جمعه 14 آذر 1399
Flowers
سه شنبه 01 مهر 1399

واریز 900 میلیارد تومان از سوی متقاضیان مسکن ملی | تعداد متقاضیان وام ودیعه مسکن

واریز 900 میلیارد تومان از سوی متقاضیان مسکن ملی | تعداد متقاضیان وام ودیعه مسکن

وزیر راه و شهرسازی در آستانه هفته دولت در خصوص عملکرد دولت در بخش مسکن اعلام کرد که متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تا کنون 900 میلیارد تومان در حساب های بانکی سپرده گذاری کرده اند.

همچنین 13 هزار نفر برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده اقدام کرده اند. 100

هزار نفر از متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن نیز به بانک های عامل معرفی شده اند

سپرده‌گذاری متقاضیان مسکن ملی در بانک ها

همان طور که اخبار مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد فرآیند اقدام برای ساخت مسکن ملی به این ترتیب است که پس از ثبت نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن و معرفی به بانک و انجام مراحل افتتاح حساب، مقدمات معرفی به پروژه ها اجرایی می شود.

وزیر راه و شهرسازی در این خصوص اعلام کرد که متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تا کنون 900 میلیارد تومان در حساب های بانکی سپرده گذاری کرده اند و این مبلغ در حال افزایش است. به گفته وی تلاش بر این است که مبالغ واریزی متقاضیان در اسرع وقت در اختیار سازندگان و پیمانکاران قرار گیرد تا در مسیر پیشبرد طرح هزینه شود. به اعتقاد وی، آورده پیمانکاران به همراه آورده متقاضیان می تواند به اجرای طرح سرعت بیشتری ببخشد.

وی افزود: مطابق با برنامه ششم توسعه بنا بوده که سالانه 900 هزار واحد مسکونی شامل 200 هزار واحد مسکن روستایی و 700 هزار واحد مسکن شهری احداث گردد؛ در خصوص طرح اقدام ملی مسکن نیز جامعه هدف طرح، دهک های یک و دو و دهک های میان درآمدی بوده اند.

احداث 200 هزار واحد مسکن روستایی در سال

اسلامی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت که برای احداث 200 هزار واحد مسکن روستایی در هر سال برنامه ریزی شده است؛ با کسر کردن بخشی از مسکن های روستایی که نیاز به تعمیر و بازسازی داشته اند و یا از بلایای طبیعی آسیب دیده اند، حداقل 80 هزار واحد مسکن روستایی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در هر سال احداث می باشند.

احداث 300 هزار واحد مسکن شهری در سال

اسلامی همچنین اظهار داشت که در طول 5 سال اخیر در هر سال 300 هزار واحد مسکن شهری تولید شده است. به گفته وی در دولت فعلی نیز 1 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر احداث و به متقاضیان تحویل داده شده است؛ 160 هزار واحد مسکونی نیز از طریق حساب پس انداز مسکن یکم به متقاضیان تحویل داده شده است. به این ترتیب دولت فعلی 207 هزار واحد مسکن مهر در هر سال به مردم تحویل داده است.

اسلامی افزود: ساخت 700 هزار واحد مسکن شهری در طرح جامع مسکن پیش بینی شده است در حالیکه احداث 300 هزار واحد در هر سال تحقق یافته است؛ بنابراین ساخت 400 هزار واحد مسکونی با اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن در دستور کار قرار دارد.

مشارکت 13 هزار متقاضی نوسازی در بافت فرسوده

اسلامی در خصوص فرآیند نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت که متقاضیان لازم است که پرونده تشکیل بدهند، خانه های فرسوده خود را تخریب کنند سپس با در اختیار داشتن پروانه ساختمانی رایگان و تسهیلات بافت فرسوده برای نوسازی خانه های خود اقدام نمایند. به این ترتیب سازندگان می توانند مجتمع بسازند و در اختیار ساکنان بافت فرسوده قرار دهند.

به گفته اسلامی پیش بینی بر این بوده که سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده تولید شود؛ در حالیکه در سال 98 نهایتاً 13 هزار نفر داوطلب نوسازی بافت فرسوده شدند.

بیشتر بخوانید
اعطای وام ودیعه مسکن به مستاجران

ارجاع متقاضیان وام ودیعه مسکن به بانک

همان طور که اخبار مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ طرح اعطای وام مسکن به مستأجران در خرداد ماه 99 مطرح شد و بنا بود که تا اواسط مرداد ماه سال جاری به افراد واجد شرایط پرداخت گردد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در این خصوص اعلام کرد که 2 میلیون و 200 هزار نفر برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن مستأجران ثبت نام کرده اند که از این تعداد، حدود 1 میلیون و 600 هزار نفر کد ملی معتبر داشته اند؛ برای متقاضیان با کد ملی معتبر پیامکی مبنی بر تشکیل پرونده در سامانه ارسال شده است.

به گفته وی تاکنون 380 هزار نفر در سامانه پرونده تشکیل داده اند و به تدریج به بانک های عامل معرفی می شوند؛ تا به حال، افزون بر 100 هزار نفر به بانک معرفی شده اند.

وی یادآور شد که میزان تسهیلات ودیعه مسکن برای مستأجران برای شهر تهران 50 میلیون تومان، برای سایر کلانشهرها 30 میلیون تومان و برای سایر شهرها نیز 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. به گفته وی تسهیلات این چنینی برای مستأجران نخستین بار است که در کشور آن هم به دلیل بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا اعطا می گردد.

اسلامی خاطر نشان کرد که تلاش دولت بر این است که عرضه مسکن به جریانی مستمر و پایدار تبدیل شود و اعتماد میان سازندگان و متقاضیان برقرار شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.