که انتقال سهام عدالت فوت شدگان به وراث به صورت الکترونیکی انجام پذیرد.

مراحل واگذاری سهام عدالت فوت شدگان

به گفته ی کارشناسان شرکت سپرده گذاری مرکزی، 2 میلیون و 500 هزار نفر از صاحبان سهام عدالت طی 10 سال اخیر فوت شده اند که با توجه به افزایش ارزش سهام عدالت، خانواده این افراد به دنبال تعیین تکلیف این سهام می باشند.

بنا بر اعلام سخنگوی سهام عدالت، در ابتدا لازم است که وراث، گواهی انحصار وراثت را از دادگاه دریافت کنند.

سپس این وراث باید با مراجعه به وب سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی بر روی آدرس https://www.csdiran.com/ گواهی انحصار وراثت را در سامانه بارگذاری نمایند و منتظر اطلاعیه های بعدی از سوی سازمان های ذیربط باشند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی که در حال حاضر در تلاش است تا زیرساخت های انتقال سهام عدالت را به صورت الکترونیکی فراهم نماید؛ پس از استعلام مدارک وراث، کار واگذاری سهام عدالت فوت شدگان به وراث را آغاز خواهد نمود.

شایان ذکر است که واراث سهام عدالت می توانند پاسخ سؤال های خود در این باره را با تماس با شماره 1569 دریافت کنند و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

فروش سهام عدالت مشمولان غیر مستقیم

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار اظهار داشت که افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند در حال حاضر امکان تغییر روش به مستقیم را ندارند؛ اما زمانی که سهام شرکت های استانی وارد بورس شود، این افراد می توانند اقدام به فروش سهام سرمایه گذاری شرکت مربوطه کنند.

در این حالت محدودیتی در میزان فروش سهام وجود ندارد و مشمولان می توانند 100 درصد سهام خود را معامله کنند. وی یادآور شد کلیه شرکت های استانی تا پایان سال وارد بورس می شوند؛ بنابراین تا پایان سال جاری امکان فروش سهام مشمولانی که روش غیر مستقیم را انتخاب نموده اند امکان پذیر می شود.

سهام عدالت فوت شدگان

اعطای وام با پشتوانه سهام عدالت

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که طرح ارائه کارت اعتباری به صاحبان سهام عدالت تصویب شده است.

به این ترتیب، بانک ها به دارندگان سهام عدالت، تسهیلاتی معادل با 50 درصد ارزش روز سهام عدالت اعطا می کنند؛ سود این تسهیلات 18 درصد بوده و مدت زمان بازپرداخت آن 36 ماه می باشد.

این وام به پشتوانه سهام عدالت اعطا می گردد و نیازی به ضامن ندارد.

مدیر عامل بانک ملی اظهار داشت که در صورتی که مشمولین ظرف یک ماه توانایی تسویه وام مورد نظر را داشته باشند؛ بدون پرداخت سود می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند.

همچنین معاون وزیر اقتصاد اعلام داشت که با توجه به شیوع ویروس کرونا، دریافت کارت اعتباری نیاز به مراجعه حضوری ندارد و مراتب اعطای آن به زودی مشخص می شود.

شایان ذکر است که بنا به گفته ی معاون وزارت راه، سهام عدالت، همچنین می تواند به عنوان وثیقه ی وام ودیعه مسکن در نظر گرفته شود؛ بنابراین حقوق بگیران با استفاده از نامه کسر از حقوق و دارندگان سهام عدالت به پشتوانه سهام خود در صورت واجد شرایط بودن می توانند برای دریافت وام ودیعه مسکن اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید
سهام عدالت، طرحی برای خصوصی سازی عادلانه شرکت های دولتی
آغاز فروش سهام عدالت از طریق بانک مسکن

سود سهام عدالت سال 1398

معاون امور سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در خصوص واریز سود سهام عدالت چنین عنوان کرد که سود سهام عدالت سال 1397 در پایان سال 1398 به حساب مشمولان واریز گردید.

سود سهام عدالت سال 1398 نیز قرار است در سال جاری پس از برگزاری مجامع شرکت ها واریز گردد؛ مهلت برگزاری این مجامع تا پایان شهریور ماه تمدید شده است.

شرکت های مورد نظر 8 ماه پس از برگزاری مجامع برای واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان فرصت دارند.

لازم به ذکر است که افرادی که 30 درصد سهام عدالت خود را به فروش برسانند تنها 70 درصد سود سال 1398 را دریافت خواهند نمود؛ به همین دلیل کارشناسان به صاحبان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سرمایه خود انتخاب کرده اند توصیه می کنند که از تصمیم های هیجانی برای فروش سهام خود اجتناب کنند چرا که ارزش این سهام در نگهداری و حفظ آن ها می باشد.

رییس اتحادیه تعاونی های سهام عدالت کشور نیز در این باره خاطر نشان کرد که سودهای سال گذشته بر اساس سهم 500 هزار تومانی تعیین شده بود در حالی که دارایی افراد در حال حاضر به حداقل 19 میلیون تومان رسیده است؛ بنابراین میزان سود پرداختی امسال به مشمولان نسبت به سال گذشته متفاوت خواهد بود.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.