دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers

وضعیت بازارسرمایه گذاری در نیمه دوم سال

وضعیت بازارسرمایه گذاری در نیمه دوم سال

یکی از مهمترین دغدغه های مردم، انتخاب نوع سرمایه گذاری برای حفظ ارزش دارایی آن ها در نیمه دوم سال جاری می باشد.

سقوط شاخص بورس در اواخر مرداد ماه پس از رشدی قابل توجه و نوسانات و آشفتگی موجود در سایر بازارهای دارایی، مردم را نامطمئن و سرگردان کرده است.

بنابراین پایگاه خبری ملک هفت در ادامه، پیش بینی کارشناسان از بازارهای مختلف دارایی در نیمه دوم سال را ارائه کرده است.

بازار سرمایه و  مسکن در نیمه دوم سال

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران بر این باور است که راه حل اصلی ساماندهی به بازار اجاره بهای مسکن، افزایش احداث مسکن و ساخت مسکن های استیجاری است.

به اعتقاد وی، اقدامات اخیر دولت در بازار اجاره نظیر اعطای وام ودیعه مسکن و تعیین سقف افزایش اجاره بهای مسکن از نوع درمانی و بلند مدت نبوده بلکه حکم مسکن داشته و راهکارهایی کوتاه مدت برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در بازار مسکن بوده اند.

وی اظهار داشت که در ماه های انتهایی سال 1398، با توجه به افزایش تورم، قیمت مسکن نیز 50 تا 60 درصد رشد کرد؛ این در حالی است که بازار مسکن از شهریور ماه 1399 وارد دوران رکود شده است. به باور وی، در نیمه دوم سال جاری، این بازار با ثبات قیمت همراه خواهد بود.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ بررسی ها نشان می دهد که گزینه محتمل تر برای بازار مسکن در نیمه دوم سال می تواند ثبات قیمت همراه با رکود باشد.

بازار سرمایه و  مسکن در نیمه دوم سال

پیش بینی چراغ سبز بورس در نیمه دوم سال

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه اظهار دارد که در 6 ماه دوم سال جاری، با توجه به در پیش بودن انتخابات آمریکا، احتمالاً پس از به نتیجه رسیدن؛ بازار فرصت رشد خواهد داشت و برای بازار سرمایه زمستان خوبی پیش بینی می شود.

وی افزود: با توجه به شرایط یک ماه گذشته، نقدینگی تا حدی از بازار سرمایه خارج شد و به سایر بازارها سرریز گردید. به باور وی، انتخابات آمریکا از لحاظ سیاسی برای سرمایه گذاران اهمیت دارد اما از لحاظ اقتصادی اثری بر بازار سرمایه ندارد؛ چرا که به واسطه تحریم ها ارتباط اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی قطع شده است.

سهام پر رونق در نیمه دوم سال

مهدی دلبری، کارشناس بازار سرمایه اظهار دارد که دو عامل تعیین کننده شامل ویروس کرونا و انتخابات آمریکا می تواند بر رونق و رکود بازار سرمایه تأثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد که با توجه به افزایش قیمت های جهانی، پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال جاری وضعیت بازار بورس بهبود یابد اگرچه هنوز هم تضمینی برای سودآور بودن بورس وجود ندارد.

به اعتقاد وی، پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال گروه فلزات، پتروشیمی و خودرو در بازار سرمایه با رشد خوبی مواجه شوند.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی تحولات بازار مسکن در هفت ماه نخست سال ۱۳۹۹

وضعیت بازار سرمایه و ارز در نیمه اول سال 1399

نرخ ارز از اواسط اردیبهشت ماه سال جاری شروع به افزایش کرد؛ به طوری که از کانال 14 هزار تومان در فروردین ماه به کانال 31 هزار تومان در مهر ماه رسید. همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز نشان می دهد؛ یکی از عوامل تأثیر گذار بر این افزایش به خصوص در ماه های اخیر، خروج سرمایه از بازار بورس و ورود آن به بازار ارز می باشد.

وضعیت بازار طلا در نیمه دوم سال

بازار طلا در یک سال اخیر با افزایش شدیدی مواجه شده است. بررسی ها نشان می دهد که قیمت سکه بهار آزادی در 6 فروردین ماه سال جاری 6 میلیون و 178 هزار تومان بوده است؛ این در حالی است که در 30 شهریور ماه قیمت آن به 16 میلیون و 250 هزار تومان رسیده است.

ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران اظهار دارد که در صورتی که اتفاقات غیرمترقبه ای صورت نگیرد و نرخ ارز در داخل کشور به ثبات برسد؛ در نیمه دوم سال جاری، قیمت طلا و سکه با کاهش همراه خواهد بود.

وی تأکید دارد که بخش زیادی از سرمایه های مردم در بازار سکه و طلا راکد شده است که لازم است دولت با اعتماد سازی، ایجاد ثبات اقتصادی و فرهنگ سازی مردم را تشویق نماید تا این سرمایه ها را به گردش انداخته و در جریان تولید مورد استفاده قرار دهند.

پیش بینی کاهش نرخ ارز متأثر از انتخابات آمریکا

محمد جواد عبدالهی، کارشناس ارشد حوزه بانکی بر این باور است که انتخابات آمریکا بر اقتصاد بسیاری از کشورها نظیر ایران تأثیر گذار است.

وی معتقد است که در صورتی که بایدن به ریاست جمهوری آمریکا نائل شود؛ با کاهش نرخ ارز و تورم روبرو خواهیم شد.

عبدالهی می افزاید: در صورتی که بایدن پیروز گردد نرخ ارز به کمتر از 20 هزار تومان می رسد.

وی اظهار دارد که طلا، مسکن، بورس و ارز مهمترین بازارهای سرمایه در کشور هستند و هر گونه ارزش گذاری دستوری انقباضی موجب تلف شدن سرمایه مردم می گردد. بنابراین لازم است که سرمایه گذاران وارد بازارهای با اطمینان بالاتر شوند؛ همچنین مسئولان باید شیوه های دقیق تری برای کنترل بازارها در پیش بگیرند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.