پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

مقایسه شرایط زندگی در امارات و ترکیه

مقایسه شرایط زندگی در امارات و ترکیه

امارات و ترکیه از مهم ترین مقاصد تفریحی و گردشگری در خاورمیانه هستند که سالانه جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند.

مقایسه جاذبه های تفریحی امارات و ترکیه

این دو مقصد با توجه به نزدیک بودن به ایران و هزینه مناسب رفت و آمد، در میان ایرانیان هم طرفداران بسیاری دارند. مقایسه این دو کشور از لحاظ شرایط زندگی نشان می دهد که درآمد سرانه و هزینه های زندگی در امارات بیش تر از ترکیه می باشد.

نرخ بیکاری در امارات به میزان قابل توجهی کم تر از ترکیه می باشد. همچنین تعداد سال های امید به زندگی در امارات بیش تر از ترکیه می باشد؛ اما دسترسی به مراقبت های بهداشتی و پزشکی در ترکیه نسبت به امارات بیش تر و ارزان تر است.

دبی مهم ترین و بزرگ ترین شهر امارات است که در 50 سال گذشته پیشرفت های بسیاری داشته است و بسیاری از جاذبه های تفریحی آن مدرن و امروزی است.

برج خلیفه، آب نمای دبی، سافاری و کویرنوردی، دلفیناریوم، پارک آبی، پیست اسکی و سواحل بی نظیر از جمله دیدنی های این شهر به شمار می رود.

ترکیه نیز زیبایی های طبیعی بسیاری دارد؛ از جمله شهرهای زیبای آن می توان به استانبول، آنتالیا، بدروم، کوش آداسی و ازمیر اشاره نمود. این کشور در همسایگی دریای مدیترانه قرار گرفته و سواحل جذاب و کم نظیری دارد. از جمله جاذبه های دیدنی آن می توان به دلفیناریوم استانبول، برج گالاتا، پارک های آبی آنتالیا، مسجد آبی و شهربازی های ترکیه اشاره نمود.

شرایط مذهبی و فرهنگی زندگی در دبی و ترکیه

امارات کشوری عربی و با مردمی مسلمان است؛ قوانین رایج در شهرهای کشور نیز مبتنی بر دین اسلام است. در بسیاری از مناطق دبی مسجد وجود دارد؛ زیباترین مسجد دبی، جمیراه نام دارد.

ترکیه نیز خاستگاه ادیان مختلف بوده و بخش زیادی از جمعیت آن مسلمان می باشند. در این کشور نیز مساجد و کلیساهای زیبایی وجود دارد که بیانگر احترام به ادیان مختلف می باشد.

به این ترتیب برای ایرانی ها که چنین شرایطی را در کشور خود نیز تجربه کرده اند اختلاف فرهنگی زیادی مشاهده نمی شود.

مقایسه آب و هوای امارات و ترکیه

آب و هوای دبی گرمسیری و بیابانی است؛ به طوری که تابستان هایش بسیار گرم و مرطوب و زمستان هایش هم گرم است.

روزها کوتاه و هوا در اغلب روزهای سال آفتابی است. بارندگی در این منطقه به طور معمول در ماه های آذر تا اسفند رخ می دهد.

در مقابل، آب و هوا در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. در ساحل دریای اژه و مدیترانه، زمستان ها سرد و بارانی و تابستان ها تقریباً گرم و خشک است، ساحل دریای سیاه نیز بارندگی زیادی دارد.

در منطقه کوهستانی شرق ترکیه، تابستان ها بسیار گرم و خشک است و زمستان ها به شدت سرد و بارانی است.

بیشتر بخوانید
کاهش شدید قیمت مسکن در ترکیه، ارمنستان و دبی

مقایسه تولید ناخالص داخلی سرانه در امارات و ترکیه

یکی از معیارهای تقریبی رفاه شهروندان یک کشور میزان تولید ناخالص داخلی سرانه (per capita GDP) یا درآمد سرانه می باشد.

بر اساس آمارهای موجود در سال 2017، تولید ناخالص داخلی سرانه در ترکیه 27 هزار دلار می باشد؛ این در حالی است که تولید ناخالص داخلی سرانه در امارات 68 هزار و 600 دلار می باشد.

به این ترتیب به نظر می رسد که رفاه نسبی شهروندان در امارات بیش تر باشد. برای بررسی دقیق تر لازم است که هزینه های زندگی در این مناطق نیز مورد بررسی قرار گیرد.

مقایسه هزینه های زندگی در امارات و ترکیه

بر اساس اطلاعات پایگاه معتبر numbeo در سال 2020، هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه به طور متوسط 26.27 درصد از هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایران کم تر است.

از سوی دیگر، قیمت اجاره بهای مسکن در شهرهای مختلف ترکیه به طور متوسط 68.93 درصد از نرخ اجاره بهای مسکن در شهرهای مختلف ایران کم تر است.

این در حالی است که هزینه زندگی در دبی به طور متوسط 69.70 درصد از هزینه زندگی در تهران بیش تر است.

همچنین نرخ اجاره بهای مسکن در دبی به طور متوسط 113.11 درصد از نرخ اجاره بهای مسکن در تهران بیش تر است.

از سوی دیگر صنعت توریسم پزشکی در ترکیه شهرت بسیار دارد و هزینه مراقبت های بهداشتی و سلامت نسبت به دبی بسیار ارزان تر است. همچنین برای افردی که تحت پوشش بیمه هستند مراقبت های درمانی در برخی بیمارستان های دولتی ترکیه رایگان است.

مقایسه نرخ بیکاری در ترکیه و امارات

بر اساس آمارهای سال 2020، نرخ بیکاری در ترکیه نزدیک به 12.94 درصد می باشد. شایان ذکر است که ترکیه بازار رو به رشدی دارد و به عنوان یکی از کشورهای نوظهور صنعتی جهان به شمار می رود.

از سوی دیگر، نرخ بیکاری برای امارات در سال 2020 حدود 2.45 درصد گزارش شده است که نسبت به سال گذشته نزدیک به 0.05 درصد افزایش داشته است. به این ترتیب نرخ بیکاری در امارات بسیار کم تر از ترکیه می باشد.

مقایسه امید به زندگی در امارات و ترکیه

آمارهای سال 2020 نشان می دهد که متوسط امید به زندگی در ترکیه برای مردان 73 سال و برای زنان 78 سال می باشد. همچنین متوسط امید به زندگی در امارات برای مردان 78 سال و برای زنان 80 سال می باشد. به این ترتیب به طور میانگین امید به زندگی در امارات 3.3 سال بیش تر از ترکیه می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.