پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 28 بهمن 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4119
  • منبع : دنیای اقتصاد

روایت رسمی از پاییز بازار ملک

روایت رسمی از پاییز بازار ملک

مرکز آمار ایران روز گذشته در گزارشی وضعیت بازار معاملات مسکن شهر تهران در سه ماهه سوم سال را تشریح کرد.براساس این گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این میزان نسبت به فصل قبل- تابستان ۹۸-با کاهش ۶/ ۰ درصدی و در قیاس با فصل شبیه سال گذشته با رشد ۸/ ۴۴ درصدی همراه شده میباشد.این موضوع نشان‌دهنده افت قیمت اسمی مسکن در فصل پاییز در قیاس با فصل تابستان و کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در قیاس با مقطع زمانی شبیه سال گذشته میباشد. متوسط عمربنای واحدهای مسکونی فروخته شده در پاییز امسال ۱۱ سال بوده است و میانگین مساحت آپارتمان‌های معامله شده در بازار مسکن این فصل ۸۶ مترمربع گزارش شده میباشد.

تعداد معاملات خرید مسکن در پاییز امسال در شهر تهران در قیاس  با پاییز سال ۹۷ کاهشی بود.  اما در فصل پاییز تعداد معاملات خرید مسکن شهر تهران نسبت به فصل قبل رشد داشته میباشد. تعداد معاملات خرید مسکن در پاییز امسال در قیاس با تابستان امسال ۲/ ۵۵ درصد  ر شد داشته اما حجم معاملات خرید مسکن در پاییز ۹۸ در قیاس با پاییز ۹۷ با افت ۳/ ۲۷ درصدی همراه شده است.آمارهای رسمی نشان می‌دهد بالاترین میانگین قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در پاییز امسال مربوط به منطقه یک پایتخت بوده است. میانگین قیمت مسکن در این منطقه در سه ماه سوم سال جاری اندکی بیشتر از ۳۰ میلیون تومان بوده است و کمترین میانگین قیمت فروش مسکن مربوط به منطقه ۲۱ معادل مترمربعی ۵ میلیون و۸۳۰ هزار تومان گزارش شده میباشد.در پاییز امسال همچنین متوسط مبلغ اجاره‌بهای ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بازار مسکن در شهر تهران به حول و حوش ۴۴ هزار تومان رسید. این میزان در قیاس با فصل قبل یعنی تابستان ۹۸ معادل ۴/ ۱ درصد و در قیاس با فصل شبیه سال قبل یعنی پاییز ۹۷ معادل ۱/ ۳۱ درصد  رشد داشته است.

 

تعداد معاملات اجاره مسکن در فصل پاییز امسال هم در قیاس با تابستان سال‌جاری و هم در قیاس با پاییز سال گذشته روند کاهشی داشته است.تعداد قراردادهای بازار اجاره براساس اعلام مرکز آمار در پاییز امسال در قیاس با تابستان سال‌جاری معادل ۸/ ۲۸ درصد و در قیاس با پاییز سال قبل برابر با ۳/ ۷ درصد کاهش یافته است.کارشناسان معتقدند این میزان کاهش در قراردادهای بازار اجاره در سال‌جاری به معنای رشد تعداد مالکان در بازار مسکن و کاسته شدن از تعداد مستاجرها نمیباشد. برعکس هم‌اکنون به علت رشد قیمت مسکن تعداد مستاجرها نسبت به سال‌های قبل روند افزایشی داشته است اما از آنجا که به علت جهش سطح اجاره‌بها طی دو سال گذشته اکثر مستاجرها اقدام به تمدید قراردادهای سال قبل خود با موجران کرده‌اند و اکثر این قراردادها به‌صورت غیررسمی بین موجر و مستاجر تمدید شده میباشد، اطلاعات مربوط به آنها در سامانه رهگیری مسکن که آمارهای رسمی با استناد به این سامانه اعلام می‌شود، درج نشده است. به همین دلیل در آمار مربوط به تحولات پاییز بازار اجاره، تعداد قراردادهای جدید بازار اجاره روند کاهشی داشته میباشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.