شنبه 09 اسفند 1399
Flowers
  • یکشنبه 04 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4372
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

دعوت از سازندگان حرفه‌ای جهت ثبت نام در طرح اقدام مسکن ملی

دعوت از سازندگان حرفه‌ای جهت ثبت نام در طرح اقدام مسکن ملی

به گفته محمد اسلامی(وزیر راه و شهرسازی)، مصوبه ستاد ملی کرونا درخصوص تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم‌الاجرا است. همچنین از سازندگان حرفه‌ای دارای پروژه‌های تکمیلی و نیمه‌تمام دعوت می‌شود تا در طرح اقدام ملی مسکن مشارکت کنند.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به طرح اقدام ملی مسکن، از برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای خانه‌دار کردن اقشار مختلف جامعه خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر تامین مسکن برای دهک‌های 4 تا 7 که شامل 400 هزار واحد مسکونی است، چندین تفاهم‌نامه دیگر نیز برای جامعه هدف از جمله فرهنگیان، کارگران و کارکنان نیروهای مسلح برنامه‌ریزی کرده است که مجموعا 500 هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم شناسایی دقیق جامعه هدف و نیازمند مسکن و همچنین احداث مسکن در اراضی و زمین‌های دارای زیرساخت را به‌عنوان بارزترین ویژگی طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد و توضیح داد:

اراضی طرح اقدام ملی مسکن در محدوده شهرها بوده و زیرساخت‌های لازم را دارند. علاوه براین، ما تلاش کرده‌ایم تا در طرح اقدام ملی مسکن، جامعه هدف را شناسایی کنیم تا متناسب با آن، برنامه‌ریزی نماییم و با پروژه‌هایی مواجه نشویم که سازنده بسازد و متقاضی نداشته باشد.

 

ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در دو مرحله

اسلامی اشاره کرد که  ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در دو مرحله انجام شده است. در مرحله اول 230 هزار متقاضی ثبت نام کردند که از این تعداد 130 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. در مرحله اول ثبت نام، مردم از زود بسته شدن سایت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن گله‌مند بودند که این مشکل در مرحله دوم برطرف شد و همه افرادی که متقاضی مسکن بودند توانستند در زمان مقرر ثبت نام را انجام دهند تا بعدا غربالگری شوند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به‌دلیل بحران کرونا، به دو شیوه اینترنتی و پیامکی انجام شد. در مجموع تعداد ثبت‌نامی‌های مرحله اول و دوم (از طریق سامانه اینترنتی و پیامکی)، یک میلیون و 600 هزار نفر است.

اسلامی گفت: برآورد ما این است که در این فرایند ثبت‌نام، 800 هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن ملی هستند که این تعداد متقاضی دریافت مسکن ملی در برنامه دریافت مسکن قرار گرفته‌اند.

 

طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای گوناگون

اسلامی در ادامه سخنانش اشاره کرد که طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای مختلف، به روش‌های متفاوتی طراحی شده است. همچنین برای برخی اراضی مسکن‌ها به شکل گروهی تحویل متقاضیان واجد شرایط می‌شود. تهیه نقشه و تامین مصالح این ساخت‌وسازها به سازمان‌های نظام مهندسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است. این شیوه همانند برنامه‌ریزی‌هایی است که در نواحی سیل‌زده و زلزله‎زده توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود. این دسته از متقاضیان واحدهای مسکونی خود را  در عرض یکسال و حداکثر دو سال با مدیریت بنیاد مسکن احداث می‌کنند. وی در ادامه گفت: در بعضی از شهرها، اجرای طرح اقدام ملی مسکن با محوریت بنیاد مسکن شروع شده است و ادامه خواهد یافت.

 

شیوه احداث مسکن ملی در شهرهای جدید

وزیر راه و شهرسازی اظهارکرد: طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید توسط پیمانکاران، سازندگان و شرکت‌هایی که با وزارت راه و شهرسازی مشارکت کرده‌اند و پروژه‌ها را می‌سازند در توافق با سازندگان انجام می‌شود و سازندگان خود کار را دنبال می‌کنند.

 

کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان

وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد که کلنگ‌زنی طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان نیز آغاز شده است. وی گفت: در هفته گذشته و به دنبال اجرای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش، فاز اول این طرح که احداث بیش از 14 هزار واحد مسکن فرهنگیان است، آغاز شده است. البته تفاهم‌نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش و پرورش این است که طی دوسال، مجموعا 170 هزار واحد مسکونی ساخته شود. اسامی متقاضیان نیز از سوی وزارت آموزش و پرورش به وزارت راه اعلام شده است که از بین این اسامی، 75 هزار نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند.

 

تمدید اجاره نامه ها

اسلامی در ادامه سخنانش به بازار اجاره و مستاجران اشاره کرد و گفت: هفته گذشته ستاد ملی کرونا تصویب کرد تا مهلت اجاره واحدهای مستاجرانی که موعد قراردادشان اسفند و فروردین به اتمام رسیده، تمدید شود و مدت بسته بودن بنگاه‌های مشاوره املاک در دوران بحران کرونا نیز به مدت قرارداد مستاجران اضافه شود. وی اشاره کرد که این مصوبه ابلاغ شده است و لازم‌الاجراست.

دعوت از سازندگان حرفه‌ای

وزیر راه و شهرسازی در پایان سخنانش از همه سازندگان حرفه‌ای و افراد دارای واحدهای تمام شده ونیمه‌کاره دعوت کرد تا به طرح اقدام ملی مسکن بپیوندند تا واحدهای خود را تکمیل کرده و به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تحویل دهند. وی اشاره کرد که برای این دسته از سازندگان بعد از تمام پروژه‌ها و تحویل به متقاضیان اقدام ملی، بار دیگر زمین برای ساخت واحدهای جدید تخصیص خواهد یافت.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.