جمعه 15 اسفند 1399
Flowers

تسویه بخشودگی جرایم بدهکاران بانک مسکن تا پایان مهر تمدید شد

 تسویه بخشودگی جرایم بدهکاران بانک مسکن تا پایان مهر تمدید شد

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ؛ این روزها با بالا رفتن قیمت مسکن در شهر تهران و دیگر شهرها بسیاری از افراد برای تأمین مسکن اقدام به خرید اوراق حق تقدم تسهیلات بانکی از بورس کرده و وام 240 میلیون تومانی خرید مسکن را دریافت می‌کنند. به عقیده کارشناسان این وام هنوز هم تسهیلاتی کاربردی برای خرید مسکن به خصوص خرید سرمایه‌ای خانه است.

تمدید طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک مسکن

با توجه به شرایط ایجاد شده در کشور برای بخشودگی جرایم بانکی و به درخواست مدیران شعب بانک مسکن طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک مسکن تا پایان مهرماه تمدید شده است.

این طرح که با نام «طرح میثاق» شناخته می‌شود در جلسه کمیسیون عالی مطالبات بانک مسکن با حضور مدیران ارشد مطرح‌شده و مورد تصویب قرار گرفت.

طبق طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک مسکن، بدهکاران بانک مسکن درصورتی‌که بخشی یا تمام بدهی خود را تسویه کنند، جرایم دیرکرد آن‌ها بخشیده خواهد شد. از جمله عوامل تمدید این طرح درخواست مشتریان بانک‌ها و استقبال از این طرح عنوان شده است.

هر چند که مدیران نیز چندین بار خواستار تمدید طرح میثاق بانک مسکن (بخشودگی جرایم بانکی )شدند. این طرح از شهریور سال گذشته آغاز شده است و با توجه به شیوع ویروس کرونا و مساعدت با بدهکاران بانکی بار دیگر این طرح تمدید شده است.

به گفته مدیران بانک‌ها طرح میثاق باعث تسریع تسویه بدهی مشتریان خواهد شد و نوعی مساعدت با توجه به شرایط به وجود آمده است.

در طرح میثاق بانک مسکن علاوه بر بخشودگی 100 درصدی جرایم نسبت به میزان واریز نقدی، بخشودگی خالص تسهیلات مشارکت مدنی، تقسیط مطالبات، تسهیل فروش تدریجی در صورت تعیین تکلیف مطالبات تغییر مدیون بدون واریز درصدی از مانده بدهی، انتقال وام به مالک جدید خانه از دیگر مزایای طرح میثاق است.

همچنین مشتریان بانک مسکن نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود از تسهیلات مضاربه و اموال سرمایه‌ای تا سقف 100 میلیون تومان با تاریخ سررسید سال 95 کلیه جرایم دیرکرد مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت.

چگونگی پرداخت بدهی تسهیلات طرح میثاق بانک مسکن

پرداخت بدهی در بخشودگی جرایم بانکی از طریق درگاه‌های هر بانکی امکان‌پذیر بوده و لزومی به حضور در شعبه وجود ندارد. بانک مسکن در این راستا اقدام به شناسایی مشتریان مشمول طرح میثاق کرده و با ارسال پیامک از مشتریان خود خواسته است تا نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنند.

در متن این پیامک آمده است: با توجه به تمدید طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک مسکن طرح میثاق و فرصت محدود باقیمانده تا پایان طرح، خواهشمند است به‌منظور بهره‌مندی از مزایای این طرح در اسرع وقت نسبت به واریز بدهی معوق کارت قسط شماره ... شعبه ... اقدام نمایید.

این پیام حاوی لینک ورود به درگاه بانک مسکن است تا متقاضی بدون نیاز به مراجعه به شعب نسبت به پرداخت اقساط اقدام کنند.

 ایــن درگاه به آدرس ir.maskan-bank.epayment://http در دسترس مشتریان قرار دارد.

طرح بخشودگی جرایم بدهکاران بانک مسکن

کاربرد وام مسکن برای خریدهای سرمایه‌ای

 خرید سرمایه‌ای در مواقعی مثل این روزها که قدرت خرید مردم کاهش یافته است و متقاضیان به ناچار رو به خرید خانه‌های کوچک یا متوسط می‌آورند بیشتر رونق دارد.

به همین دلیل افراد به ناچار این خانه‌های کوچک را در محله‌های پایین خریداری می‌کنند تا در آینده آن را تبدیل به خانه دلخواه خود کنند.

این خانه‌ها معمولاً وارد بازار رهن و اجاره شده و مقداری از هزینه خرید آن نیز از طریق رهن تأمین می‌شود. هرچند سال یک‌بار نیز متراژ خانه تغییر پیدا می‌کند تا تبدیل به احسن شود.

طبق آمار در ماه‌های اخیر مناطق جنوبی شهر تهران بیشترین آمار خرید مسکن در تابستان را به خود اختصاص داده است.

همچنین این تسهیلات برای آن دسته از افرادی که قصد خرید خانه و وارد کردن آن به بازار سرمایه را دارند مفید است. با کمک وام مسکن اقدام به خرید خانه کرده و آن را به بازار اجاره وارد می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت یکی از مزیت‌های اصلی این وام کمک به بازار اجاره مسکن است زیرا اغلب افراد با خرید خانه وام‌دار آن را وارد بازار اجاره کرده و با کمک مبلغ رهن خانه آن را می‌خرند.

بیشتر بخوانید
واریز 900 میلیارد تومان از سوی متقاضیان مسکن ملی | تعداد متقاضیان وام ودیعه مسکن

از این طریق شاهد افزایش تعداد ورود خانه‌ها به بازار اجاره هستیم که برای این بازار نیز تأثیرات مثبتی خواهد داشت.

در حال حاضر وام 240 میلیونی بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن در کشور است که از طریق بانک مسکن به متقاضیان ارائه می‌شود.

یکی از راه‌های ساماندهی بازار اجاره‌بها در کشور ورود دولت، متولیان این بازار و شبکه بانکی به آن است تا شاهد راه‌اندازی شبکه اجاره‌داری حرفه‌ای در کشور باشیم.

اجرای طرح اجاره‌داری حرفه‌ای سه مزیت برای بازار اجاره‌بها خواهد داشت که اولین آن تنظیم بازار اجاره با ارائه انبوه مسکن به آن است. تنظیم سطح قیمت‌ مسکن و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای واحدهای استیجاری، حذف دلالان و جلوگیری از افزایش بی‌رویه اجاره‌بها از دیگر مزیت‌های این طرح است.

اگر دولت برای سازنده‌ها طرح‌های تشویقی در نظر بگیرد و سازنده‌های حرفه‌ای را جذب ساخت خانه استیجاری کند علاوه بر رونق فعالیت‌های ساختمانی شرایط اجاره‌نشینی نیز بهتر شده و تقاضای مردم برای خرید مسکن کاهش می‌یابد این امر در آخر منجر به کاهش نوسانات بازار مسکن و ایجاد ثبات خواهد شد.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.