یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • دوشنبه 24 خرداد 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5094
  • منبع : رپورتاژ آگهی

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

شهرستان قدس کجاست؟

شهرستان قدس کجاست؟

شهر قدس یکی از قدیمی‏‌ترین شهرستان‌‏های جنوب‌غربی استان تهران است. مساحت این شهرستان ۱۱۴ کیلومترمربع است.

از نظر تراکم جمعیت، قدس شهرستانی پرجمعیت و متراکم شناخته می‏‌شود. شهر قدس در میان  شهرستان‌‏های کرج، شهریار و شهر تهران قرار گرفته و دسترسی خوبی به تمام نقاط دارد. قدس از سمت شرق و شمال‌شرقی مجاور شهر تهران است. از سمت غرب و جنوب‌غربی به شهرستان شهریار و از سمت شمال و شمال‌غربی به شهرستان کرج منتهی می‏‌شود. اگر قصد  خرید آپارتمان در محله شهر قدس تهران را دارید با ما همراه باشید.

 پیشینهٔ شهر قدس

در دوران گذشته فردی به اسم امیر تومان که یکی از میرشکاران دوره قاجار بوده از تهران راهی سفر به کرج شد و در آنجا منطقهٔ خوش آب‌وهوا و حاصلخیزی را کشف و تصرف کرد. امیر تومان طی زمان این منطقه را به عمران و آبادانی رساند. تاریخچهٔ نام‏گذاری «قلعه حسن خان» هم مربوط به اواخر دوره قاجار است. امیر تومان ( میرشکار قاجار) پس از ساخت قلعه‏‌ای محکم در این منطقه و به دلیل عشق و علاقه‏‌ای که به پسرش داشت، نام پسرش را بر روی قلعه نهاد. شهر قدس تا قبل از تاسیس شهرداری در سال ۱۳۶۸ قلعه حسن خان نامیده می‌‏شد. در تابستان ۱۳۶۸ روستای قلعه حسن خان گسترش پیدا کرد و با ترکیب مناطق دیگری از جمله؛ سرخه حصار، کاووسیه و شهرک بهشتی، شهر قدس به وجود آمده است. 

هنوز هم می‌‏توانید با قدم گذاشتن در این منطقه، نشانه‏‌های دیوار کاهگلی پشت مسجد را ببینید. اولین حمام عمومی به نام "خزینه‌در" که ثبت میراث فرهنگی شده، در این منطقه قرار دارد. در دوران گذشته محلهٔ قلعه دارای برج و بارو و دروازه‏ایی بود. هر دروازه‌‏ای دربانی داشت که این دربان‌ها وظیفه داشتند شب‌‏ها در قلعه را بسته و از ورود و خروج افراد بدون هماهنگی جلوگیری کنند.

 دسترسی‏‌ها

شهر قدس به دلیل قرار گرفتن در بین شهرهای تهران و کرج، راه‌های دسترسی مناسبی دارد. به طور مثال؛ فاصلهٔ شهرستان قدس تا میدان آزادی ۲۲.۵ کیلومتر یعنی تقریبا ۲۹ دقیقه و فاصله‏‏‌اش تا میدان امام حسین ۱۸.۳ کیلومتر و تقریبا ۲۰ دقیقه است. شهرستان قدس به وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو و اتوبوس و تاکسی دسترسی دارد. نزدیک‏ترین ایستگاه مترو به این منطقه ایستگاه مترو وردآورد است که در خط ۵ مترو تهران به فاصله ۱۰ کیلومتری از شهرستان قدس قرار گرفته است. شما به راحتی می‌‏توانید از طریق اتوبوس در عرض کمتر از ۲۵ دقیقه خود را به مترو وردآورد برسانید و فاصلهٔ مترو وردآورد تا تهران هم ۲۰ دقیقه است. همچنین شما می‌‏توانید از طریق تاکسی‌‏هایی که در میدان قدس قرار گرفته‌‏اند، در مدت زمان ۲۰ دقیقه‏ خود را به شهر تهران برسانید. اگر با ماشین شخصی‌‏تان قصد سفر به تهران را دارید از طریق بزرگراه حکیم می‌‏توانید ۱۵ دقیقه‏‌ای خود را به تهران برسانید.

