Flowers
جمعه 09 آبان 1399
سه شنبه 15 بهمن 1398

انباشت تقاضا تهدیدی برای بخش مسکن است

انباشت تقاضا تهدیدی برای بخش مسکن است

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور معتقد است که وضعیت ساخت‌وساز در شرایط فعلی باعث شده ریسک معاملات مسکن افزایش یابد و انباشت درخواست در کشور تهدیدی برای بخش مسکن محسوب می‌شود.

به گزارش ملک هفت به نقل از فارس، فرشید پورحاجت در پاسخ به این سؤال که رشد قیمت مصالح ساختمانی در پاییز آیا تهدیدی برای قیمت به اتمام  رسیده در سال آینده خواهد بود یا خیر، اظهار داشت: بدون شک رشد قیمت مصالح ساختمانی تهدیدی برای بخش مسکن خواهد بود، چرا که این افزایش باعث خواهد شد قیمت تمام شده مسکن بالا برود.

 

وی با تأکید براینکه وضعیت ساخت‌ وساز در شرایط فعلی باعث شده ریسک معاملات مسکن زیاد شود ، گفت: وقتی هزینه تولید مسکن بالا می‌رود، امیدی برای فروش واحدهای مسکونی تولید شده وجود نخواهد داشت، چرا که قدرت خرید مسکن نیز از سوی دیگر کاهش خواهد داشت.

 

پورحاجت با اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی سال گذشته اعلام کرده بود، کارت مصالح ساختمانی توزیع خواهد شد، گفت: ماه‌ها است که از این وعده می‌گذرد، اما هنوز صورت نگرفته است.

 

وی افزود: وزیر راه و شهرسازی مجوز رشد تعرفه خدمات مهندسی را هم بدون کار کارشناسی به سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها مکول می‌کند و در یک وضعیت مشکوک مخالفت منافع اعلام می‌کند که سازمان‌های نظام مهندسی تعرفه‌ها را مشخص و اعلام می نمایند.

 

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور اضافه کرد: اعضای شورای فنی استان‌ها تماماً عضو سازمان نظام مهندسی می باشند، پس هر تصمیمی از سوی این شورا بدون اینکه مردم را در نظر بگیرند و بخش خصوصی را به جلسات تصمیم‌ گیری خود دعوت کنند، می‌بینیم که این تصمیمات به ضرر بخش مسکن تمام می‌شود.

 

پورحاجت با تأکید براینکه از خردادماه سال گذشته قیمت فولاد از کیلویی 3700 تومان به 5500 تومان افزایش  یافته است، گفت: این روند رشد قیمت هنوز هم ادامه دارد. در حالی که نه وزارت صنعت و معدن و نه وزارت راه و شهرسازی هیچ مداخله و نظارتی در این زمینه انجام نخواهند داد.

 

وی تصویب کرد: بخش تولید مسکن و انبوه‌سازان در یک کلاف سردرگم به سر می‌برند و باید اذعان کرد، هر سازنده‌ای که اقدام به تولید مسکن می‌کند، هیچ امیدی به فروش آن ندارد چرا که قدرت خرید مسکن نیز پایین میباشد.

 

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در پاسخ به این سوال که آیا درخواست پنهان در بخش مسکن در سال‌های اتی تهدیدی برای بخش مسکن محسوب شود، عنوان کرد:‌ باید گفت که نابرابری عرضه و درخواست مسکن به خوبی قابل مشاهده است، چرا که وقتی ثبت‌نام طرح ملی مسکن در نیم‌ ساعت به اتمام می‌رسد نشان می‌دهد که بخش مسکن با یک درخواست انباشته مواجه است که این درخواست انباشته تهدیدی برای بخش مسکن و ازدیاد قیمت آن دارد. پس باید بگوییم که بخش مسکن با یک درخواست بالقوه مواجه است، اما چون قدرت خرید پایین است این درخواست خود را پنهان شده نگه داشته میباشد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.