دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers

تغییر محاسبه سن بنا توسط مشاوران املاک

تغییر محاسبه سن بنا توسط مشاوران املاک

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ؛ با توجه به اعلام بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم روند محاسبه سن بنا برای دریافت تسهیلات از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

نحوه محاسبه سن بنا توسط مشاوران املاک

مشاوران املاک نیز در فایل‌های فروش خود تغییراتی ایجاد کرده‌اند تا سن بنا را دقیق محاسبه و اعلام کنند. در گذشته سن بنا به‌صورت حدودی و تقریبی محاسبه می‌شد که این مقدار معمولاً کمتر از سن بنا تخمین زده می‌شد؛ اما زمانی که مسئله پرداخت تسهیلات بانکی مطرح است باید سن بنا به‌درستی محاسبه و به بانک اعلام شود تا تسهیلات مناسب برای متقاضی پرداخت شود. مشاوران املاک با این تغییر رویه سن دقیق بنا را محاسبه کرده و در اختیار خریدار قرار می‌دهند.

بسیاری از سامانه‌های مجازی نیز که قیمت ملک را در اینترنت منتشر می‌کنند سن بنا را به‌درستی و دقیق درج می‌کنند تا خریدار بداند که چه نوع تسهیلاتی به ملک تعلق خواهد گرفت.

در حال حاضر صندوق پس‌انداز مسکن یکم از تسهیلاتی است که مرود استقبال بسیاری از متقاضیان خرید مسکن قرار گرفته است.

این وام برای آپارتمان‌هایی تعلق می‌گیرد که تا 15 سال سن داشته باشند. روش محاسبه سن بنا از تاریخ صدور پروانه ساختمان محاسبه می‌شود.

 وام دیگر بانک مسکن وام 240 میلیون تومانی خرید مسکن است که از طریق خرید اوراق تسه از بازار بورس قابل پرداخت است. این وام برای آپارتمان‌های تا 20 سال پرداخت می‌شود و گران‌تر است. البته مبلغ 240 میلیون وامی است که به زوجین و در شهر تهران پرداخت می‌شود.

مبنای محاسبه سن ساختمان به چه صورت است؟

سن مفید ساختمان در کشور ما در حدود 30 سال است ازاین‌رو محاسبه سن دقیق ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

 این مسئله معمولاً محل مناقشه خریدار و فروشنده نیز است. علاوه بر این بانک‌ها و مؤسسات مالی برای پرداخت تسهیلات محدودیت‌هایی را تعیین کرده‌اند. برخی از این تسهیلات به ساختمان‌های بیش از 20 سال و برخی دیگر برای 12 سال ساخت پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید
لایحه بودجه 1400 | اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن به فرزند سوم

مبنای محاسبه سن ساختمان چیست؟

سن ساختمان بر اساس چند شیوه موردمحاسبه قرار می‌گیرد، 1- سن واقعی ساختمان، 2- سن بهره‌برداری، 3- سن سندی

سن واقعی ساختمان

کارشناسان مسکن معتقدند سن واقعی ساختمان از زمان پی‌ریزی اولیه و ساخت فونداسیون موردمحاسبه باید قرار بگیرد.

درواقع از زمانی که اولین میلگرد و فونداسیون ساختمان در زمین قرارگرفته‌اند، روند فرسایش ساختمان و سن بنا آغاز شده است؛ بنابراین سن واقعی ساختمان را بر اساس تاریخ صدور جواز و یا پروانه ساختمانی محاسبه می‌کنند.

سن بهره‌برداری ساختمان

سن بهره‌برداری ساختمان از زمان نصب انشعابات و نصب کنتور شروع می‌شود. درواقع زمانی که یک ساختمان برای سکونت آماده می‌شود،

سن بهره‌برداری ساختمان آغاز می‌شود. گاهی مشکلات و مسائلی پیش می‌آید که سازنده نمی‌تواند پایان کار ساختمان را دریافت کند و بین تاریخ اتمام کار و بهره‌برداری اختلافاتی پیش می‌آید که اگر طولانی شود ممکن است در هنگام خرید مشتری را منصرف کند.

سن سندی ساختمان

سن دیگری که برای ساختمان وجود دارد سن سندی ساختمان است. هنگامی‌که صورت‌مجلس تفکیکی و سند پایان کار ساختمان صادر می‌شود، سن سندی ساختمان موردمحاسبه قرار می‌گیرد.

خوب است بدانید سن واقعی ساختمان که همان تاریخ اخذ مجوز ساختمان است بیشتر برای بانک‌ها و مؤسسات بانکی مهم است و برای محاسبه سن ساختمان به تاریخ اخذ مجوز و پروانه ساخت توجه می‌کنند.

 سن سندی و بهره‌برداری نیز برای قیمت‌گذاری و اعلام قیمت ساختمان به خریداران مورداستفاده قرار می‌گیرد. بهتر است در هنگام خرید ملک به تاریخ نصب انشعابات و کنتور ساختمان دقت شود تا تناقضی دیده نشود.

اهمیت محاسبه سن ساختمان هنگام خریدوفروش

اولین مسئله قیمت‌گذاری ساختمان است که ارتباط مستقیمی با سن ساختمان دارد. ازاین‌رو کسانی که قصد خرید و یا فروش ملکی را دارند باید سن دقیق بنا را بدانند.

 درواقع تعیین دقیق سن ساختمان نقش تعیین‌کننده‌ای در هنگام خرید و یا فروش آپارتمان دارد. در برخی از محله‌های شهر به دلیل ارزش اجتماعی منطقه و محله خانه‌هایی با سن بالاتر قیمت بالاتری دارند علی‌الخصوص خانه‌هایی با بافت قدیمی که ارزش زمین ملک غیرقابل محاسبه است.

البته این موضوع برای تمام مناطق نیست و برخی دیگر هر چه سن ساختمان بالاتر باشد قیمت آن نیز کمتر خواهد بود. این موضوع برای خانه‌هایی که در مجتمع‌های بزرگ و قدیمی هستند صدق می‌کند.

موضوع دیگری که برای خرید آپارتمان با سن بالا مطرح است هزینه‌های بازسازی ساختمان است. این هزینه‌ها شامل تعویض لوله‌کشی داخل آپارتمان، جابه‌جایی دیوارهای حائل برای تغییر ابعاد اتاق‌ها، حذف شومینه، تغییر در دکوراسیون آشپزخانه شامل تعویض کابینت‌ها و کاشی، تعویض سرامیک کف و کاشی سرویس و حمام و همچنین تغییر سقف و سیم‌کشی ساختمان است.

با در نظر گرفتن این هزینه‌ها شاید خرید یک آپارتمان نوساز به‌صرفه‌تر باشد مگر اینکه محله‌ای خاص را برای زندگی در نظر داشته باشید. قیمت آپارتمان‌های نوساز این روزها در شهرهای بزرگ علی‌الخصوص شهر تهران بسیار بالا رفته است و خرید آپارتمان‌های نوساز با متراژ بالا نیاز به سرمایه زیاد و بالای 2 میلیارد تومان دارد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.