 سکونت در شهر قدس

شهرستان قدس به دلیل اینکه در موقعیت خوب آب‌وهوایی کوهپایه‏‌ای قرار گرفته، بسیار مهاجرپذیر است. طی دوره‏‌هایی که رشد و تحول پیدا کرد، افراد زیادی به این منطقه مهاجرت کردند. شهر قدس در رتبه‌‏بندی‌‏ها دومین شهر مهاجرپذیر بعد از تهران است. در این راستا مردمانی با فرهنگ‌‏ها و آداب و رسوم مختلف از جای جای کشور در این منطقه جمع شده‌اند. اغلب مهاجران از شهرهای ترک زبان کشورمان مانند؛ آذربایجان، اردبیل، زنجان و... هستند. اغلب فضای شهرستان قدس به مناطق مسکونی و صنعتی تغییر کاربری داده‌‏اند؛ اما همچنان باغ‏‌های قدیمی و زیبایی در این ناحیه دیده می‌‏شوند.

قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهرستان قدس حدودا از ۶ میلیون تومان شروع می‌شود و تقریبا تا مبلغ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد. البته این قیمت‌ها به نوع بنا و معماری، سال ساخت و دسترسی و موقعیت مکانی خانه  بستگی دارد. به طور مثال قیمت خانه در شهرک ابریشم شهرستان قدس، که نسبت به سایر محله‌ها امکانات بیشتری دارد، بالاتر است.

اما در مورد اجاره آپارتمان در محله شهر قدس باید گفت؛ قیمت اجارهٔ آپارتمانی ۸۰ متری، دو خواب، در الهیه صنعت ۵، ۶۰ میلیون ودیعه و ۳ میلیون اجارهٔ ماهانه است. برای آپارتمانی ۴۰ متری که مناسب افراد مجرد است، باید ۳۰ میلیون ودیعه و ۸۰۰ هزارتومان اجاره پرداخت کنید. برای اجارهٔ آپارتمان ۱۲۰ متری ودیعه ۱۹۰ میلیونی در نظر گرفته شده و اجاره ماهانه ندارد. 

آب‌وهوا و اشتغال در شهرستان قدس

شهر قدس با داشتن آب کافی، هوایی مناسب و خاک حاصلخیز از گذشته تا به امروز همواره بستر مناسبی را برای کسب و کار کشاورزی فراهم کرده و باغ‏‌های فراوانی در این منطقه وجود دارد. برخی از ساکنان این منطقه به کشاورزی مشغولند و محصولات مرغوبی را  تولید می‏‌کنند. نمونه این محصولات غلات، گندم، جو، ذرت، صیفی‌‏جات، گوجه و خیار، باغ‏‌های میوه شامل سیب، آلو، گیلاس، آلبالو هستند. در عین حال کارگاه‏‌ها و کارخانجات بسیاری در این ناحیه تاسیس شده است. افراد زیادی برای کار به این منطقه می‌‏آیند. بنابراین بیشتر ساکنان این منطقه، کارگر و کشاورز هستند و درصد کمی از اشتغال هم مربوط به کارمندان شرکت‏‌ها و ادارات است. برخی هم به منظور کار در تهران از شهر قدس هر روز خارج می‌شوند و شب‌ها به این منطقه بازمی‌گردند. به همین دلیل این منطقه، منطقه خوابگاهی هم نامیده می‌‏شود.

جمع‌بندی

شهر قدس، شهرستانی قدیمی است که با ساخت‌وسازهایی که امروزه رونق پیدا کرده، بافتی جدید و مدرن به خود گرفته، ولی همواره سازه‏‌هایی قدیمی در حوالی مسجد جامع به چشم می‌‏خورد. ساکنان شهرستان قدس، دسترسی خوبی به شهرهای اطراف از جمله تهران، کرج و شهریار دارند. اما به دلیل اینکه این منطقه ساختار خوابگاهی دارد، رفت‌وآمدشان به شهرهای اطراف زیاد است و مردم این منطقه خواستار وسایل حمل‌ونقل عمومی بیشتری هستند. به دلیل قرار گرفتن در موقعیت کوه‏پایه‌‏ای، این محدوده آب‌وهوای خوبی دارد. مهاجرت به شهرستان قدس زیاد بوده و ساخت و ساز گسترده‌‏ای دارد. اگر قصد سکونت در این منطقه را دارید با استفاده از آگهی‏‌های آنلاین مثل دیوار، شابش، کیلید، خانهٔ دلخواه خود را جست‌‏وجو کنید.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.