سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • پنجشنبه 08 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4380
  • منبع : اقتصاد آنلاین

احتمال تاثیر منفی زلزله بر بازار مسکن پایتخت

احتمال تاثیر منفی زلزله بر بازار مسکن پایتخت

به گفته یک کارشناس بازار مسکن: “با رخداد هر زلزله در تهران نگرانی سکونت در این کلان شهر بالا افزایش می‌یابد و ممکن است افرادی که اخیرا قصد خرید خانه در تهران را داشته‌اند از این کار منصرف شوند.”

به گفته حسن محتشم (عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران)، در اسفند ماه 98 که قیمت مسکن حدود 8 درصد افزایش پیدا کرده بود و کسانی که قصد خرید داشتند، خرید خود را انجام دادند تا از تورم امسال در امان باشند. مطابق معمول هرسال در فروردین ماه 99 در بازار مسکن رکود داشتیم که البته شیوع بیماری کرونا نیز باعث تشدید این رکود شده است. به گفته محتشم رکود بازار معاملات مسکن حداقل تا خردادماه ادامه پیدا می‌کند و تا تابستان قیمت ها رشد چندانی نخواهند داشت.

 

وی افزود: باتوجه به شرایط فعلی و اینکه امکان نقدشوندگی مسکن بالا نیست، متقاضیان با احتیاط اقدام به خرید مسکن می‌کنند. علاوه براین، مردم باتوجه به وضعیت ماندگاری بیماری کرونا ترجیح می‌دهند نقدینگی خود را حفظ کنند.

 

تاثیر رشد شاخص بورس در بازار معاملات مسکن

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درخصوص رشد شاخص بورس از نیمه دوم سال گذشته گفت: علت افزایش خرید در بازار سرمایه این است که دولت برخی از شرکت‌های خود را واگذار کرده است که به دنبال آن، بازدهی بورس کالا افزایش یافت. در پی این افزایش مردم (اعم از عادی و حرفه‌ای) ترجیح داده‌اند به جای وارد شدن به بازار مسکن وارد بازار بورس شوند، چراکه هم نقد شونده است و هم بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای رقیب دارد.

 

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

محتشم در ادامه گفت: باوجود اینکه تعداد مشتری‌ها در بازار مسکن کم شده است، احتمال اینکه برخی مالکان واحدهای خود را زیر قیمت بفروشند وجود ندارد، چراکه قیمت کالاها و تجهیزات ساختمانی افزایش یافته است.

 

تاثیر کاهش صادرات و قیمت نفت بر بازار مسکن

این کارشناس بازار مسکن، درخصوص تاثیر کاهش صادرات و قیمت نفت بر بازار مسکن گفت: باتوجه به کاهش قیمت نفت و کاهش صادرات ایران، دولت چاره‌ای جز چاپ پول ندارد. چاپ پول نیز باعث تورم در همه کالاها خواهد شد. مسکن کالایی است که دیر به تورم عمومی واکنش نشان می‌دهد، اما به‌ یکباره رشد می‌کند.

محتشم معتقد است که بازار مسکن، یکی دو ماه آینده را کجدار و مریض طی خواهد کرد، ولی در تابستان احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

 

تاثیر شیوع کرونا بر کاهش ساخت‌وساز

این کارشناس بازار مسکن به طرح اقدام ملی نیز اشاره کرد و گفت:

“دولت ساخت 400 هزار واحد را هدف‌گذاری کرده است، ولی آنچه عملاًشروع شده بسیار کمتر است و قطعا این 400 هزار واحد در دولت فعلی به اتمام نخواهد رسید. چرا که ساخت بخشی از واحدها تازه شروع شده، بخشی درحال انعقاد قرارداد است و بخشی هم در حال آماده سازی زمین است. وجه دیگر ساخت‌وساز نیز توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که الزاماً در مناطق مورد خرید متقاضیان واقعی نیست. از طرفی این واقعیت را نباید نادیده گرفت که بیماری کرونا در کاهش ساخت‌وساز تاثیرگذار بوده است.”

 

بیشتر بخوانید
بازار مسکن و بورس چه ارتباطی دارند؟
شرکت های ساختمانی و کرونا 

 

پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آینده

محتشم درخصوص پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آینده گفت: مطابق هر ساله در فصل تابستان به‌علت افزایش نقل و انتقال و افزایش تقاضا، افزایش قیمت در بازار مسکن خواهیم داشت، اما این افزایش قیمت به اندازه سال‌های قبل نخواهد بود.

 

تاثیر زلزله در کاهش تقاضای مسکن

محتشم اشاره کرد که زلزله روزهای اخیر پایتخت در کاهش احتمالی تقاضای مسکن در تهران نقش دارد.این کارشناس بازار مسکن گفت: “این نگرانی همیشه مطرح است که شاید زلزله شدیدی در تهران رخ دهد و هر بار که زلزله حدود 5 ریشتری می‌آید این نگرانی تشدید می‌شود. به همین دلیل ممکن است بعضی از افرادی که به‌تازگی قصد خرید خانه در پایتخت را داشته‌اند، در تصمیم خود تجدید نظر کنند.”

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.